İzmir Konut Projeleri – Folkart Life Bornova Değerlendirmem

26 Mayıs 2015

‘Ulaşılabilir Lüks’ sloganı ile bir süre önce satışa çıkan Folkart Life Bornova projesinin satış ofisini ziyaret ettim. Satış Müdürleri Elzem hanım her zamanki misafirperverliği ile beni ağırlardı. Proje hakkında kendilerinin bile farkında olmadığı 2 özelliğini yakaladım.

Elzem’i uzun zamandır tanırım ve bence sadece İzmir’de değil, tüm Türkiye’deki en başarılı satış liderlerinden birisi. Folkart çok şanslı. Elzem proje hakkında tüm artıları ve eksileri açık sözlülükle anlattı. (Arkadaşım olduğu için Elzem diyorum, saygısızlık yapıyorum sanmayın)

Proje hakkında düşüncelerim ve ziyaretimden kısa notlar şöyle (Ve hatta projenin Elzem’in bile bilmediği 2 özelliğini aşağıda açıklıyorum);

– Projenin konumu gerçekten çok güzel. Ulaşım çok kolay ve çevresi çok güzel bir şekilde gelişiyor. Konumla ilgili tek gözüme batan, Allah günah yazmasın, hemen dibinde seneler önce çok zevksiz olarak yapılmış cami. Belki Folkart ve Belediye bu camiyi de güzelleştirir.

– Satış ofisinin önünde güvenlik görevlisi aynı zamanda bir vale gibi sizi karşılıyor ve arabanıza yer açıyor.

– Projenin büyüklüğünü ve değerini yansıtan  bir satış ve tanıtım ofisi yapılmış. Güzel bir maket var. Örnek daireler yapılmış ve özellikle örnek dairelerdeki kokuya bayıldım.

 

– Projede 828 konut var ama galiba bu sayı azalacak. 3+1 ve 4+1 dairelerin sayısını artırmaya karar vermişler, o yüzden bazı küçük daireler elenecek.

– Ulaşılabilir Lüks kavramını severim; ilk olarak Silk & Cashmere’in sahibinden bu tanımı ve stratejiyi dinlemiştim. Tüm dünya markalarının özendiği bir kavram ama her zaman uygulanabilir olamıyor. Folkart’ın bu sloganını ilk duyduğumda aklıma yatmıştı, özellikle ilk yaptıkları 3 projedeki yüksek fiyat kategorisinden sonra daha fazla sürüme yöneleceklerini düşündüm; daha sonra, acaba daha önce yarattıkları lüks konut markası imajını bozar mı diye bir soru doğdu kafamda ama örnek daireleri gördükten sonra bu sorumun cevabını aldım. Folkart Life diğer projelerindeki birim m2 fiyatlarına yakın (4000 – 4500 TL/m2) fiyatlar ile daha küçük m2’lerde aynı şıklıkta evler yapmış. Yani esasında daha ucuz değil, ürün daha küçük. Bence ekonomi sağlayabilecekleri daha çok imalat var ama sanırım yavaş yavaş bu kavrama alışacaklar. (Soyak’lar kadar küçük olmasa da, Soyak’ın çok daha şık ağabeyi şeklinde evler planlamışlar)

– Evlerin balkonları eski İzmir stili, kocaman. Aluminyum korkuluklara ayılıp bayılanlara bu projenin ve hatta Folkart’ın Narlıdere projesinin korkuluklarını bakmalarını öneririm.

– Mutfaklarda metrelerce dolap yapmışlar ve renkler harika.

– 2 odalı evlerde tek banyo olmasını yadırgamıştım ama Elzem benim de bazı müşterilerden duyduğum ‘küçük bir ebeveyn banyosu yerine giyinme alanını tercih ederim’ tercihini hayata geçirmiş.

– Aidatlar 3 TL/m2 civarında olacakmış. Bu gerçekçi bir rakam.

– Projenin sosyal alanları çok zengin ve anladığım kadarıyla MyVia’nınkiler gibi PARALI değil.

– Projenin eksilerinden bir tanesi kapalı garajı olmasına rağmen her daireye bir otopark olmaması. Belki zemin koşullarından dolayı ama bir kat daha bodrum inselerdi her daireye bir otopark haydi haydi çıkardı. Müşteriler çok dert etmediğine göre problem yok.

– Şu anki daire fiyatları mevcut piyasa kiralarına göre 200 – 240 ayda tapi ediyor kendini.

– Satışlar çok iyi gittiği için firma ödeme planlarında bir esneklik sunmuyor. Ve hatta, %25 peşin vermeyene daire bile yok…

– Etraftaki projelerden farklı olarak daireler %1 KDV ile satılıyor (etraftaki çoğu proje ticari imarlı arsada yapılıp konut diye satıldığı için %18 KDV’li).

Şimdi Elzem’in bile bilmediği projenin 2 özelliğinden bahsediyim;

1. Projedeki stüdyo daireleri yeni Planlı Alanlar Tip İmar Yönetmeliğine göre artık yapamıyorsunuz. Elinde eski tarihli imar durumu bulunan arsalarda eski yönetmelikler bu sene sonuna kadar uygulanabiliyor. Yani 2016’dan itibaren yeni projelerde bu projedeki tipte Stüdyo daire yapılamayacak. Projeyi en ulaşılabilir yapan fiyat kategorisindeki bu daireler bence yatırımcılar için ideal.

2. Projedeki balkonlar yine yeni Planlı Alanlar Tip İmar Yönetmeliğine göre artık bu kadar büyük yapılamıyor. Yapılırsa emsale giriyor ve müteahhitler haliyle kapalı alanlarını azaltmak istemeyecekleri için artık bu kadar büyük balkonlu projeler 2016 yılından itibaren olamayacak.

Dairelerin planlarını ve kullanılan malzemeleri projenin cephesinden daha fazla beğendim.

Projenin detaylı değerlendirmesini bu bağlantıda bulabilirsiniz.

 

Be Sociable, Share!