Ege Perla ve Folkart Towers fiyat karşılaştırması

11 Kasım 2012

Daha 1 sene öncesine kadar ‘İzmir’de niye proje yok!’ diye serzenişte bulunanlar şimdi proje bombardımanına tutulmuş durumdalar.

Geçen hafta lansmanı yapılan İş Bankası GYO’nun Ege Perla projesi İzmir’de son zamanlarda hayata geçen büyük projelerden en yenisi.

Projenin detaylarına, ve hemen yanı başındaki rakibi Folkart ile karşılaştırmasına geçmeden önce magazinsel bir özet geçiyim;

– Ege Perla’nın Levent Yüksel’li lansmanına gittim; bir düğün şıklığında yapılan gece, Levent Yüksel olmasa çekilmeyecek sıkıcılıktaydı. Projenin tanıtım filmi diye oynattıkları proje kataloğunun power point tanıtımı bence çok ayıptı.

– Ege Perla tanıtım ofisi adliyenin yanındaki Sunucu plazada. Web sayfasında verilen mobil telefon numarası ilk önce kapalı, sonra meşguldü. Daha sonra aradığım Çağrı merkezi numarası İstanbul çıktı ve İzmir’i aramam gerektiğini söyleyip yeni bir numara verdiler ve o numarayı aradıktan sonra tanıtım ofisine ulaşabildim. Metrekaresi 3000 küsura mal satınca biraz naz oluyor demek ki.

– Perla’da bir konut veya ofis aldığınızda su, elektrik, telefon vs… gibi aboneliklerinizle siz uğraşıyorsunuz. Yani şirket sizden bir vekalet alıp bu bürokratik ve amele işleri sizin için halletmiyor. Bence bu çok ayıp.

– Perla’nın ofis blokunun en büyük dezavantajı katlardaki ofislerin birleştirilemiyor olması. Burada estatik güzellik fonksyonelliği ezmiş gibi duruyor, başka bir açıklama getiremedim. Prestijli bir binada büyük bir ofis arayan büyük bir muhasebe veya avukatlık bürosu gelip de Perla’da bir çözüm bulamayacak.

– Fiyatları vs. karşılaştırınca, Folkart’ın ofis fiyatlarının, Perla’nın da konut fiyatlarının birim fiyat olarak daha ucuz olduğunu görüyoruz.

– Ofisler her iki projede de altyapısı hazır ama içleri boş olarak veriliyor. Yani ciddi bir ofis inşaatı da bekliyor alan kişiyi.

– Perla’da ofis ve konut bloklarının ayrı olması Folkart’a göre avantajı.

– Benim tahminim her iki proje için de maliyet 2000 $/m2 civarında. %25 – 30 civarında bir kar ile satış yapıyorlar. Bu büyüklükte işler için uygun bir kar oranı.

– Perla’da ofisler sadece B blokta ve şu an sadece 8. kata kadar satış yapılıyor. Bize yardımcı olan arkadaşın söylediğine göre Tip E ofisler satılmış bile.

Aşağıdaki tablolarda ilk önce her iki projenin genel özelliklerini, daha sonra da fiyat ve m2’lerini karşılaştırdım. Brüt ve Net m2 birim fiyat karşılaştırmaları fiyat karşılaştırma tablosunun en altında.

Her iki projeye de müşteri memnuniyetinde düşük puan verdim, 2 sebebi var;

– Her iki proje de henüz inşaat aşamasında

– İş GYO’nun bu kadar para verip de alacağım ofis veya evin elektrik veya suyunu benim adıma gidip bağlatmaması beni memnun etmezdi; Folkart’ın Narlıdere’deki projesinde yaşandığı söylenen yüksek çıkış fiyatı ve sonra düşüş intibasını yenmesi gerekiyor. Towers projesinde yüksek çıkmadıklarını daha önce de belirtmiştim.

 

Be Sociable, Share!