Konut alacaklara uyarı!

20 Haziran 2011

Sayfayı takip edenler bilir; ‘Şimdi konut almanın tam zamanı! gibi basit söylemleri hiç kullanmam. Bence konut almanın en iyi zamanı, kişinin kendisini madden ve manen en hazır hissettiği zamandır; evlenmek ile ev’lenmek arasındaki en büyük benzerliklerden birisi de budur.

Ama şu son bir haftadaki görüşmelerimden sonra 1 uyarım olacak!

Tiyosunu verdiğim yeni projemizin hazırlıklarını yaparken yoğun olarak bankacılar ile görüşmekteyim. Bankacılar özellikle 2 konuda önlem alınması gerektiğini söylüyorlar;

1. Ekonominin yavaşlatılması yönünde alınan ve alınacak kararlar ile konut kredisi faizleri sene sonuna kadar aylık %1’leri bulur!

2. Bence bu daha da vahşi!!!! Şu an evin değerine karşılık alabileceğiniz konut kredisi oranı %75 iken, bu rakam %60’lara kadar düşürülebilirmişşşş. Yani 25.000 TL birikiminiz ile 100.000 TL’lik bir ev alabilirken, artık yaklaşık 60.000 TL’lik bir ev alabileceksiniz!!!

Faizler vahşi hızlı bir şekilde artmadığı sürece problem yok; ama eğer %75 kredilendirme oranı %60’lara düşürülürse çoğumuzun ev alma hayali çok başka baharlara kalır!

Yani, eğer ev alma niyetiniz var ise, daha fazla beklemeyin…

Be Sociable, Share!