Oturma Raporu / Ruhsatı olmayan konut alınır mı? Para saçmak istiyorsanız evet!

25 Şubat 2011

Emlakkulisi.com‘da bu soru bu aralar çok gelmeye başladı; demek ki piyasada bir hareket var.
Oturma raporu / ruhsatı nedir bilmeyenler için kısaca oturma raporu evinizin yaşanılabilir fiziksel yeterliliklere, sıhhi tesisat / elektrik / mimari vs.., sahip olduğunun ilgili belediye fen işleri ve imar müdürlüğü tarafından onaylanmasıdır.
Oturma raporu almak ciddi bir bürokratik işlemdir; fiziksel yeterlilik haricinde inşaatı yapan müteahhidin ilgili vergi dairelerine ve sosyal güvenlik kurumuna borcu olmadığının onaylanması, proje mimar ve mühendislerinin onayı, vs… gibi daha bir çok onay gerekmektedir. Herhangi bir alıcı bu işlemleri tek başına yapamaz.
Bu sebeple, oturma raporu olmayan bir evi almak çok çok risklidir. Oturma raporunun neden alınamadığının ilgili imar ve fen işleri müdürlüklerinden öğrenilmesi gerekir. Burada en büyük sorumluluk inşaat müteahhidinindir. Oturma raporu alınamayan bir konut onaylı projelere ve imar yönetmeliklerine aykırı olarak imal edildiyse, yıkıma kadar gidebilir.
Ayrıca, oturma raporu olmayan bir konut büyük ihtimalle şantiye elektrik ve suyu kullanıyordur, veya kaçak bağlantı yapmıştır.
Oturma raporu olmayan bir konut ancak şu şekilde alınabilir;
- Müteahhit ile yapılan sözleşmede oturma raporu alınması koşulu eklenmelidir
- Oturma raporu alınırken alıcının da maddi yükümlülükleri olduğu için (vergi borcunun olmaması gibi), en azından ilgili konutun oturma raporu almaya hazır olduğunu belgeleyen fen işlerinden alınacak sıhhi tesisat onayının alınması ilgili satış vaadi sözleşmesine eklenmelidir
- Eğer müteahhite karşı bir güven eksikliği var ise, konutun bedelinin ödenmesi oturma raporunun alınmasına bağlanmalıdır
Bu konuda başınıza gelen veya duyduğunuz bir şey varsa yorumlarınızı bekliyorum.


Bu bilgiyi arkadaşlarınızla paylaşabilirsiniz:

Benzer Yazılar

yorum

Powered by Facebook Comments

208 Yorum var:

 1. MEHMET KURT diyor ki:

  1997 ARALIK AYINDA ALINAN YAPI RUHSATINA GÖRE SİGORTA PRİMLERİNİ ARALIK 2013 TARİHİNDEN İTİBAREN 56 GÜN SÜREYLE YATIRDIM.YANİ PRİMLERİ ÖDEDİM.15 ŞUBAT 2014 TARİHİNDE PRİMLER ÖDENDİ.SGK ‘NA “BORCU YOKTUR ” KAĞIDI ALMAYA GİTTİĞİMDE “VEREMEYİZ” DEDİLER.RUHSAT TARİHİNİN ESKİ OLDUĞUNU SÖYLEDİLER.AMA DOSYA AÇARKEN RUHSATIN ESKİ OLDUĞUNU SÖYLEMEDİLER.PRİMLERİ ÖDEDİĞİM HALDE NEDEN BÖYLE DAVRANILDIĞINI ANLAMIŞ DEĞİLİM.NE YAPMALIYIM?İLİŞİKSİZLİK BELGESİNİ ALAMAYACAK MIYIM?O HALDE NİÇİN DOSYA AÇILDI?YARDIMINIZI VE CEVABINIZI BEKLİYORUM.SAYGILARIMLA.

  • Emlak Gurmesi diyor ki:

   İlginc bir durum. İlisiksizlik belgesini niye almak istiyorsunuz bunca sene sonra? Nasilsa borcu da kapamissiniz, almayiverin borcu yoktur belgesini madem bu kadar problem cikaracaklar.

 2. suleyman dogru diyor ki:

  Kooperatif tarafindan yapilmis ve sonrasinda sahiplerine kat mulkiyeti tapusu ile daireleri teslim edilmis bir siteden ev almayi dusunuyorum.kooperatif henuz feshedilmemis. Islemlerin basladigini fakat 1-1.5 sene surecegini belirttiler. Bu durumda evi almamin sakincasi var midir? Ileride kooperatifin olasi bir borcu beni baglar mi? Yoksa bu tamamen evi satin aldigim sahsi mi ilgilendirir?

 3. Emre T. diyor ki:

  Ben açıkçası satın aldığım evin sahibinin mütehait olduğunu sanıyordum. Ancak Belediyeye gittiğimizde raporda Müteahit olarak başkasının adının yazdığını öğrendim. Muhatap olduğum kişi sadece mülkün sahibi ve aynı zamanda binanın TAŞERONUYMUŞ (taşeron olduğunu tahmin ediyoruz). Veya kendisi müteahitin yanında çalışan biri de olabilir. Fakat evi satın aldığım bu TAŞERONUN kendisine ait ayrıca bir inşaat şirketi de var ve diğer dairelerdeki oturanlar da müteahit olarak onu biliyorlar.
  Yani binayı aslında satın aldığım kişi yapmış ancak müteahit olarak diğer kişinin adı Belediyede yazıyor.Bunun nasıl olduğunu ben de tam olarak anlayamadım çünkü Belediye de vatandaşa ayrıntılarıyla tam bilgi vermiyor.Şu kişi imzayı atmalı diyor ve geçiyor…

  Sonuç olarak, telefonlarımıza çıkmadığı için anladığım kadarıyla Müteahit, bir Belediye yetkilisinden duyduğum kadarıyla aralarında alacak-verecek anlaşmazlığı olmasından dolayı evin oturma raporunu imzalamaya Belediyeye gelmiyormuş. Biz tapuyu üzerimize aldık. Belediyede mimar,şantiye şefi,yapı denetleyici yani gerekli olan herkes imzalarını tamamladı. Bir tek müteahit kaldı.

  Müteahitin telefon numarasına internet üzerinden ulaştım.Kendisini defalarca aramama rağmen telefonlarıma çıkmıyor.Yanındaki çalışanlara Taşeron beni arasın,onunla ancak muhatap olurum dedirtiyor.

  Bu durumda biz 2 haftadır Müteahitin kalkıp Belediyeye gitmesini ve bir imza atmasını bekliyoruz..Taşeronu da defalarca aradım, ilk bir kaç aramamda kendisinde Müteahitin vekaletnamesi olduğunu belirtti.En sonunda Belediyeye kendisi müteahit yerine imza atmaya gitti.
  Ancak Belediye, bu Taşeronla sürekli sorun yaşadığından, Taşeronun vekaletnamesini kabul etmemiş.Şimdi Müteahitin bizzat imza atmaya gitmesini bekliyoruz.

  Bir müteahit, sırf taşeronla aralarında alacak-verecek anlaşmazlığı olduğu için, oturma raporuna imza atmaya gitmiyorsa, bunun karşılığında ev sahibi olarak biz ne yapabiliriz?

  Ya da aslında TAM soru şöyle olmalı, mademki bir yerin oturma raporu birilerinin kötü niyetinden dolayı çıkartılamayabiliyor ve bunda açıklık var, o halde oturma raporu olmayan mülkün satışına neden devlet tarafından izin veriliyor?

  • Emlak Gurmesi diyor ki:

   Oturma raporu olmayan bitmiş evi sakın almayın diyoruz hep. İnşaatı devam eden bir binanın da yapımcısını çok iyi araştırmadan kesinlikle girmeyin. Şu an için yapabileceğiniz şey hukuki yollardan hakkınızı aramak.

 4. Emre T. diyor ki:

  Merhaba,

  Sıfır bir daire satın aldım.Daireyi almadan önce emlakçı ve taşeron inşaat mühendisi oturma raporunun çok kolay çıkacağını ve belediyede herşeyin imzaya hazır olduğunu belirttiler.Ancak sözleşmede oturma raporunu alıcının çıkartacağı ibaresini koydular. Ben de belediyeye giderek diğer dairelerde oturma raporu olduğunu, dolayısıyla dosyasının imzaya hazır olduğunu teyit ettim ve güvenerek kabul ettim.

  Bu süreçte;
  Exper raporunda evin %87 tamamlanmış vaziyette olduğu yazıyordu.Evde süpürgelikler, kapı girişinde fayanslar, bazı kapıların sövelerinin montaj eksikliği vardı ve mutfak hiç yapılmamıştı.Taşeron ve emlakçı evin satışından sonra tamamlanacağını söyleyerek satın almamı istediler.Güvenmeyerek sözleşme düzenledim.Taşeronun bizzat evin satışından sonra 10 gün içerisinde her türlü sorumluluğa sahip olduğunu ve “Evin satış işleminin gerçekleşmesinden sonra 10 iş günü içerisinde evin tamamlanması halinde 5000TL alacaklarını” beyan ettikleri bir sözleşme imzalatarak evin toplam tutarından 5000tl eksik para verdim.Evin satışı gerçekleşti.10 iş günü doldu. Taşeron mühendis evde eksikliklerin bir kısmını adamlarını getirterek tamamladı ancak hala yarım yamalak kalan yerler var ve tamamlanmadığı için ödeme yapmıyorum…
  Oturma raporuyla ilgili ise belediyeyi arayarak ilgililerini buldum;
  10 gün içerisinde yapı denetim şirketinin ilgilisi Oturma raporu için imzasını attı, arsa sahibi, mimar, şantiye şefi, herkes belediyede imzalarını attı. Ancak belediyeye gittiğimde müteahitin oturma raporuna imza atmadığı ortaya çıktı. SADECE MÜTEAHİT imzası olmadığı için oturma raporunu alamıyoruz.. Anladığım kadarıyla müteahit ve taşeron arasında parasal bir anlaşmazlık olduğundan dolayı mütehait imza atmaktan kaçınıyormuş.Belediyede Şimdi müteahit imza atmazsa, oturma raporu alamayacağım beyan ediliyor. Bu durumda herhangi bir yasal hakkım bulunuyor mu? Mütehaite imza attırabileceğim bir mercii bulunuyor mu?

  Ayrıca evin sözleşme tarihinde ve sözleşme koşullarına göre tamamlanmaması durumunda TAŞERONA tespit davası açmam ve hiç ödeme yapmamam önerildi. Ancak taşeron “TAMAMLAYACAĞIM” diye beyanda bulunduğu için esnaf anlayışından dolayı dava etmekten kaçınıyorum. Yinede mağdur oluyorum. Sözleşmenin geçersiz olduğunun tespiti için bir an önce yapabileceğim ve başvurabileceğim bir yer bulunuyor mu? Yoksa illaki tespit davası mı açmalıyım.Üstelik “TAMAMLAYACAĞIM” beyanında bulunulduğu için haksız duruma düşer miyim endişesini de taşıyorum.

  Yardımlarınızı rica ediyorum.
  Teşekkür ederim

  • Emlak Gurmesi diyor ki:

   Sizin durum beni aşmış ve avukatlik olmuş. Tek anlamadığım siz daireyi kimden aldınız? (Muteahitten mi taşerondan mı?)

 5. hasan işleyen diyor ki:

  merhaba hayırlı akşamlar bu iskan yüzünden ne çekiyorum böyle dairemi satıcam satamıyorum alıcı herkes iskanı soruyor yok diyincede kimse almıyor.2012 şubatta evimi aldım elektrik su herşey normal tarifeydi edevletten bakınca evsahibinin tapusunda KAT MÜLKİYETİ yazıyodu.hiç aklıma gelmedi imar müdürlüğüne gidip sormakda .daha sonra tapumda kat irtifakı yazısı görünce şok oldum belediyeye gittim iskanın alınmadığını öğrendim ordakilere sorunca imar masasındakilar ruhsat tarihi geçmiş önce ruhsatı yenilemen lazım dediler.ama iskan masasına gidince sizin binanın iş bitirmesi alınmış dediler tekrar yapı ruhsat çıkarmaya gerek yok dediler.siz biliyomusunuz acaba iş bitirme raporu alınmış binanın tekrar yapı ruhsatı almak için uğraşıcammı yardımcı olursanız çok sevinirim iyi akşamlar

  • Emlak Gurmesi diyor ki:

   İş bitirme raporu alınmış ise tekrar yapı ruhsatı almanıza gerek yok. Kalan işlemler ve harçlar neymiş onu öğrenmeye çalışın imardan.

 6. t.yalçın diyor ki:

  Merhabalar.
  üç yıl önce arsamızı kat karşılığı müteahhide verdik
  Sözleşmede anahtar teslimi ve bütün harçlar masraflar (yapı kullanım izin harcı -iskan-) müteahhide ait yazmakta.
  daireler bitti . kat irtifakı tapular alındı. ancak üç yıldır iskan alınmadı. Mütahite ulaşılamıyor.
  ancak binada Doğalgaz tesisatı elektrik aboneliği ferdi olarak var. sadece iski müşterek sayaç kullandırmakta. ayrı abonelik vermiyor 2008 sonrası olduğu için.
  İskanı biz alalım dedik . Belediyeye başvurduk dosyaya baktılar pek eksik yok iyi dediler.
  İskiden Kanal raporu ve Yapı denetimden İŞ BİTİRME TUTANAĞI istendi. Bu iki beldeyi de temin ettik. özellikle İş Bitirme tutanağını veren yetkili – Bu belge çok önemli ve iyi muhafaza edin dedi.
  Belediyenin verdiği evraklara bütün mimar ve mühendislerin de kaşe ve imzaları alındı. İŞ BİTİRME TUTANAĞI denilen belgenin altında .- Bu inşaat ……. tarihi itibarı ile %100 oranında tamamlanmıştır denmekte ve Belediye başkan yardımcısı tarafından da onaylı.
  Başka bişey gerekmez dendi 1 dükkan ve 4 daireden oluşan bina için 5000 tl iskan harcı çıktı. kabul ettik.
  Bir hafta sonra gittiğimizde bize projenin hatalı olduğu bazı duvarların tuğla ile kapatılması gerektiği yangın merdiveni gibi bişeyler gevelediler. Ordan oraya gittik net bi cevap vermediler. planı biliyoruz eksik bişey yok zaten küçük bir bina.
  İlginç olan bi şey orada ki bir kodaman yetkili , siz hiç uğraşmayın , verin bir mimara ve yapı denetim firmasına masrafını da çekin olsun bitsin dedi.
  Şaşırıp kaldık.
  Bu bina hatalıysa İş bitirme tutanağına imza atan belediye başkan yardımcısı görevini aksatmış olmuyor mu. Ada parsel numarası belli Bütün mimar mühendislerin teknisyenlerin mütahitin imzası var o belgede. Bu nasıl bir anlayış. Ne istediklerini biliyoruz ama söylemeye dilimiz varmıyor. Bütün belgeler tamam denetimden geçmemişmiş bina. O zaman belediye yapı denetim firmalarıa hem yetki veriyor. güvenmeyip sonra bide kendi mi denetliyor. bişey anlamadık.
  Uzun lafın kısası bu durum için görüş ve öneriniz nedir ne yapabiliriz. bütün evraklar tamam ama icraat yok kısaca
  teşekkürler.

 7. pilot demirkaya diyor ki:

  sel ben izmir doganlar mahalesinde oturuyorum bizm bina 2007 kacak yaptık zaten mahalleni yarıs kacak bizde ayın şekilde yaptık ne elektirik nede su almıyoruz nasıl alabliriz yardımcı olursanız cok seviniriz demir kaya

  • Emlak Gurmesi diyor ki:

   Lütfen sorularınıza telefon numaranızı yazmayınız. Kaçak eve su ve elektrik alamazsınız.

 8. Tuğba Semiz diyor ki:

  Merhaba,
  2 gün önce bi müteahhidle anlaştık benim 2+1 evimi alıcak üstüne para vericem.Krediye başvurduk bugün onay çıktı.Adam 10 gün sonra ev teslim diyor.Evde ufak tefek şeyler yarım.İskanı ben vericem dedi ama güvenemiyorum.Çünkü şuan oturdugum evi inşaatan aldım paranın hepsini verdim ve evi yarım bıraktı.İskandanda eser yok.Size sorum;
  *Evin parasını ev teslim olduğunda yani on gün sonra mı vereyim ya da yarısını kapora tarsımı vereyim?
  *Evimi takas olarak anlaştıgımız için adam derse eviniz satılıncaya kadar tapu sızın ustunuzde dursun.(tapu parası vermesin diye)?
  *İskanı bir sene sonra vericem diyor.Bununla ilgili nasıl bir anlaşma yapabilirim?Adama güvenemem sonuçta
  Lütfen yardımcı olursanız sevinirim.

 9. döndü koç diyor ki:

  biz ters dubleks baktık tap senedinde tam olarak şöyle yazıyor katirtifakı.tesisi işleminden.EKLENTİ,3 BODRUMKATDEPO YÖN.PILANI .yönetim pılanı,28 06 2012 tauda aynen böyle yazıyor binadakı 4 aieden muhafakatname alacam noterde işletirecem diyor 1+1 olan dire yokarda 1+1 daire altta bu odalardan biri ortak depo iskan alınmamış uygun ödeme pılanı yaptıgı için almak istiyoruz ne gi sorunlar yaşarız bilgisi olan kişiler lütfen yardımcı olsnlar teşekkürler

 10. edgar diyor ki:

  Merhabalar size 2 sorum olacak biri babam diğeri ise amcam için. Yardımcı olursanız çok makbule geçecektir.
  1- Bizim 4 katlı evimiz var İzmir’de 4 katta da birileri oturuyor. tapulu 1. katın oturma ruhsatı var 2,3,4. katların yok zamanında af çıkıp hepsine ayrı ayrı elektrik su alınmış. şimdi 2,3.4 katlara oturma ruhsatı alınabilr mi? benim bildiğim İzmir belediyesi 2 kattan sonraya izin vermiyor ama 2. katın da alsak iyi olur. Bunu nasıl alabilirim ne yapmam gerekiyor bu saatten sonra olmaz mı?

  2- Amcamın da 4 katlı evi var tapulu arsa üzerinde . 2002 yılında imarsız olarak almış.ama oturma ruhsatı 4 katın içinde yok. il kat dükkan 2. kat içi düzülü boş bir ev 3.ve 4. kat tuğlalı suvasız inşaat.
  Şimdi amcam bu ilk kattaki dükkan ve 2 kattaki evi için oturmaz izni alma şansı var mı. Varsa ne yapması lazım? Ne kadar para lazım bu oturma izni için. bu arada onunda elektirk ve suyu bulunmaktadır.

  • Emlak Gurmesi diyor ki:

   Öncelikle kaçak olanlar için inşaat ruhsatı almanız ve mevcut inşaatın son yönetmeliklere uygun olduğunu göstermeniz gerekiyor. Çok çok çok çok zor…

 11. ramazan guler diyor ki:

  Merhabalar, uygun fiyata 20 yıllık bir ev almak istiyorum. Bina 4 katlı ve son iki katı sonradan yapılmıs dolayısıyla oturma izni yok ama tapusu var. Sitenizden izlenilecek yol hakkında az cok bilgi edindim ancak Oturma izni maliyetleri ne kadardır acaba? İlerde kentsel dönüşüme girdiğinde ev de püf olacak gibi duruyor. Evi almak istiyorum ne tavsiye edersiniz acaba? şimdiden teşekkürler.

  • Emlak Gurmesi diyor ki:

   Tapunuzun olması iyi. Oturma raporu yok ise kacaktir, yikilabilir ama en azından tapunuz sayesinde arsa payınız olacak.

 12. ibrahim kurt diyor ki:

  merb. benim birtane kendi adıma kayıtlı iki tanede kat mülkiyeti yapılmış üç daire var. bunların ikisinin elektrik su abonesi var birinin yoktu bunlara elektrik ve su abonesi ve oturma ruhsatı almak için belediyeye müracaat ettim. bana önce yapı ruhsatının yenileceğini sonra oturma ruhsatının verileceğini söylediler. Başka bir mimar arkadaş ise ruhsatı yenilemeye gerek olmadığını oturma ruhsatının verildiğini söyled. bu konudaki genelgeyi bana bildirseniz ve bilgi verirseniz.. sevinirim. selamlar…

  • Emlak Gurmesi diyor ki:

   Eğer oturma raporunuz yoksa ve inşaat ruhsatının zamanı doldu ise, o zaman inşaat ruhsatını yenilemeniz gerekiyor. Doğru söylemiş belediye.

 13. EMİN K diyor ki:

  MERHABA BEN 12/12/20012 DE BAŞAKŞEHİR BAYRAM TEPEDEN BİR DAİRE ALDIM DAİRENİN İSKANI YOK AMA KREDİ CİKTI VE ŞUAN İSKAN SORUNU YAŞIYORUZ MÜTTAİTE SÖYLÜYORUZ %95 CIKTI %5 İÇİN VERMİYORLAR DİYO BEN BUNA İNANMIYORUM TABİ NE YAPA BİLİRİM BİLGİ VERİRSENİZ SEVİNİRİM

 14. gülay gider diyor ki:

  Kat irtifalı tapusu olan bir kooparatifteki bir konutun sahibiyim.Adıma kayıtlı belediye suyu , elktrigi ve dogal gazı mevcuttur.Ancak Hem müteahhiti ,hemde aynı zaman da kooparatif başkanı olan zat sgk pirim borcu olması nedeni ile kat mülkiyeti tapusu alamıyacagımız bildirildi.Son genel kurulda bu tapu için masraf gerektigini belirterek üyelerden açıktan parada toplamıştı.(16000 tl.her daire için) Şimdi yedim kardeşim kendiniz alın yeni koop.başkanı yapsın bu işleri diyor.sözleşmemiz de kat mülkiyeti dahil demiştik.SGK ya şikayette bulunsak ve pirim borçları için hakkında müfettiş istesek uygun olur mu? Yeniden borç yapılandırma kanun hükmünde kararnameçıkmış biz genemi para toplayacagız kat mülkiyeti tapusu almak için.Bu ne biçim adalet ? Bilgi verirseniz ve yol gösterirseniz çok memnun olacagız. Bu durumda dairelerimiz degerinin altında satılıyor.Teşekkürler ,saygılar.Soruların çogunu okudum sabrınıza hayranım.selamlar.

  • Emlak Gurmesi diyor ki:

   Parayı açıktan verdiyseniz o para uçtu gitti. Bir avukat ile hareket etmeniz lazım. SGK’ya şikayetinizin bir sonuç getireceğini sanmıyorum.

 15. IŞIL AKBULUT diyor ki:

  Emlak Gurmesi
  07 Ekim 2013, 10:26
  Işıl hanım yazıyı okumadınız herhalde…

  hangi yazıyı diyosunuz anlamadım ? cvp vermek istemediyseniz yinede teşekkürler ben sorularımın cvbına uyacak sorular we yanıtlar göremedim yorumlarda o yüzden yazmak itedim sadece sorularımın cvplarını almak için diğer türlü bölük pörçük içinden çıkamadım anlamsız kaldım iyi günler..

 16. ışıl şahin diyor ki:

  Oturma raporu satişi gercekleştrecek olan kisinin elinde olmadigini duydum daireyi çok begendm fakat olmamasinin nedenini şöyle açikladilar kooperatif tarafndan yaplmş 50dairelik bi site burasi we satis islemleri esnasinda borcunu ödemeyen bi çok kişi olduğu icin oturma raporunun kooperatfin kişilere wermedgni söylediler ewin elektrk su dogalgaz herşyi yapili durumda tapu numara taşi hepsi war.sizce ben bu durumda ne yapmaliyim ? Ayrica Kredi çikarmi? Doğruluk payi nedir bunun alirsam bi hataya düsermiyim bilgim yok konuyla alakali bocaliyorum simdiden Teşekkürler..

 17. esma yavuz diyor ki:

  mrblar benim sorum su yardım ederseniz çok sevinirim bizim evimiz 3 katlı yanlız tapuda 2 kat görünüyor babam en son 3 cü katı 13 yıl önce yaptı .su an babam vefat etti tapuya gittik eviniz 2 katlı gözüküyor 3 kata oturma izni alın dediler eletirigi suyu dogalgazı da var.vergilerin hepsi ödeniyor hatta bizden deprem sigortasıda yaptırdı tapu dairesi . 3 kata oturma izni çıkarmak için nasıl bir yol izlicez birde masrafı ne kadar tutar oturma izni almak için yardım ederseniz çok seviniriz

  • Emlak Gurmesi diyor ki:

   İnşaat ruhsatını yenileyip, en son yönetmeliklere uygun hale getirmeniz gerekecek. Bir yapı denetim firması ile ilerleyebilirsiniz.

 18. Selami onyurt diyor ki:

  Merhabalar.3 yıl önce Kahramanmaraş’ta bır firmadan daire aldık. 2 yıl önce sitede bulunan iki blok’un temeline su aldığı tespit edildi!siteyi yapan firmanın drenaj sistemi yapmadığı anlaşıldı!site yönetiminin defalarca firma ile görüşülmesine rağmen bır sonuc alınamamış ve site temeli hala dü almaktadır!bu arada oturum izni icin belediyeye harçları ödedik fakat belediye temelin su aldığını gerekçe göstererek kullanım iznini hala alamadık!nasil bır yol izlememizi önerirsiniz!site olarak firmayı mahkemeye vermeye karar verdik,sizce kazanabilir miyiz?!ilginize teşekkür ederim.

  • Emlak Gurmesi diyor ki:

   Kazanırsınız ama çok uzun sürer. Vakit ve naktinizi koruyun, izolasyonu kendiniz yaptırın.

 19. Rüya B. diyor ki:

  Merhabalar. Biz Esenyurt bölgesinde Hane Plus evlerinden bir daire almayı planlıyoruz, oturum amaçlı. Fakat tek sorun sitenin henüz iskanı alınmamış. Yöneticinin söylediğine göre, İBB’den onay çıkmış, şimdi ise Esenyurt Beledesiyesinden çıkacak onayı bekliyorlarmış. Tabii hepsi palavrada olabilir, henüz belediyeye gidip araştırma fırsatım olmadı. Krediye uygun alacağım daire. Eğer öyleyse ne yapmalıyım veya değilse ne yapmalıyım. Açıkçası İstanbul’da çoğu binanın ve sitenin iskanı yok, hatta 10 yılı aşkın süredir o şekilde oturan bir çok insan tanıyorum. Benim başıma gelebilecek sıkıntılar nelerdir? Hiç bulaşmamalıyım yoksa çok büyük sorunlar yaratmaz mı?

 20. BELGİN EKİNBAĞ diyor ki:

  merhaba,3 apartman 40 daireden oluşan kooperatif binasında bir daire satın almak istiyoruz.fakat ne tapusu ne oturma ruhsatı yok.ama elektrik doğalgaz ve suyu bağlanmış şantiyeden kullanmıyor.faturalı yani.proje hatası nedenıyle ruhsat alamadıgını oğrendim. sizce boyle bir daireyi almak akıl karı alırmu? şimdiden teşekkür eder iyi akşamlar dilerim.

 21. murat kaleci diyor ki:

  mrb lar. öncelikle değerli bilgileriniz için tşk ler.
  ben türkiye çapında ki bi inşaat firmasın da satış vaadi sözleşmeli rezidans aldım. ve evin fiyatının 3 te 1 ini ödedim.ev % 90 bitti ve kredi aşamasına geldi 2 aydır.ben kredi kullanmıyorum ve ödememi senedimi gecktiriyorum.evin iskanı henüz çıkmadı ve kat isrtifaklı tapu veriyolar.binaın yanında dere ıslahı olacak v eyol yapılacak.2 ocakta başvurup alacağız diyolar iskanı.2 ocak ın önemi ne acaba?
  o hizada otuırum var diğer binalarda da iskan yok.ortalama satış vadi sözleşmesinde iskan belgesi açıkça yazarmı?ebn islkan belgesi almadan paraının tamamını ödemesem senedin günü geçtiği halde ne zamana kadar direnebilirim.büyük inşaat firmalarına güvebilinirmi bu konuda?binada oturumun başlaması benim için güven telakki edermi?sonradan iskan için bizden para isterlermi? şimdiden tşk ler

  • Emlak Gurmesi diyor ki:

   Sözleşmenizi okumanız lazım. Normalde ödemelerinizi geciktirdiğinizde sözleşmeyi feshetmeye hakkları olabilir. Ödeme tarihiniz iskan tarihine bağlı ise problem yok, bekleyebilirsiniz. Aksi takdirde sözleşmeye uymanız gerekecektir. Sözleşmenizde yazanlar haricinde sizden para isteseler dahi ödememe hakkınız var. Çok büyük inşaat firmları gördük bir günde yok olan. Büyüklüğü kadar firmanın geçmişi de önemli.

 22. Arif Yuce diyor ki:

  Merhaba, biz sıfır daire alacağız. Dairenin kat irtifakı mevcut fakat iskan çıkması 1 – 2 ayı bulabilir denildi. Dairenin benim gördüğüm sadece mutfak dolaplarının, kapıların eksik olduğu ama inşaatın yaklaşık bir aydır beklediğini zannediyorum.

  Benim sorum bu iskanın çıkmasının geç kalmasının bir nedeni var mı ? Yoksa bu durum normal mi ? İmar müdürlüğe tapuyu gödürdüğümüzde isakanın işlemde oladuğu, ısı yalıtım aidatlarının ödendiği aşamadaymış. Onların tabiri ile aşama %80 imiş. Müteahhitin daha önce bitirmiş olduğu binalar mevcut. Bir de bir odada tavanın ortasından kiriş geçmektedir. Bu da beni biraz kuşkulandırdı. Emlakçıya sözleşmede iskanın belli bir süre içinde müteahhit tarafından alınması konusunda bir sözleşme teklif ettiğimizde kabul etmiyor. Binanın yapı denetim yetkilisiyle görüştüğümde binanın iskanı 2 ayda çıkacağı söylendi.

  Sizce bu durumun bir riski var mı ? Riski varsa azaltmak için yapılabilecek bir şey var mı ? Şimdiden teşekkürler…

  • Emlak Gurmesi diyor ki:

   Problem yok gibi gözüküyor ama şüphelenmenizi gerektirecek birşeyler hissettiyseniz almayın, bekleyin, oturma raporu çıkınca alırsınız.

   • Arif Yuce diyor ki:

    Yanıtınız için teşekkürler. Bir de yeni farkettim kat irtifakı tapusunda tarih olarak ocak ayı yazıyor ama hala iskan alınma aşamasında. Sizce yoğunluk gibi durumlar nedeniyle mi geç kalmıştır? Ortalama bir süre ne kadardır kat irtifakı ile iskan arasında ?

    • Emlak Gurmesi diyor ki:

     Kat irtifakı inşaat ruhsatı alındıktan sonra hemen alınabiliyor, oturma raporu ile arasında bir zaman bağlantısı yok.

 23. seçkin gülten diyor ki:

  evet 2/72 arsa paylı 12 nolu depo olarak geçiyor

 24. seçkin gülten diyor ki:

  tapuda ……. arsa paylı 12 nolu depoda ………….. lehine kat irtifakı yazıyor oturma raporunun olup olmadığı buradan anlaşılırmı teşekkür ederim

 25. seçkin gülten diyor ki:

  dokuz sene önce giriş katında bir daire satın aldık alırken bize depo olarak geçtiğini söylemediler . tapuyu elimize aldıktan sonra depo tabusu olduğunu öğrendik şimsi evimizi satmak isiyoruz fakat depo tapusu olduğunu duyan korkarak almıyor tapuyu ev tapusuna geçirebilirmiyiz depo tapusu olarakta kredi çekilebilirmi ? cevabınız için şimdiden teşekkürler

 26. okan diyor ki:

  Merhaba. İskanı olan bir daire aldık. Sonra iskanı iptal edildi. Saçma değil mi?Ne yapacaz? Belediyenin yapı kullanım izni belgesine güvenmiştik, belediyeye dava mı açalım?

 27. necdet diyor ki:

  merhaba,
  esenyurttan yeni yapılmış bir ev satınalmak istiyorum. kat irtifaklı tapusu var. aynı mütahitin bitişik nizanda birden fazla yaptığı bina var. benim satınalacağım dairenin olduğu binanın işi bitmiş durumda ancak diger binanın 4-5 haftalık daha işi olduğunu söyledir. iskan almak için bütün binaların işinin bitmiş olması gerekiyormuş. mütahit yapacağını söylüyor. istersem senet verebileceğini yada sözleşme yapabileceğini belirtti. bu durumda ne yapmam gerekli? sözleşmeye ne yazdırmalıyım?

  • Emlak Gurmesi diyor ki:

   Eğer güvenilir bir müteahhit ise sözleşme ve senet yeterli olacaktır. Niyeti bozuk ise hiçbiri işe yaramayacaktır.

 28. pınar coşar diyor ki:

  Merhaba, cevaplarınızı okudum. Bir kavram kargaşası yaşadım. Oturma ruhsatı ile oturma raporu aynı şey mi? Kat mülkiyeti tapusu ,oturma ruhsatı alınmadan verilmez demiştiniz. Bizim sitede kat mülkiyeti var , oturma ruhsatı da var demektir bu o zaman. Ama Oturma raporu yok.. Öncelikli sorum buydu. Aydınlatırsanız sevinirim. 2.sorum; Deprem sonrası yapıldı bizim site. Balkonlarımizın duvar kısımları belimizin bayağı altında. Yükseklik ne olmalı? Üzerine demir yaptırabilinir tabii ama bu mutehaitin yapmış olması gereken birşey değil miydi. Şimdi bunların parasını ondan istesek , yaptırımımız olabıır mı? Sitenin projesinde sanırım havuz yoktu ama el birliği ile havuz eklenmiş sonradan . Bunun için prosedure nedir? Yani 42 haneli sitemizdeki oturanlara oturma raporu alınabılinmesi için öncelikle sitede nelerin eksik olduğunu ve nelerin yapılması gerektiğini söyliyecek kişi kimdir.? hangi makama başvuru yapayım gelip bakması için. Ondan sonra size tekrar yazmak isterim, bu aşamayı hallettikten sonra.

  • Emlak Gurmesi diyor ki:

   Oturma ruhsatı ve oturma raporu aynı şeyler. Oturma raporunuz yok ise kat mülkiyetiniz de yoktur; kesin. Ya oturma raporunuz var ve siz bilmiyorsunuz, ya da kat mülkiyetiniz yok ve var sanıyorsunuz. Balkonlarınız inşaat ruhsatına konu projeye aykırı yapıldıysa müteahhit gelip düzeltmelidir. Havuz sonradan yapıldıysa büyük ihtimal kaçaktır, birisi şikayet ederse belediye gelir kapattırır. Oturma raporu için eksiklerinizi binanınızın bulunduğu belediyenin imar müdürlüğü söyleyecektir.

 29. Başak diyor ki:

  Merhaba Serdar Bey,
  2009 tarihinde gazetede çıkan bir makalede (http://hurarsiv.hurriyet.com.tr/goster/haber.aspx?id=11891058) müteahhidin birikmiş sigorta prim borcu, iskan alınmasına engel olmayacak deniyor. 3 sene geçmiş, bu konudaki son durum nedir acaba? Bilginiz varsa paylaşırsanız çok memnun olurum.

 30. özkan sezgin diyor ki:

  izmirin ilçesinde ev aldım
  oturma belgesi alacagım sıfır binaya benim binanın herşeyi tamam boyası elektirik suyu oturulur vaziyette

  ama bina nın diger katları olmamış durumda dış cephe boyası olmadı sadece astar var kör çephe boyasız
  merdivenlerde korkuluk yok bina dış kapısı takılı degil

  fakat benim binanım 4 kat her şeyi oldu oturulabilir durumda
  bu durumda bu kata oturma belgesi verirlermi
  elektirik su oboneliğine başvuracagım

  bu konudan anlayan arkadaş yardımcı olabilirmi
  biraz beni bilgilendirirse bende mütaite sıkıştıracagım şurayı yapmadan oturma raporu alamıyormuşum diye

  teşekkürler.

  • Emlak Gurmesi diyor ki:

   Tesisatın tamamlanmış, doğramaların, kapıların ve korkulukların takılmış olması lazım.

   • özkan sezgin diyor ki:

    dairemin herşeyi bitmiş durumda balkon korkulukları boyası çeşmeleri elektirigi

    ama ana binanın giriş kapısı yok merdiven korkulukları yok asansör var asansör çalışıyor

    binannın dış cephesi astar çekili boya olmadı

    binanın kör çephesi boyasız

    bu şekilde başvursam alma şansım varmı
    şurası eksik yaptır derlermi

    • Emlak Gurmesi diyor ki:

     Korkuluklar olmadan vermezler. Ayrıca diğer dairelerin de bitmiş olması lazım.

     • özkan sezgin diyor ki:

      benim bildigim duydugum her kat için ayrı oturma müsadesi veriliyormuş
      diger katlar diyelim 5 sene sonra işleyecek adam ben evime gecemiyecekmiyim burada bir yanlışlık var bence

      dediginiz gibi korkuluk isteye bilirler.

     • Emlak Gurmesi diyor ki:

      Peki sizin dediğiniz gibi olsun. Alınca haber verin.

 31. Nora Yüksel diyor ki:

  Merhabalar,

  2010 Eylül ayında bir daire aldım. Müteaahhit iskanı aldı ancak 250 TL para istiyor vermek için. Ben de bunun onun görevi olduğunu düşünüyorum. Şu an iskan alınmış durumda. Belediyeye gidip iskanımın yenisini çıkarabilir miyim kayboldu diyerek.

  • Nora Yüksel diyor ki:

   Dahası elektrik ve suyu üzerimize henüz alamadık. Bundan dolayı da daha fazla zaman kaybetmek istemiyoruz. Yardımınıza ihtiyacımız var.

  • Emlak Gurmesi diyor ki:

   Büyük ihtimal çıkarırsınız ama size daha pahalıya mal olur. Söz uçar yazı kalır diye bir söz vardır; sözleşmenizde bu masrafların kime ait olduğu yazmıyor mu? Yarın bugün evinizde bir problem çıktığında 250 TL masraf yüzünden kavga ettiniz diye müteahhit vatandaş size sırtını dönebilir. İlk önce sözleşmenize bakın, daha sonra orta yolu bulun derim.

 32. İzmir ve ilçelerinde; Gayrimenkul alımı, satımı, kiralanması işlerinde gideceğiniz emlakçıya dikkat ediniz. 1) Belediyeden alınmış işyeri açma ruhsatı varmı ? 2) İZEKO – İzmir Emlak Komisyoncuları Odası’na üye bir emlakçımı ? 3) İESOB – İzmir Esnaf ve Sanatkarları Odalar Birliği’ne kaydı varmı ? 4) Vergi Levhası varmı ? 5) İZEKO ve/veya İESOB tarafından verilmiş Emlak Hizmetleri Fiyat Tarifnamesi var mı ? 6) Mesleki Eğitim Diploması var mı ? Yasal bir emlak ofisinde tüm bu belgelerin tamamının bulunması ve işyerinde asılı olması zorunludur. Bu belgeler gittiğiniz Emlak Ofisinde bulunmuyor ise O emlak firması ile herhangi bir alışveriş yapmadan oradan uzaklaşmalısınız. Çevrenizde bu tanıma uymayan (illegal) Kaçak Emlak Ofislerini 0232.425 85 91 ve 92 numaralı telefonlardan İZEKO – İzmir Emlak Komisyoncuları Odası’na İhbar Edebilirsiniz.
  Saygılarımla… Ahmet Günhan

 33. emlakgurmesi ni yakınen takip ediyorum. Serdar beyin de yaptığı aydınlatıcı bilgiler için kendisine teşekkür ediyorum. Bir kaç kişinin emlakçıların sorumluluk alanı ve vazifeleri hakkında yorum yaptığını okudum. Ben de bir gayrimenkul yatırım uzmanı olarak bu konuyu netliğe kavuşturmak ve bu konuda herkesin bilgi sahibi olması için yazma ihtiyacı duydum. Emlakçının Görevi; Örneğin satışa sunulan bir gayrimenkulü portföyündeki müşterilerine gösterdikten sonra, alıcısı ile satıcısını karşı karşıya getirip anlaştırmak ve satış sözleşmesini yapmaktan ibarettir. Aynı durum Konut ve/veya işyeri kiralamalarında da usulen aynıdır. Taraflar garimenkul satış sözleşmesini imzaladıkları andan itibaren emlakçının sanıldığının aksine görevi sona ermiş olur. Emlakçıda bu anlaşmadan dolayı kanunen belirtilmiş olan komisyonunu hak etmiş sayılır. Kanun da da Emlakçının görevi bu şekilde tanımlanır. Sanılanın aksine tapudaki alım satım işlerinden emlakçı sorumlu tutulamaz. Ama günümüzde birçok emlakçı müşterilerini memnun etmek ve güven tesis etmek için tapu dairelerindeki alım satım işlemlerini takip etmekte ve hatta imzadan sonra satıcının aldığı parayı bankaya götürene kadar yanında eşlik etmektedirler. Halbuki bu işlem kanunen emlakçılar için ayrıca ücret talep edebilecekleri tapu takip işleri hizmetine girer ki bu da emlakçıya ayrıca ücret ödenmesini gerektirir. Ama günümüzde bir çok emlak firması ve emlakçı bu tapu takip ve satış işlemlerini müşterileri için ücretsiz yapmaktadırlar. Saygılarımla… Ahmet Günhan, Gayrimenkul Yatırım Danışmanı

 34. havin diyor ki:

  slm.ben 2 yıl önce bir apartmanın en üst katını satın aldım.bu daire dubleks .şimdi belediye bu dubleksin kaçak olduğundan dolayı üst katın duvarlarını yıkıp küçültme kararı aldı.biz bu dairenin problemli oldugunu bilmiyorduk.şimdi ne yapmamız gerekiyor bunun sorumluluğu müteahhitimize ait değilmi merak ediyorum cevaplarsanız çok sevinirim tşkler

 35. mert diyor ki:

  Merhaba ben malatya merkezden bir ev aldim. Binanin oturma ruhsati yok mutehait yapacagini soyleyip duruyor ama hicbir calismasi olmadi bu konuda topluca bize yaptirtmaya calisiyor biz bunu kendimiz yaparisek ne kadara mal olur bina bir senede yapildi dort katli toplam sekiz daire var bina 130 ile 110 m2 den olusan iki daire uzerine insa edilmis . Simdiden tesekkur ederim kolay gelsin

  • Emlak Gurmesi diyor ki:

   Müteahhidin SGK veya proje müelliflerine borcu olabilir; belediye ve ilgili vergi kurumlarına yapılması gereken ödemeler daire başına 1500 – 2000 TL’yi bulabilir.

  • ismail diyor ki:

   Mert bey SGK borcunu ve diğer harçları ödemeye kalktığınızda tahminimce 3000 civarında daire başı masrafınız olur… çünkü aynı sorun bizim sitede var… 120 m2 19 daire 1,5 yıl önce 60.000 tl ssk borcu vardı… her neyse uzun mücadele sonucunda imar kanununun 28 maddesine göre müteahhitten aldığımız için belediye ssk ilişiksiz yazısını istemeyecek… 300-500 tl maliye,tapu ve belediye masrafımız olacak tabiki

 36. AYHAN diyor ki:

  Şantiye elektriği ve suyu kullandığım(aboneliğim var) Oturma ruhsatı olmayan bir sitede oturuyorum.Ruhsatta doğalgaz var görünüyor ancak sitede doğalgaz tesisatı yok….Belediyeyi aradığımda ruhsatta doğalgaz varsa binada da döşenmiş olması gerekir diyor.Belki de arkadaşlar yanlışlıkla tiklemiştir diyorlar….Cumhuriyet Savcılığına Belediye ya da müteahhit hakkında evrakta tahrifat ya da usulsüzlük yapıldığına dair suç duyurusunda bulunabilirmiyim.

  • Emlak Gurmesi diyor ki:

   Tabii ki bulunabilirsiniz ama belediyeden alacağınız cevap aynen size daha önce verdikleri cevap olacaktır.

 37. Hakan emre diyor ki:

  2009 yılında inşaatı bitip oturmaya başladığımız 11dairelik binada mütahitin yapmış olduğu fazlalıklardan dolayı iskan alınamamaktadır. Bina inşaat ruhsatının süreside 2ay sonra dolmaktadır. Mütahit hiçbir şekilde binayı düzeltmeye vede iskanı almaya yanaşmıyor. Sözleşmedede iskanı o alır diye bişey yok. Eksikleride düzeltmiyor. Binada her dairenin ayrı elektrik su ve doğalgaz abonelikleri ve kat irtifa tapuları var. Bu ruhsat tarihi dolunca bina sakinlerini ne gibi kötü şeyler bekliyor. Ne yapmamız lazım.çok teşekkürler..

  • Emlak Gurmesi diyor ki:

   Eğer şikayet eden olursa, ilgili belediye gelip fazla imalatlar hakkında tutanak tutacak ve bu fazlalıkların yıkımını isteyecektir.

   • Engin Ün diyor ki:

    Merhaba,
    Bankanın satışa çıkardığı bir daire için 11000 lira teminat yatırıp, sürecin tamamlanmasını bekledim.Bu arada yöneticiye yeni ulaşabildim ve bina ile ilgili bilgi istedim. Daha önce yönetimde olan birisinde aldığım bilgilerle yöneticinin verdiği bilgiler oldukça farklı. Şöyle ki; binayı yapan müteahit batma aşamadında iken 4-5 daireye kredi çekmiş ve banka kredi verdiği dairelere el koymuş. Son iki dairenin içi natamam olduğu içinde belediye ruhsat süresi içinde onay için gelmemiş. Daireler bankada olduğu için iş biraz çıkmaza girmiş ve 2012 Aralık ayında inşaatın ruhsat süresi de bitmiş. Tabi ben bu bilgileri teminatı yatırmadan önce araştırıp hiç bulaşmamam gerekiyordu ama sanırım basiretim bağlandı. Şimdi bu noktada nasıl bir yol izlemeliyi? Yani teminatı yakmalı mıyım? yoksa binada nasılsa 26 daire aktif olarak oturuyor, elektrik,su,doğalgaz herkese bağlanmış içine girelim gerisi allah kerim mi demeliyim? Yapılabilecekler , öneri ve göstereceğiniz yol benim için çok önemli. Ayrıca ilk evim olacaktı,kötü bir başlangıç oldu.. Bilgi ve paylaşımlarınız için şimdiden teşekkürler.

    • Emlak Gurmesi diyor ki:

     Diğer daireler için oturma raporu alınmışsa, siz de çok zorlanmadan alabilirsiniz diye düşünüyorum.

     • Engin Ün diyor ki:

      Bana binanın iskanı yok, almaya çalıştık ama birkaç kişi önemsemedi/ yanaşmadı, Sonra ruhsatın süresi bitti, bundan sonra da artık zor dediler. Evin fiyatı 216000 tl, verdiğim teminat 11000 tl.

     • Emlak Gurmesi diyor ki:

      Öncelikle teminatınızı geri almaya çalışın. Ciddi ciddi problemli ve ayıplı bir mal almak üzeresiniz.

 38. cem arslan diyor ki:

  Merhaba, izmir de yeni bir ev satın alacağım. İki kat imarlı arsa üzerine kurulu 4 katlı bina. İki katı plan projeli yapılmış. Diğer iki katı ise kaçak yapılmıştır. Kaçak yapılan katların elektrik suyu var ve belediyeye de vergisi ödeniyor. Ayrıca plan proje olmasına rağmen tapuda cinsi arsa olarak geçiyor. Bu konuda iki sorum olacak.
  1- Kaçak yapılan katlarla ilgili herhangi bir borç olup olmadığını nereden öğrenebilirim?
  2- Kredi kullanmam için tapuda ev yazması gerekiyor. Bunu sağlayabilmem için gerekli evraklar ve izleyeceğim yol nedir?

  • Emlak Gurmesi diyor ki:

   Kaçak bir ev almanız ile ilgili hiçbir öneride bulunamam Cem bey.

   • cem arslan diyor ki:

    Teşekkür ederim fakat buca yeşilbağlar mahallesindeki evlerin genli bu durumda. İşim ve çocukların okulu nedeniyle ve alacağım yerin uygunluğu nedeniyle bu evi alıcam fakat yapılacak işlemler hakkında bilgim yok. Bunlarla ilgili bana bilgi verebilirseniz size minettar olurum. İyi günler iyi çalışmalar

    • Emlak Gurmesi diyor ki:

     Cem bey, kaçak bir evi ruhsatlı hale getirmeniz gerekiyor. Bu nasıl yapılır inanın bilmiyorum.

 39. zehra diyor ki:

  kat irtifak tapulu sıfır daıre baktık ama daha %5 lık kısmı tamamlanmamış insaat ruhsatı var ama oturma raporu yok emlakcımız o ısı halledeceğni söyledi emlakcı takibınde yapıyoruz islemleri fakat merak ettğm emlakcıya komısyonu negibi islemler yaptığı icın öduyoruz emlakcının alıcıya karsı yukumlulukleri nedir

  • Emlak Gurmesi diyor ki:

   Emlakçınız ile aranızda bir sözleşme yapmış olmanız lazım. Sözleşmede emlakçının tüm yükümlülükleri yazıyordur. Oturma raporunun alınması emlakçının yükümlülüğü değildir.

 40. duygu fer diyor ki:

  geçen yıl inşaattan aldığım evin ruhsatı yok.afdan yararlanılarak tüm elektrik ve su işleri v.s. açıldı.binanın projesinde sorunlar olduğu için ruhsat verilmiyor.biz de evi satamıyoruz.ne yapsak dava mı açsak, kazanırmıyız acaba.

 41. Mehmet diyor ki:

  5 yıldır bir apartman dairesinde oturmaktayım.kontratımı yaptım.ve zaman geçtikce elektrik faturasının çok geldiğini fark ettim.bi incelediğimde şantiyeler grubuna baglı oldugunu gördüm.ev sahibine gittim.apartmanın 4.katında oturmaktayım.zaten ev sahibimizde inşaat firması.ben halledecem dedi beni 3 yıl böle oldu olacak diyerek başından savdı.bende sürekli ilgilenemedim.elektrik yakmaya korkar oldum 100-150 tl den aşagı elektrik gelmiyor.tek başıma oturmaktayım.ev sahibi kardeşine devretmiş mal paylaşımıyla.bende kardeşine ilettim hala çözemediler.kirasını geç vermeye başladım.hatta 3 aylık oldu birikmiş borcum.sanırım 1.kata kadar alınmış oturma izni.ne yapabilirim.kavge ettik bu durum için mahkemelik olduk evsahibi ile.şikayet edebilcegim kurum yokmu?ben madur oldum.çıkıcam ama bu olaylar zoruma gidiyor.yardım lütfen.deprem olsa sanırım kaçak yapı halimiz ne olacak.bunların yanınamı kalacak.bina yeni değil 15-20 yıllık vardır belki bilemiyom.

 42. GÖKHAN KAYALI diyor ki:

  iyi günler yeni daire almış bulunmaktayım 2008 yılında inşaatı başlamış 2099 da bitmiş.elektiriği ve suyu normal şantiye değil alalı 5-6 ay oldu imar müdürlüğüne gittim iskanı olmadığını öğrendim nasıl oluyor bu su ve elektirik normal bide benden önce aldığım kişi yapı kullanım izin belgesi aldığını söylemişti ne yapmalıyım şuan

  • Emlak Gurmesi diyor ki:

   Daireyi aldığınız kişiye yapı kullanma izin belgesi nerede diye sorun. Büyük ihtimalle yalan söylemiş. Elektrik ve suyun normal şartlarda bağlanmamış olması lazım ama burası Türkiye, olmaz olmaz dememek lazım. İmar müdürlüğünden iskanın niye alınamadığını öğrenmeye çalışın; inşaatı yapan müteahhit ortalarda ise onun da kapısını çalmanızda yarar var. Kolay gelsin.

 43. engin yasak diyor ki:

  merhaba serdar bey;
  satın almak istediğim ev 4 bloktan oluşan 70 daireli bir siteye ait. mütahit kendini yükümlülüklerinden kurtulmak için kooperatif üyesi göstererek siteyi yapmış.site yönetimiyle yaptığım görüşmede 250bin lira ssk prim borcu,(ödenmedikçe arttığını) 180bin yapı denetimine borcu olduğunu ve kaçıp gittiğini,durumun mahkemede olduğunu söylediler. biz ödesek bile en fazla 7-8 bin lira çıkar diyorlar.sitede elektrik,su,asansör vs. abonelikleri yapılmış ama yapı kullanım izni alınmamış(?). evin değeri 180-190bin lira ben 160bin liraya anlaştım. ev sahibi tapu devrinin(kat irtifaklı) dışında kooperatif üyeliğininde devir edileceğini söylüyor. ben evi çok beğendim almak istiyorum ama bu sorunlardan aklım karışık bilgi verirseniz sevinirim.

  • Emlak Gurmesi diyor ki:

   Ev mi kalmadı Engin bey… Problem satın alıyorsunuz. Borcunu ödememiş insan daha neleri yanlış yapmıştır kimbilir…

  • osman seker diyor ki:

   YAPI KULLANMA İZİN BELGESİ
   Yıllardır paranızı biriktirip bir daire aldınız, ancak oturma iskânı yani yapı kullanma izin belgesi yok. İskân almak için ilgili belediyeye müracaat ettiniz fakat bu kez de karşınıza müteahhidin vergi ve SGK borçları çıktı. Ya bu borçların payınıza düşenini ödeyeceksiniz ya da yıllarca iskânsız olarak oturacak ve buna bağlı olarak pek çok sorun yaşayacaksınız. Bu şekilde mağdur olan yüzbinlerce ev sahibi bulunuyor. Sadece daire satın alanlar değil, kat karşılığı sözleşmesi ile müteahhitle anlaşanlar veya müteahhitle anahtar teslimi sözleşme yapanlar.
   Sorun imar mevzuatında 17 Aralık 2009 tarihinde yapılan önemli bir değişiklikle düzeltilmiş oldu.
   5940 Sayılı Kanun’la yapılan düzenlemeye göre, müteahhitten konut satın alan vatandaş, müteahhidin bu yapı ile ilgili vergi ve sigorta primi borcu olsa dahi, tek kuruş ödemeden yapı kullanma izin belgesi alabilecek. Ancak bu düzenlemeden ne yüz binlerce ev sahibinin ne de birçok belediyenin haberi var. Haberdar olan vatandaşlarsa kimi belediyelere başvurduğunda hâlâ kendilerinden ilişiksizlik belgesi (SGK’ya olan borcun ödendiğine dair belge) istendiği oluyor. Oysa inşaatın tamamlanma tarihi ister 17 Aralık 2009 öncesinde isterse sonrasında olsun, belediyeler vatandaştan müteahhidin vergi ve SGK borcunu ödemesini isteyemeyecek.
   Yapılan düzenleme ile birlikte, inşaat ve emlak piyasasında yaşanan çok önemli bir sorun çözülmüş oldu. Zira önceki uygulamada, müteahhidin vergi ve SGK borcundan haberi olmayan vatandaş, aldığı dairenin iskânı için müracaat ettiğinde karşısına yüklü miktarlarda borçlar çıkıyordu. Borcun muhatabı müteahhit ise çoktan kayıplara karışmış olduğu için iskân almak isteyen vatandaş kendi payına düşen borçları kapatmak zorunda kalıyordu.
   İnternette küçük bir araştırma yapılınca bile Danıştay 6. Dairesi tarafından verilen bir karar bulunabilir: ” İşçi ve işveren ilişkilerinden dolayı sosyal sigortalar kurumuna prim borcu olup adına inşaat ruhsatı düzenlenen kişiden bağımsız bölümü satın alan kişiye yapı kullanma izni verilmemesi hukuka aykırıdır.”
   Kanun kısaca şöyle
   09.12.2009 günü kabul edilen ve 17.12.2009 gün ve 27435 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan 5940 sayılı İmar Kanunun 1. Maddesine göre
   “Fenni mesullerce denetime ilişkin mimarlık ve mühendislik raporları hazırlanan, yapı sahibi, fenni mesuller ve ilgili idare elamanlarının birlikte düzenlediği tespit tutanağı ile tamamlandığı belirlenen, ancak, yapı müteahhidinin yapım işlerinden doğan vergi sigorta pirimi borçlarının ve diğer sorumluluklarının gereğinin yerine getirilmemesi sebebiyle yapı kullanma iznin belgesi verilmesi işlemleri tamamlanamayan yapılar için, yapının müteahhidi olmayan yapı sahibinin talebi üzerine, ilgili idarece durum tespit edilerek yapı kullanma izin belgesi verilir. Bu belgenin bir örneği, ilgili kurumlara ve ilgililerin kayıtlarına işlenmek ve değerlendirilmek üzere ilgili meslek odalarına ve Bakanlığa gönderilir.”
   Yani yapılacak işlem yapının fiziksel olarak proje ruhsat ve eklerine uygunluğuna bakmak, uygun değilse uygun hale getirmek. Ayrıca binanın oturulabilir halde olmasını sağlamak. Daha sonra yapının fenni mesulleri ( yapı denetime tabi ise yapı denetim tarafından) tarafından düzenlenen teknik raporla belediyeye yapı kullanma izni başvurunda bulunmak

   • Emlak Gurmesi diyor ki:

    Paylaşım ve bilgi için çok teşekkürler. Bu kanun çok önemli bir problemi çözse de, hala fenni mesuller ve yapı denetim firmaları var yolun sonunda; bina tamamlanmış olsa dahi eğer müteahhidin bu kurum ve kişilere borcu var ise, veya bu kişiler kötü niyetli ise, ev sahibini esir bırakabilirler.

 44. murat burgun diyor ki:

  slm;
  600 daireli bir kooperatifiz. ödeme zorluğuna düşünce ve kalan işlerin bitirilmesi için toplamı 45 adet dükkan genel kurul kararı ile satış kararı alınıyor ve 2000 yılında satılıyor.Bb kooperatifin yeri vakıf arazisi ve anlaşmaya istinaden şimdi ihale ile alıyoruz üyelerin ihale ve tapu bedeli için ödeyecekleri rakam belli fakat 2000 yıllarında dükkanlar satıldı biz bu dükkan sahiplerindende dükkanların m2 oranlarına göre bu arsa tahsisi bedel parası alabilirmiyiz kanunen yoksa dükkanlar kooperatif üyesi olmadıkları için hiçbir bedel alamayız mı?
  2000 yılındaki genel kurul kararlarına istinaden dükkan satışlarından bir bedel alınmış eee kooperatif 1999 yılında teslim edildikten buzamana kadar noter devri ile birçok satış devri yapıldı yeni üyeler oldu hisseler el değiştirdi bu insanlar ödemeyi kabul etmişken dükkanlarında kabul etmesi gerekmezmi ?
  şimdiden teşekkürler iyi çalışmalar aydınlatırsanız çookkk sevinirim saygılar

  • Emlak Gurmesi diyor ki:

   Murat bay, dükkan alanlara siz ne sattınız? Arsayı şimdi alıyoruz diyorsunuz ama dükkanlar 2000 yılında satıldı demişsiniz. Dükkanlar arsa payı olmadan, sadece kullanım hakkı olarak mı satıldı? Durum da, soru da biraz karışık. Bence bir avukata danışmanız daha doğru olur. Ama eğer siz dükkan sahiplerine tapu devri yaptıysanız artık birşey alma şansınız bence yok.

   • murat burgun diyor ki:

    slm;
    600 daireli bir kooperatifiz. ödeme zorluğuna düşünce ve kalan işlerin bitirilmesi için toplamı 45 adet dükkan genel kurul kararı ile satış kararı alınıyor ve 2000 yılında satılıyor.Bb kooperatifin yeri vakıf arazisi ve anlaşmaya istinaden şimdi ihale ile alıyoruz üyelerin ihale ve tapu bedeli için ödeyecekleri rakam belli fakat 2000 yıllarında dükkanlar satıldı biz bu dükkan sahiplerindende dükkanların m2 oranlarına göre bu arsa tahsisi bedel parası alabilirmiyiz kanunen yoksa dükkanlar kooperatif üyesi olmadıkları için hiçbir bedel alamayız mı?
    2000 yılındaki genel kurul kararlarına istinaden dükkan satışlarından bir bedel alınmış eee kooperatif 1999 yılında teslim edildikten buzamana kadar noter devri ile birçok satış devri yapıldı yeni üyeler oldu hisseler el değiştirdi bu insanlar ödemeyi kabul etmişken dükkanlarında kabul etmesi gerekmezmi ?
    şimdiden teşekkürler iyi çalışmalar aydınlatırsanız çookkk sevinirim saygılar

    Emlak Gurmesi diyor ki:
    28 Kasım 2012, 18:47 Murat bay, dükkan alanlara siz ne sattınız? Arsayı şimdi alıyoruz diyorsunuz ama dükkanlar 2000 yılında satıldı demişsiniz. Dükkanlar arsa payı olmadan, sadece kullanım hakkı olarak mı satıldı? Durum da, soru da biraz karışık. Bence bir avukata danışmanız daha doğru olur. Ama eğer siz dükkan sahiplerine tapu devri yaptıysanız artık birşey alma şansınız bence yok.

    slm;
    tekrar rahatsız ediyorum dünkü sorumu tam anlatamadım şöyleki,
    bu kooperatif 1999 yılında bitirilip teslim ediliyor binaların altında da dükkanlar var ancak bu kooperatifin bitmemiş ve zamanında ödenmeyen senetleri ve çekleri yüzünden zor duruma düşüyor genel kurulda karar alınıyor hepsi satılsın borçlar ve kalan işlerin bitirilmesi için.Bu arada kooperatif arsası vakfa ait onu belirtmemişim zamanın belediyesi 1986 yılında kurulan bu kooperatife ruhsat veriyor arsa tahsis bedelini alıyor sonra vakıf belediyeye dava açıyor ve yerin kendisine ait olduğunu ispatlıyor ve sonra bize dava açıyor arazimden çıkın diye ama mahkeme kooperatif lehine sonuçlanıyor vakıflarla bir bedel üzerinde anlaşın diyor ve bizim belediyeye zamanında ödediğimiz arsa tahsisi bedeli eski yöneticiler tarafından belediyeden mahkeme yolu ile tahsil edildikten sonra (2005 yılında belediyeden para alınıyor)vakıflara ödeneceği yere yeniyor zimmet oluyor (o ayrı mahkemede şu anda) ama bu para eski yöneticiler tarafından yenince biz yeni yönetim 2010 yılında başa gelince kasa bomboş yeniden bir uğraşla bugüne getirdik maalesef yeniden vakıflara ait bu arsanın bedelini ödemek için üyelerle genel kurulda karar alıyoruz (2010 tarihli genel kurul) ihale usulu ile vakıflara bu arsa bedelini ödeyeceğiz buraya kadar umarım anlaşılmıştır işte burda dükkanlar biz ödemeyiz diyorlar biz 2000 yıllarında kooperatif bittiğinde o tarihlerde alınan genel kurul kararına istinaden bir bedel ödeyip dükkanları aldık biz kooperatif üyesi değiliz tekrar sizin arsa bedeliniz için ödeme yapamayız deniliyor şu anda bile tüm kooperatif üyeleride dükkan sahipleride hep noter satış vaadi sözleşmeleri ile hisse satışı yapıyor tapu olmadığı için bu arsa bedeli ödenip arsa kooperatife geçince üzerindeki daireler ve dükkanlar için belediye kat irtifakı kuracak ondan sonra resmi tapu çıkacak işte bu yüzden vakfa ödenecek paranın dükkanlarında katılması gerekiyor diyoruz ama onlar biz para vermeyiz diyorlar konu bu; umarım anlatabilmişimdir en kısa zamanda cevabınızı bekliyorum şimdiden ilgi ve alakanıza teşekkür ederim bu arada satış olayını başbakan yardımcısı sn.bülent arınç ve vakıf genel müdürlüğünde tüm vakıf meclis üyeleri imzaladı başbakanın ve bakanlar kurulununda imzasından çıktı çok çalıştık ve bu duruma getirdik

    • Emlak Gurmesi diyor ki:

     Murat bey Allah kolaylık versin. Ciddi bir yılan hikayesi bu. Beni çok aşar. Eminim avukatlarınız vardır ve size en doğru cevabı onlar verecektir. Dükkan alıcıları ile kooperatif arasında imzalanan sözleşmelere bakmak lazım. Senaryo 1: Dükkanlara ait arsaları vakıftan satın almazsınız, onlar kendi çarelerini ararlar. Senaryo 2: Eski yönetim ile de bir mahkemeniz var anladığım kadarıyla; dükkan alıcılarını da o davaya katarsınız.

     • murat burgun diyor ki:

      onların tapu ve kat irtifaklarını çıkartmayız onlar uğrassın ,güzel fikir verdiniz ilginize teşekkürler iyi çalışmalar

     • murat burgun diyor ki:

      sn gurme slm;
      2000 yılında bitmiş oturulabilir bir kooperatif burada 9 blok mevcut ancak 4 blok ruhsatsız ve bu 4 blok için ruhsat almak istiyoruz imar yasasına göre 42. maddede ruhsatsız yerlerin cezalarından bahsediliyor ancak bizimki eski yapı ve 17.12.2009 yılında bir yasa çıkıyor bu yasaya istinaden ruhsat cezası ödeyecekmiyiz ödemeyecekmiyiz bilgilerinize ihtiyacımız var

     • Emlak Gurmesi diyor ki:

      Öncelikle yeni inşaat ruhsatı ve daha sonra oturma ruhsatı almanız gerekecek. En doğru cevabı ilgili belediyenin imar müdürlüğünden alabilirsiniz.

 45. Derya Bayram diyor ki:

  Merhaba,
  2012 Mayıs ayında sıfır bir daire satın aldık. Site içerisinde 4 bina mevcut. Biz dairemizi alırken 4. bina henüz bitmemişti. Şimdi tüm site bitmiş durumda. Müteahhit bundan 2 hafta önce 2. nolu harç yatırılması lazım diyerek bizden 130TL talep etti tüm daire sahiplerinin ödemesi gerekiyor deyip verdik. Şimdide müteahhit site tamamen bittiği için “belediyeye oturma harcının ödenmesi lazım, ister kendiniz belediyeye ödeyin 1750-2000 TL civarı. yada isterseniz biz tüm site sahipleriyle anlaştık toplu ödeme yapacağız 1,250 TL vermeniz gerekiyor.” dedi. Yanlışmı biliyoruz bilmiyorum ama bu yeni çıkan yasayla beraber oturma harçlarının müteahhit tarafından karşılanması gerekmiyormu?Ayrıca müteahhit siteye elektrik-su bağlanması içinde ayrı bir bedel talep edileceğini belirtti. Biz neye, daha ne kadar para ödeyeceğimizi bilmiyoruz artık. Kuşkulanmaya başladık açıkçası. Bu konu hakkında bilgilendirirseniz çok sevinirim. teşekkür ederim iyi çalışmalar.

  • Emlak Gurmesi diyor ki:

   Hangi yasadan bahsediyorsunuz bilmiyorum Derya hanim? Bu masrafların hepsi daireyi satın alırken Alici ve satıcı arasında konuşulması gereken masraflardir. Normal olarak alıcıya ait masraflardir. Bahsettiginiz rakamlarda da bir anormallik yok. Hatta, buradaki daha önce yapılmış yorumları okursanız, oturma raporu işlemlerinizi sizin adınıza yapan bir müteahhidiniz olduğu için sanslisiniz; cogu Muteahhit işim bitti diyip kaçıp gidiyor ve insanlar nasıl bu raporu alacaklarını bilemiyorlar.

 46. Bilal Şele diyor ki:

  Merhabalar 120m2 müstakil bir evimiz var imarlı projeli 2 katlı yapmak istiyoruz tapuda kargır ev olarak gözüküyor kabaca nekadara mal olur bilgilendirirseniz ?

  • Emlak Gurmesi diyor ki:

   Malzemelerin ve inşaatın kalitesine göre 700 – 1500 TL arası değişir. Ucu açık…

 47. ömer aslan diyor ki:

  bir sorum olacak oturumu olmayan bir dairenin elektriği suyu var denilerek satışı gerçekleşmesinden sonra evin suyu olmadığı ve elektirğinde direkten ince bir kabloyla çekildeği anlaşıldığında ve bu eksikler 10 gün içinde giderilecek denip aylarca giderilmediğinden dava açıp parayı geri alabilme hakkı var mı,

  • Emlak Gurmesi diyor ki:

   eğer alırken böyle taahhütler aldığınız bir yazı var ise tabii ki deneyebilirsiniz. Bir avukata danışmanızı öneririm.

 48. Mahmut erbil diyor ki:

  Merhabalar;
  kat irtifaklı Aldıgım evin yapı ruhsatı bitiş tarihi 28.12.2009 ve Müteahhit eksigi olan yangın merdiveni ve sıgınagı yaptı ancak hala oturma ruhsatı bedelini yatırmamıza ragmen, belediyeye gittigimde müteahhidin hala eksik işlerinin oldugunu ögreniyorum. Müteahhidi aradıgımızda ise 5 yıl önce evi teslim ettigini binanın kendisinden çıktıgını söylüyor, nasıl bir yol izleyebiliriz. apartman 24 daireli.

  • Emlak Gurmesi diyor ki:

   Önce eksik olan işlerin ne olduğunu öğrenin, eğer sizin tamamlayamayacağınız işler ise hemen avukata.

   • Mahmut erbil diyor ki:

    Eksik olan işleri nereden öğrenebiliriz net olarak. Biz bunu daire sahibi olarak öğrenebilirmiyiz?

    • Mahmut erbil diyor ki:

     Ayrıca, Hani biz yapsak bile harcama tutarını müteahhitten talep edebilirmiyiz. Mahkemeye vererek…Çünkü büyük ihtimalle sığınak eksik görünüyor wc falan yok sığınakta…Nasıl yapıcaz onuda bilmiyoruz zemindeki sığınağa wc yi…

     • Emlak Gurmesi diyor ki:

      Eğer sözleşmenizde dairenin teslim koşullarında oturma raporunun alınması yazılı ise o zaman deneyebilirsiniz.

    • Emlak Gurmesi diyor ki:

     İlgili belediyenin imar müdürlüğünden öğrenebilirsiniz.

 49. Murat Dikkartın diyor ki:

  Merhaba,

  Kat irtifalı bir apartmanda oturuyorum, müthait depo olan kısmı para ile birine satmış ve bu kişi de tapuda depo olan kısmı mesken olarak kullanıyor. Deponun arsa payı %5 miş, birde apt altında % 5 hakka sahip bir dükkan var. Apt çok eski ve yenilenmesi isteniyor, bunun için ya apt sahipleri aralarında para toplayıp yeni bir apt yapılması için bir müthaite ile anlaşacak yada kat karşılığı bir müthaite verecekler. toplamda 9 daire herbiri %10 arsa payına sahip, diğer dükkan ve depo ise % 5 hakka sahip. Dükkan sahibi %5 lik arsa payı hissesini depoyu mesken olarak kullanan kişi devredecekmiş, bu şekilde bir devir ilede depo sahibi yeni binada %10 pay ile daire hakkına sahip olacakmış böyle bir olay yasal mı? ve gerçekleşmesi mümkün mü? Normal daire sahipleri daha fazla para ödeyerek daire aldılar, gerek depo gerekse dükkan ( dükkanın lokasyon nedeniyele önemli bir değeri yok ) ise daha ucuz meblağlar karşılığında alındı. depo veya dükkan meskene dönüşebilirmi bu şekilde yoksa yasal olarak gene aynı statüde mi kalırlar?
  Şimdiden çok teşekkürler…

  • Emlak Gurmesi diyor ki:

   Murat bey, anlattığınız herşey yasal gibi duruyor. Tapu kayıtlarından dükkan ve deponun kat irtifakında ne ve nasıl gösterildiğini inceleyebilirsiniz. Dükkan sahipleri de hisseleri oranında hak sahibi olacaklardır. Genelde böyle durumlarda herkese bulunduğu kattan daire verilir ama centilmenlik anlaşmasına bağlıdır bu paylaşım. Hisse oranlarına göre herkesin eşit söz hakkın var.

 50. kerem yolalan diyor ki:

  Merhaba

  İki katlı kat irtifaklı ev satın aldım 04-2008 de yapılmış binanın 04-2013 yılında süresi bitiyor.Binada catı eksik onu yaptıracagım.yanlız aldığım evin oturma iznini alabilmem icin sırasıyla izleyecegim yollar nelerdir ? Belediyeye gittigimde tam bir cevap alamadım.2013 yılına kadarda oturma iznini cıkatırmak istiyorum.Müstakil evime oturma iznini alabilmem için sırasıyla takip etmem gereken yolları bana yazarsanız sevinirim.İlginiz için şimdikten teşekür ederim.

  saygılarımla

  • Emlak Gurmesi diyor ki:

   İlgili belediyenin fen işleri müdürlüğünden onay almanız, bu onay ile imar müdürlüğüne oturma raporu için başvurmanız gerekiyor. Bu süre içerisinde inşaat ile ilgili SGK borcu yoktur yazısı, 2 no’lu harç, ödemediyseniz yol ve kanal bedellerini ödemeniz gerekiyor. İmar müdürlüğü gerekli incelemeleri yaptıktan sonra, tüm proje müelliflerinin gelip oturma ruhsatını imzalamaları gerekiyor. Daha unuttuğum onaylar da vardır ama en doğru bilgiyi ilgili belediyenizin imar müdürlüğünden alabilirsiniz.

 51. memo diyor ki:

  selam…
  Benm kendıme ait alt katı dükkan 1.katı ev olan yapıya sahibm tapudada aynı sekilde yazıyordu.fakat 4 ay önce bana arsa tapusu verdıler sımdı ne yapmam gerek avukata felan vermem gerekmezmi beledıyeyi

  • Emlak Gurmesi diyor ki:

   Tapuda sizin izniniz olmadan böyle bir değişiklik yapamazlar. İlk önce tapuya daha sonra avukata gitmenizi öneririm.

 52. görkem şahin diyor ki:

  merhaba
  Sıfır yeni yapılmış bir ev alacağım oturma raporu çıkmış durumda
  tapu kat ırtıfaklı tapu olsa ılerde sorun yasarmıyım
  birde oturma raporu alınmış, kat mülkiyetli tapusu alınmış, elektrik suyu bağlanmış olan evi aldığımda bir sorun yaşarmıyım ılerkızamanlarda

  • Emlak Gurmesi diyor ki:

   Oturma raporu olması iyi. Kat mülkiyetine geçmezseniz ileride vergi dairesi peşinize düşebilir. 2. sorunuza cevap, burası Türkiye, olmaz olmaz demeyin ama yapabileceğiniz başka da birşey yok.

 53. tarık yıldızhan diyor ki:

  merhaba serdar bey. 5 daire 1 dukkan olan bir binamız var fakat arsa tapulu.bu bina için ruhsat almaya kalksak tahmini ödememiz gereken rakam nedir.teşekkürler.

  • Emlak Gurmesi diyor ki:

   Her belediyede değişiyor ama yaklaşık daire başına 700 – 1000 TL arası değişir. Tabii bu masrafların haricinde yol / su / kanal katılım bedellerinin, SGK primlerinin vs… ödenmiş olması lazım. Proje müelliflerinin de imzaları gerekecektir.

 54. serdar diyor ki:

  merhaba;
  yeni bitmiş ev alırken oturma raporu elektrik ve su yun mütahit tarafından karşılanacağına dair anlaşmaya vardık mütahit benden bunlar için vekalet istedi vekalet verirken dikkat etmem gereken konular nelerdir yardımcı olursanız sevinirim

  • Emlak Gurmesi diyor ki:

   Evi sizin adınıza satma yetkisi vermeyin yeter :) Eğer içinize sinmiyorsa, vekalet örnek metnini alın ve bir avukata inceletin. Noterlerde standart metinler de bulunmaktadır. Ayrıca, vekaleti süreli yapmanız da uygun olabilir.

 55. serdar diyor ki:

  inşaat halindeyken almıştım daireyi şuan bitti.. irtifak tapusunu aldım yaptığımız sözleşmede bu ay sonu evi teslim ediyor evi teslim ederken teslim tutanağı imzalatacakmış ve oturma raporu elek su mütahite ait şuan sığnak yapılacak onu bekleyecekmişiz ondan sonra oturma raporuna mütahit başvuracakmış nekadar daha bekeriz oturma raporu için ortalama işlemler nekadar sürer?? teslim tutanağını şimdiden imzalamam nekadar doğru?*

  • Emlak Gurmesi diyor ki:

   Serdar bey, aynı soruyu tekrar sormuşsunuz. lütfen daha önceki cevaplarıma bakın. Sözleşmenizin içeriğini bilmiyorum ama teslim tutanağını imzalarken oturma raporu henüz alınmamıştır diye not düşerek imzalayabilirsiniz. Teslimin normalde tanımı evin oturma raporu alınmaya hazır hali ile alıcıya teslim edilmesidir. Oturma raporunu alma sorumluluğu genelde müteahhitlerindir ama bazı müteahhitler raporu almadan kaçar giderler. İşini düzgün yapanlar raporu alır, elektrik ve suyu bağlatır, kat irtifakı tapusunu kat mülkiyetine çevirir.

 56. serdar diyor ki:

  oturma raporu kaç günde çıkar??*

  • Emlak Gurmesi diyor ki:

   müteahhitin becerisine, çalıştığınız belediyeye bağlı olarak 1 ayda da çıkar hiç çıkmayabilir de.

   • serdar diyor ki:

    inşaat halindeyken almıştım daireyi şuan bitti.. irtifak tapusunu aldım yaptığımız sözleşmede bu ay sonu evi teslim ediyor ve oturma raporu elek su mütahite ait şuan sığnak yapılacak onu bekleyecekmişiz ondan sonra oturma raporuna mütahit başvuracakmış nekadar daha bekeriz oturma raporu için ortalama işlemler nekadar sürer??

    • Emlak Gurmesi diyor ki:

     Ev alacak kadar güvendiğiniz kişiye bu soruları sorsanız daha iyi olmaz mı? Normal koşullarda 1-2 ay içerisinde bitirilebilecek bir süreç.

 57. Ahmet DEMİR diyor ki:

  Ben bir müteahhitten anahtar teslimi daire aldım. Kat İrtifakı tapumu aldım. Şimdi oturum izni konusunda sıkıntı yaşıyoruz. Oturma iznini Müteahhit mi alır? yoksa alıcımı. Satış sözleşmemizde konuyla ilgili bir madde yok . Sadece şöyle bir madde var “Tapu masraflar, abonelik masrafları ve diğer yasal harçlar alıcı tarafından ödenecektir” ibaresi mevcut. Şimdiden teşekkür ederim ilginize.

  • Emlak Gurmesi diyor ki:

   Oturma raporunu müteahhit ve diğer proje müellifleri olmadan almanız neredeyse imkansız. Niye alamıyormuş imar müdürlüğünden öğrenin…

 58. özlem diyor ki:

  oturmakta olduğumuz binada dairemize oturma ruhsatı almak için tüm işleri tamamladığımızda ve oturma ruhsatı için gerekli harçlarıda yatırmış olmamıza rağmen Belediye tarafından yol hakkı bedelinin bir kısmının ödenmediği gerekçesiyle oturma ruhsatımız verilmedi oysa aynı sitedeki 2 dükkan ve 7 dairenin altısına oturma ruhsatları verildi.Şimdi sorunumuzu çözmek için izlememiz gereken yol nedir ?

  • Emlak Gurmesi diyor ki:

   Artık her binanın oturma raporu ayrı kesiliyor, onlar yol bedelini yatırmış olabilir. Yol bedelini ödemeden oturma raporunuzu alamazsınız. Sözleşmenizde bu bedelin kim tarafından karşılanacağı yazıyorsa müteahhitten parayı alabilirsiniz.

 59. turan diyor ki:

  29.05.2010 tarihinde yapı ruhsatı alınmıs ssk ve vergi odemeleri de yapılmıs dogal bacalı inşaa edilmesi gerekirken yaplmamıs ve projede tadilat yaptırdık kömürlük yaptırdık mütehait ve yapan sirket batmış durumda asansör takılmıs borcu odenmemıs yapan fırmada bu para odemeden uygunluk ve bakım sozlesmesı yapmam dediği için oturma ruhsatı alamamaktayız ruhsat için gerekli bircok seyi hallettik ama asansorde takıldı ne yapmamız gerekiyor

  • Emlak Gurmesi diyor ki:

   Asansör firmasıyla pazarlık yapacaksınız… Diğer proje müelliflerine başka borç harç var mı ona da bakmanız lazım (mimar, mühendis, yapı denetim, …)

 60. hüseyin budak diyor ki:

  Mrb ben bir daire almak istiyorum.Alış işlemleri ile ilgili çok bilgim yok.İlerde mağdur olmamak için alacağımız dairenin hangi evraklara,belgelere,izinlere vs…sahip olması gerekiyor.Dikkat etmemiz gereken hususlar nelerdir.Teşekkürler

  • Emlak Gurmesi diyor ki:

   Oturma raporu, kat mülkiyeti tapusu, takyidatlı tapu kaydı, emlak beyan değeri… Bunlar işinizi görür.

 61. Ahmet AKEL diyor ki:

  1995 yılında 4 kat olarak yapım izni alınmış bir binanın sadece 3 katı inşa edilmiş ve ruhsatları alınmış 4. katı şuan itibariyle ben yaptırmak vede buraya taşınmak istiyorum bu yaptıracağım katın deprem yönetmeliği nedeniyle izinlerinde vede ruhsatlarında herhangi bir sorunla karşılaşır mıyım yani elektrik ve suyu verirler mi bu yapacağım binaya ? Cevabınız için şimdiden teşekkür ederim.

  • Emlak Gurmesi diyor ki:

   Ahmet bey, ruhsatlar 5 sene için geçerli bildiğiniz gibi. Yeni ruhsat almaya gittiğinizde mevcut yapının deprem yönetmeliklerine uygun olup olmadığını göstermenizi isteyecekler; tabii ki uygun çıkmayacak. Uygun çıkmayacağı için de ruhsat vermeyecekler. Ruhsat almadan inşaat yaparsanız kaçak yapıdan dolayı ceza alacaksınız. Oturma raporu olmayacağı için altyapı abonelikleri de yapılmayacak. İşin kitaplara uygun gidişi budur.

 62. erdinç yiğit diyor ki:

  iyi günler…
  güzel bir ev buldum ama ruhsat yok 15 20 yılık bina ruhsat alabilirmiiyim 160 metre kare konturol etirdim evin önündne arkasından ömnündne bişi geçmiyor hiç bir sorunu yok ama ruhsatsız

 63. Arzu ÇINAR diyor ki:

  Arkadaşımın evini alacaktım, alım işleri sırasında oturma raporu olmadığını söyledi, “belediye 3000 tl para istedi onu yatıramadım yatırsam çıkıcaktı, bina kaçak değil” dedi, bunun üzerine sözüne güvenerek bankaya başvurdum sorun varsa zaten exper belirler dedim ama kredim onaylandı, ev satılabilir raporu düzenlemiş. Tam evi alacakken başka bir arkadaşım “kendin araştırmadan kesinlikle alma!” dedi. Belediye tapu sahibi olmadan hiç bir bilgi vermiyor, tapu sahibiyle başvurunca öğreniyoruz ki 15 dairelik binanın oturma ruhsatı yok, yapım yılı 1981 olduğu içinde çıkmasının çok zor, neredeyse imkansız olduğunu öğreniyoruz. Ben şimdi kredim çıkmış ve arkadaşım uyarmamış olsa bu evi alacaktım. Exper ne için o kadar para alıyor? Kentsel dönüşüm yasalaşıcak ve belki bu alacak olduğum bu ev 2 yıl sonra daha ben borcunu ödemeden yıkılacak! Evi almaktan son anda kurtulmuş olabilirim ama beni nerdeyse mağdur duruma sokacak expere de ücret ödemek istemiyorum, bilgilendirirseniz sevinirim, teşekkürler…

  • Emlak Gurmesi diyor ki:

   Arzu hanım ucuz kurtulmuşsunuz. Expere vereceğiniz parayı elinizin gözünüzün sadakası olarak görün. Exper size ayırdığı zaman için para alıyor. Experin görevi evin tapu kayıtlarını kontrol edip evin değerini belirlemek ve bunu bankaya bildirmek. Experde suç aramayın. Kredi başvurusunu yaparken bu masrafı kabulleniyorsunuz. Oturma raporunun varlığı, binanın özellikleri experin bankaya sunduğu raporda vardır.

 64. emin akın diyor ki:

  ben şunu sormak istiyorum. 3 yıl önce inşaatın yapılacağı yere 4 kat ruhsatı veriliyordu. bende 4 kat ruhsatlı bir proje çizdirdim.şimdi ise 5 kat ruhsatı veriliyor . şimdi 4. katı bitti. 5. katı yapmam için ne yapmam gerekiyor. 5. katı şimdi yapıp sonra oturma ruhsatı istesem verirlermi. evimin metrekaresi 170 şu anda 4 daireli bir bina. merzifon amasyada oturuyorum.

  • Emlak Gurmesi diyor ki:

   5. kat için tekrar proje çizdirip ruhsat almanız lazım. yaptıktan sonra ruhsat almaya çalışırsanız kaçak diye yıkarlar, veya yıkmamak için sizden çok daha fazla para isterler.

 65. samet çolak diyor ki:

  slm 1996 yılında 60 m karalik yığma tugla ile yapılan bir evimiz var elektrik ve su mesken alınmıs ama hiçbir plan proje vs evrak yok tamamıyla kaçak nasıl bir yol izleyerek bu binayı resmiyete sokabilirim

  • Emlak Gurmesi diyor ki:

   Kaçak bina için yapacak birşey yok. Yıkıp yenisini yapmaya niyetiniz yoksa, onlar yıkana kadar bekleyeceksiniz.

 66. Candan Güler diyor ki:

  100 m2 tek kat müstakil evim var. belediyeden imar izni var. 1997 de yaptım. ev 15 yıllık. içinde oturuyorum. imarı 2 kat olarak görünüyor. sadece zemin katı yaptım. evim tapuda arsa tapusu olarak görünüyor. oturma ruhsatı yok. evi satacak oluyorum benden oturma ruhsatı ve ev tapusu istiyorlar. bunları yaptırmaya kalksam bana kaça mal olur? oturma ruhsatını ve tapuyuda inşaat başladıktan sonra 5 yıl içinde yaptırmam gerekiyormuş ama 15 yıl oldu 2. katını yaptıracağım zaman sorun cıkar mı ? plan projede kolon demirleri 14 lük olarak görünüyor ama yapan usta 12 lik kullandı ve bana sorun olmicağını söyledi sorun çıkar mı ? çıkarsa ne gibi bi sorun olur ?

  • Emlak Gurmesi diyor ki:

   Eviniz deprem yönetmeliğinden önce yapıldığı için oturma raporu alabilmeniz neredeyse imkansız. Bir yapı denetim firmasının gelip evinizi test etmesi, projeleri onaylaması gerekiyor. Ev eski yönetmeliklere göre yapıldığı için bu testleri geçemeyecektir ve güçlendirme yapmanız istenecektir. Bu da astarından pahalıya mal olacaktır. 2. katı yapmanız yine bu sebeplerle sorun olacaktır. Projede gösterilmiş demirin usta tarafından çalınmış olmasına izin vermeniz çok şanssız bir durum. Projeyi yapandan bu değişiklik için onay alınması ve tüm hesaplar ile beraber yetkili belediyeden onaylanması gerekiyor.

 67. msc diyor ki:

  Ben 4.katlı ev yaptım 2009 da kaçak olarak komple.kabası bitti ince işleri kaldı.numara taşı filanda yok.nasıl elektrik ve suyu alabilirim.veyatta cezasını ödesem alabilirmiyim.tşk

  • Emlak Gurmesi diyor ki:

   Kaçak ev yapmanın cezası kaçak evin yıkımıdır. Kaçak ev yapan genelde elektrik suyu da kaçak kullanır, ve bizler onun adına öderiz…

 68. ömer elibüyük diyor ki:

  merhabalar.bir şey danışmak istiyorum.bir tribleks almaya niyetleniyoruz.malum 3 katlı bir bina.sadece 1, katın oturma raporu var.2 ve 3,katın yok.tapuda 3 kat diye görünüyo.sorun olurmu.

 69. yusuf güngör diyor ki:

  bn arsa tapusu olan bi daire aldım. 10 daireli bi apartman ve bana noter sözleşmesi verildi herkesin dairesi belirtildi.kat irfifakı bulunmuyo. ne yapabilirm bi sıkıntı yaşar mıyım ? yardımcı olursanız sevinirm . şimdiden teşekkürler

  • Emlak Gurmesi diyor ki:

   Kesinlikle sıkıntı yaşarsınız. Şöyle düşünün, 9 kişiyle beraber bir arsa alıyorsunuz ve hepiniz hissedarsınız; parası çok olan, isterse, izaleyi şuu davası açıp ortaklığın giderilmesini isteyebilir ve en çok parayı veren tüm arsanın sahibi olur. Sizin apartmanınızın öncelikle niye kat irtifakı bulunmadığını araştırın, sonra niye oturma raporu almadığını öğrenin ve bence uzak durun bu işten.

 70. mehmet tosun diyor ki:

  4 katli bina yapmak istiyorum.
  proje cizdirme onaylatma yani kisacasi belediye masraflari hersey dahil ne kadara mal olur bana bu konuda yardimci olabilirmisiiz
  konya selcuklu

  • Emlak Gurmesi diyor ki:

   M2′ye göre daha doğru bir rakam çıkabilir. Daire başı 10.000 TL’ye kadar çıkabilir.

 71. can özcan diyor ki:

  merhaba,
  kooperatif üyesinden kat irtifaklı tapuya sahip bir ev almayı düşünüyorum.Koop.başkanı az evrak işi kaldığını 1-2 ay içinde yapı kullanım izin belgesinin alınacağını söyledi, bu durumu nereden denetleyebilirim.

 72. Ümit SEN diyor ki:

  ev almayı düşünüyorum ama baktığım evlerde kimse oturma ruhsatının ne olduğunu ve olup olmadığını bilmiyor fakat Kat Mülkiyeti tapuları var. kat mülketi olan evin oturma ruhsatı kesin varmıdır yoksa onu ayrıca almakmı gerekir. oturma ruhsatnın olup olmadığını nerden örenebiliriz.

  • Emlak Gurmesi diyor ki:

   Kat mülkiyeti tapusu oturma ruhsatı alınmadan verilmez. Korkmanıza gerek yok. Yine de isterseniz ilgili belediyenizin imar müdürlüğüne danışabilirsiniz.

 73. Baris aydin diyor ki:

  Selam,İzmir dikiliden 1995 yılında yapılmış site icinde bitişik olan 2 Villa’nın 1 tanesini almak istedim.ama bu evde şimdiye kadar oturan olmamış.ev kat ittifakli olduğu için tam imza atacakken vaz geçtim..ev sahibi ve site yoneticisi ellerinde siteye aiit plan projelerinin olduğunu soyleyip hemen alınabileceğini söylediler ama ben ikna olmadım..evi almayı çok istiyorum..bu sekilde alsam sorun cikarmi veya sonra kendim alabilirmiyim..tesekkurler

  • Emlak Gurmesi diyor ki:

   Kat irtifakı tapusu problem değil, ama oturma raporu yoksa o zaman problem. Oturma raporu yoksa almayın.

 74. kerim diyor ki:

  iyi günler
  ben arsa tapulu bir ev aldım ve bilinir ki ev yerine arsa ya para vermiş oluyorum sorun şu ki 3 katlı binanın orta katı benim bina iskanlı ve elimdeki arsa tapusu var.şimdi benim burda kat mülkiyetli tapuya geçebilir miyim +geçebilmem için ne yapmam gerekiyor lütfen sıra ile yazarsanız çok memnun olurum….
  saygılar

  • Emlak Gurmesi diyor ki:

   Evet geçebilirsiniz. Oturma raporunuz ve mevcut kat irtifaklı tapunuz ile Tapu müdürlüğüne gitmeniz gerekiyor.

  • hasan diyor ki:

   iyi günler ben elazıgdan hasan 4 katlı binanın 2 ci. katını alacagım yalnız bu binanın oturma ruhsatı yok yani bahce olarak gözüküyor tabuda 1/2 hisseli bu tapuyu 4 tane yeni tabu yapıp 4 hise olarak verecem diyor belediye sordumda 4 kat imarı var ama suan bina yok gözüküyor binanın yapımı 1991 de insa edilmiş hocam buraya ruhsat olma durumu olabilirmi 1/4 hissesini aldımda diger hissedarlar akraba ilerde benim iiçin sıkıntı cıkarırlarmı .. şimdiden tesekür ederim. . .

   • Emlak Gurmesi diyor ki:

    Hasan bey, 91de yapılmış binanın oturma ruhsatı alması cok cok cok cok zor. Kacak yapılmış bir binadan hisse alıyorsunuz. Diğer 3 hissedar beraber olup sizin hissenizi mahkemeden satın alabilirler, belediye gelip binayı yikabilir vs… Bence hiç bulaşmayın. Selamlar

 75. nesim karadağ diyor ki:

  iki sene önce bir dubleks aldım,oturma ruhsatı yok iki teraslı ve üzeri açık olduğundan yağmur yağdığı zaman evin iç tavanına zarar veriyordu,bende üstünü şaç ile kapattım bu durum ruhsat almada problem yaratırmı?tşk.

  • Emlak Gurmesi diyor ki:

   Sanmıyorum ama çok problem olursa kaldırır, raporu aldıktan sonra tekrar kapatırsınız.

 76. hikmet gunbeyi diyor ki:

  ben izmirde oturuyom evim kacak alti market ustude 3 katli ev ruhsat nasil alirim ne yapmam lazim oturma ruhsati olmayanlara evraklari eksik olanlara sigara ruhsati vermiyorlar ne yapmam lazim

  • Emlak Gurmesi diyor ki:

   Ruhsat alabilmeniz için bağlı olduğunuz belediye imar müdürlüğüne danışmanız lazım. Kacak yapının yönetmeliklere uygun olduğunu gösteren proje ve Yapi denetim raporu isteyeceklerdir. Deprem yönetmeliğine uygunluk şartı arayacaklardir.

   • hikmet gunbeyi diyor ki:

    belediyeye bas vursam ev kacak arsa diye gozukuyo ceza vermezler mi yapi denetime uygun degilse ne olur uygunsa cezasi nedir aceba tesukkur edrim

    • Emlak Gurmesi diyor ki:

     Ceza illaki verirler, nedir ne kadardır bilmiyorum. Yapı Denetim yönetmeliklere uygun değil raporu verirse ve belediye de bunu öğrenirse yıkım kararı alırlar.

 77. adige erol diyor ki:

  MÜTEAHHİT İN SSK BORCUNDAN DOLAYI OTURUM RUHSATI ALINAMAYAN DAİRELER İÇİN BELEDİYELERİN BİLE BİLMEDİĞİ ÇOK YENİ BİR KANUN ÇIKMIŞ HABERİ OLAN VARMI :) ???

 78. hasan diyor ki:

  merhabalar,
  Ben 18.04.2011 tarihinde ev satın aldım oturma ruhsatı için toplam 1600 tl civarında hem belediyeye hem bankaya harç yatırdım. Ama şuan çok daha uygun olduğunu söylüyorlar. 200 tl civarındaymış. Benim ödediğim paranın geri ödenmesi söz konusumu? çünkü arada çok fazla fark var. kendimi dolandırılmış gibi hissediyorum

  • Emlak Gurmesi diyor ki:

   Gecen seneye göre harçlarda bir düşüş olmadı. Siz ödediğiniz miktarın sadece oturma raporu için olduguna emin misiniz?? Fen isleri onay ve tetkik harcı, tesisat baglatma harcı, vs… Gibi milyon tane harç çıkıyor.

 79. alper diyor ki:

  iyi günler
  ben neredeyse 3 aydır ev arıyorum içimize sinen sadece 1 ev buldum ve o evin oturma ruhsatıda yokmus bina sakinlerine sordugumda biz bilmeden aldıklarını söylediler.ben bile bile almayı dusunuyorum.bina mart ayında 5. yılına giriyor.bu binayı yapan inşaat sfirmasına gittiğimde bu evi almamı en kısa zaman oturma ruhsatının çıkacagını söyledi tabiki inşşat firması 5 yıldır bu senaryoyu yazıyormus.ne kadar guvenilir bilemem.oturma raporunun verilmemesinin nedeni ise anladıgım kadarıyla bina bittikten sonra belediyeye verilen bir harç parasını yatırmamıslar bu harç parası 5 yıldır birikmiş bu para kalt mülkiyetlerinden ileride temin edilirmi? bina sakinlerinin elektrik su doğalgaz ve tapuları bulunmakta mart ayı geldiğinde bina 5.Yılına girdiğinde inşaat firmasını mahkemeye vermeyi dusunduklerini söylediler.mahkemeyi kaznırlar mı bilemem .böyle bir evi almalmıyım riski ne kadardır?bu ev üstünde bu kadar durmamın nedi başka ev bulamadım yardımınızı bekliyorum iyi çalışmalar.

 80. gül can diyor ki:

  iyi günlar
  benim torbalıda bi evim var.. beş kat imatlı yanız zemin bodrum ve birinci kat çıkıldı.. birinci kat bana ait. mutahit diğer ikinci katın kolonlarını attı. ve öylece bırakıp kayboldu.. mutahiti bulamıyoruz.. mutahitin borçları binaya ait borçları var. oturma raporunu alamadım.. ne yapmalıyım lütfen bana yardım cı olun.. şimdiden teşekkur ederim

  • Emlak Gurmesi diyor ki:

   Acilen bir avukata danışmanız lazım. Sizin için en şanslı durum inşaatı bu aşamadan devralacak ve işi bitirebilecek bir müteahhit bulmanız. Allah kolaylık versin.

 81. sema diyor ki:

  SERDAR BEY MERHABA 2008DE ALDIĞIMIZ EVLE İLGİLİ Bİ SORUNUMUZ VAR BİZ SAKARYADA İKAMET EDİYORUYZ MALUM DEPREM BÖLGESİ.BİZE BUGÜN ;’BELEDİYEMİZ SINIRLARINDA 1999 MARMARA DEPREMİ ARDINDAN YAPILAN HASAR TESPİT RAPORLARI ORTA HASAR STATÜSÜNE ALINAN (EV ADRESİMİZ YAZILMIŞ)ADRESİNDEKİ YAPINIZA 31.12.2009 TARİHİNE KADAR ONARIM GÜÇLENDİRME RUHSATI ALMADIĞINIZ TESPİT EDİLMİŞTİR.BU NEDENLE 11.11.2011 TARİHİNDE İL AFET VE ACİL DURUM MÜDÜRLÜĞÜNDEN GELEN YAZIYA GÖRE;AĞIR HASARLI OLARAK TEHLİKE ARZ EDEN BİNANIZIN YIKIMI SÖZ KONUSU OLDUĞUNDAN TARAFINIZA TEBLİĞ TARİHİNDEN İTİBAREN ACİLEN YIKILMASI VE TARAFIMIZA BİLDİRİLMESİ,YIKILMADIĞI TAKTİRDE 3194 SAYILI İMAR KANUNUN 39.MADDESİNE GÖRE İŞLEM YAPILACAĞNI TARAFINZA RİCA EDERİM.’ŞEKLİNDE BİR YAZI GELDİ BUGÜN BİZİM NE YAPMAMZ GEREKİYOR BELEDİYEYE SORDUĞUMUZDA YIKIMIN KARŞILIĞNDA BİR EV VERİLİP VERİLMEYECEĞİ KONUSUNDA BİŞEY SÖYLENMİYOR.LÜTFEN BİZE BİR YÖN GÖSTERİN.BİZİM EVİ ALDIĞIMIZDA BELEDİYEDEN ORTA HASARLI RUHSATI ALMAMIZ GEREKİYORMUŞ SÜREYİ GEÇİRMİŞİZ BİZE AHŞAP OLDUĞUNDAN BİR SORUN OLMAZ DENİLDİ LÜTFEN CEVAP YAZIN LÜTFEN!!!

  • Emlak Gurmesi diyor ki:

   Sema hanım, burada en doğru bilgi kaynağı belediye olmalı. Gerekirse başkana kadar çıkın. En önemli şey sizin güvenliğiniz, eğer ev gerçekten kötü durumda ise tez zamanda bir eve çıkmanız ve mevcut evinizi yıktırıp yerine deprem yönetmeliklerine uygun bir ev yaptırmanız lazım. Tahminim evinizin sigortası da yoktu. Bir avukata danışmanızı da öneririm.

 82. bahadir diyor ki:

  Iyi gunler,

  Arsami kat karsiligi muteahhite verdim. Bina bitti ve tapularimizi aldik. Fakat muteahhit, ssk prim borucunu yatirmadigi icin dairelerimin oturma ruhsatini alamadim. Su an belediye fen islerinin soyledigine gore tek puruz muteahhitin SSK prim borcu, diger evraklar tamam. Bu borcu ben yatirabilirmiyim, yoksa illaki muteahhitmi yatirmali? Bu arada diger dairelerin oturma ruhsatlarini aldi, sadece benim dairelerimin borcunu yatirmadi.Bu baglamda belediyenin yaptigi uygulamada yanlis degilmi? Bildigim kadariyla torba yasa mayisin ilk haftasi yururluge girecek, bu tarihten once mahkeme acmam dahami dogru olur.

  Yardiminiz icin simdiden tesekkurler…

  Bahadir

 83. erdinç diyor ki:

  bir sorum olacak. inşaat ruhsatı var ve banka kredimi onayladı oturma raporu toplu alınıyormuş. 8 daire için birlikte alınacakmış. protokol yaptık aramızda. sizce bir sorun çıkar mı? veya çıkarsa ne yapmalıyım?

  • Emlak Gurmesi diyor ki:

   Benzer bir soruyu geçenlerde emlakkulisi.com’da da yanıtladım. İlk önerim güvenmediğiniz müteahhitten ev almamanız. Protokol olsun olmasın, adam kaybolursa napacaksınız o protokolü?? İnşaatı kredilendirilebilecek noktaya kadar getirmiş adam oturma ruhsatını almadan kaçmaz. Eğer bu kadar güvenmiyorsanız, paranın tamamını vermeseydiniz. Oturma ruhsatını tek başınıza almanız çok çok zor.

 84. SD diyor ki:

  İhbar gibi bisey oldu bu!! Demek ki çeşmede hersey kacak :)

 85. Anonymous diyor ki:

  çeşmede hiç bir evde oturma raporu yok.Fazla sorun da olmuyor alan memnun satan memnun.Su artezyen ,elektrikte Şantiye.Banka da krediyi temel üstü ruhsatın varsa veriyor.Aslında doğrusu oturma raporu alınmış olması ama olmazsa da bence sorun değil.

 86. SD diyor ki:

  Sevgili Ay, milyar tane evrak olduğu için ugrasanayacaginizi anlatmaya çalıştım

 87. Ay diyor ki:

  Nasıl alınacağını ve hangi evraka ihtiyaç olacağını da yazsaydınız daha yararlı olurdu. Yinede çok teşekkürler…

 88. SD diyor ki:

  ben teşekkür ederim takip ettiğiniz için.

 89. fahrettin eski diyor ki:

  Verdiğiniz değerli bilgiler ve ilginiz için gerçekten çok teşekkür ederim.

  • r.betül aydın diyor ki:

   4katlı binanı dubleks katını almaya karar verdik,tapu var ama oturma ruhsatı yok.apartman sakinleri belediyeye dilekçe vermişler.kredi çekmeden önce sizden bilgi almek istiyoruz.evin vergileri ödenmiş.yapı denetimin raporu var.dogalgaz baglı.almalımıyız vazgeçmeli miyiz

   • Emlak Gurmesi diyor ki:

    Oturma ruhsatı neden alınamamış?? En doğru cevabı imar müdürlüğünden alırsınız, başka kimseyi dinlemeyin. Oturma ruhsatının alınması sadece vergilerin ödenmesi, yapı denetim raporunun olmasına bağlı değil; yüklenicinin ve tüm proje mükelleflerinin de onayı gerekiyor. Sadece süreçten dolayı hala çıkmamış olabilir ama siz yine de gidip imar müdürlüğünden sorun soruşturun. İçinize sinen cevabı yetkili ağızlardan duymadığınız sürece de almayın.

Yorum yapmaktan çekinmeyin!

*
Lütfen aşağıdaki resimde yazan kodu giriniz:
Anti-spam image