Kategoriler
Genel

Benzin İstasyonları – Altın Yumurtlayan Tavuklar


Pazar günü farkına vardım, Gayrimenkul hakkında yazıcam diye başladığım bu blog Marrakech ile ilgili yazı hariç sadece konuta yönelik oluvermiş. Hemen çeşit yapma ihtiyacı duydum.
Şehrin her köşesinde var olan hazinelerden bahsedicem bu yazımda… Benzin İstasyonları. Hürriyetin emlak sayfasında İzmir ve çevresinde satılık topu topu 26 adet akaryakıt istasyonu var. Bunların 20 tanesi de Didim, Foça ve Aliağa gibi uzak ve gönlümden ırak noktalarda. Kıssadan hisse, İzmir merkezde benzinliği olanlar sıkı sıkı sarılıyorlar yerlerine, çünkü çok çok çok değerli.
Gönüllerin emlakçısı Sani arkadaşımla konuşarak bu altın yumurtlayan tavuklar hakkında biraz bilgi aldım. İşte aldığım bilgilerin bazıları ve kendi çıkardığım sonuçlar…
Benzin İstasyonu Değeri = Günlük Satış Hacmi (Litre) x 250-350 ytl (Tabiki bu kolay formülü ben bir yerimden uydurdum ama genelde tutuyor) 250-350 aralığı istasyonun yerine, sattığı ürünlere ve hızına göre değişiyor.
Örneğin, günde 200 arabanın ortalama 25 litre benzin aldığı bir istasyon = 5000 litre akaryakıt satıyor. Bu istasyonun yaklaşık piyasa değeri 5000 x 250 = 1,250,000 YTL
Eğer bu istasyon örneğin Adnan Saygun Sanat merkezinin yanında ve şehrin göbeginde ise fiyat $ 6,000,000 olabiliyor.
Benzin İstasyonu Aylık Kirası = Günlük Satış Hacmi (Litre) x 0,75 – 1,25 ytl
Yine örneğin, Hatayda günde 12,000 litre satış yapan Shellin kirası 12,500 YTL civarında. İstasyon değeri 10-15 senelik kira getirisine denk oluyor.
İstasyon işletmecilerinin başlıca gelirleri:
1. Benzin Satışı = Yaklaşık %5 kar alıyorlar benzin üreticilerinden
2. Başlık Parası = İntifa hakkı, yani örneğin OPET ile satış anlaşması, imzaladıklarında yerine göre 30-90 günlük akaryakıt alıyorlar satış hakkını satmak için.
3. Yan ürünler = Market, araba yıkama, yağlama, vs…

Peki istasyonların değerini belirleyen faktörler nedir;
1. Satış hızı = Lokasyon, Lokasyon, Lokasyon, Pompa sayısı
2. Akaryakıt ürün yelpazesi = LPG, benzin, Mazot… Özellikle ticari araçların LPG ağırlıklı olması nedeniyle şehir merkezinde 2000 m2 kısıtlamasından dolayı çok az sayıda olan LPG ruhsatlı benzin istasyonları daha da değerli
3. Yan ürün gelirleri = Market, Bakım istasyonları, vs… Her gelen 10 ytl harcasa, Hataydaki abi sırf yan ürünlerden ayda 120,000 YTL ciro yapıyor.

Ve en son peki, bu istasyonları bu kadar değerli yapan nedir ve niye herkes benzinci olmuyor;
1. İşletme ve yatırım sermayesinin yüksekliği önüne gelenin bu işe soyunmasını engelliyor
2. Ruhsat alım zorluğu
3. Yer kıtlığı

Özet olarak, benzin istasyonları işletmek istemeseniz bile bu mekanları getirisi yüksek gayrimenkul yatırımı olarak da görebilirsiniz.

“Benzin İstasyonları – Altın Yumurtlayan Tavuklar” için 22 yanıt

Buradaki arkadaşlar da benim gibi pompacı galiba 🙂 Bende arıyorum ama o kadar kolay değil gerçekten ilanlara baktım Sırf Kiralamak için depozito en az 500.000 artı en az 3.000 4.000 Tl Kira Alınıyor. Kâr oranı % 6 civarında imiş. Bu Paraya göre çok düşük ve riskli bir kazançtır.

En Mantıklısı ise, düşkün istasyonları kiralayarak az ama öz kazanmaktır.

Ayrıca en az 1 yıllık kira peşin isteniyor genelleme olarak 5 yıl kirayı peşin şart koşuluyor.

4.000*12 Ay 48.000*5 yıl 240.000+500.000 Depozito 750.000 TL

Faize karşıyım ama bankaya koysan aylık en az 3.500 TL Getirisi vardır

İyi günler Serdar Bey

Şöyle birşey yazmışsınız

1. Benzin Satışı = Yaklaşık %5 kar alıyorlar benzin üreticilerinden

Bu %5 karı satış fiyatından mı alıyorlar?
Yani litresi 4 liradan satılan benzinin ne kadarı kardır yaklaşık ?

teşekkürler…

açmanın ne kadar zor olduğu doğru olsa da kar kısmı uydurma bu istasyon bedava geçinmiyor kalan paraların hepsi bir şekilde gider olarak harcanmak zorunda kalıyor (sadece istasyon için.)…

Akaryakıt ve LPG istasyonu kurmak isteyenler,kurulmuş veya kurulacak istasyonları almak,satmak,kiralamak isteyenler bize müracaat edebilirler.Akaryakıt istasyonu olup LPG ilave etmek istiyorsanız doğru adrestesiniz.İhtilaflı(davalı) Akaryakıt ve LPG istasyonlarınızın hukuki işlemlerini çözmekteyiz.0542 411 47 74

İyi Günler Serdar Bey

BEnde izmirliyim ve akaryakıt istasyonu kurmak ve işletmek istiyorum bana önerebileceğiniz ve gösterebileceğiniz lokasyon varmı. Şehir içi olsun daha iyi olur ve çalışmalarınız çok güzel bu yüzden sizden yardım alabilirim.

saygılar

İyi Günler Serdar Bey

BEnde izmirliyim ve akaryakıt istasyonu kurmak ve işletmek istiyorum bana önerebileceğiniz ve gösterebileceğiniz lokasyon varmı. Şehir içi olsun daha iyi olur ve çalışmalarınız çok güzel bu yüzden sizden yardım alabilirim.

saygılar

İyi Günler Serdar Bey

Ben İzmirde yaşamaktayım ve güzel bir lokasyonda akaryakıt istasyonu kurmak istemekteyim bana önerebileceğiniz ve sizin aracılığınızla alabileceğimiz şehir merkezinde yer varmı.
saygılar

Merhaba Serdar Bey
Bizim kemalpaşa organize sanayi bölgesi içinde Ankara asfaltı yol kenarında 4,5 dönüm arsamız var.istasyon kurmak için hangi yollar takip edilmelidir.ruhsat için Kosbi mi yoksa belediye mi yetkilidir?ayrıca yan işletme açmak için yerimiz yeterlimidir.TEŞEKÜRLER VE SAYGILAR

iyi günler erdal bey.belediye sınırları dısında kırsal alanda yeri hazır.benzin istasyonu kutmak ne kadara mal olur.

Mazotu ucuz satiyor olmanız tabi ki istasyonunuzdaki trafiği arttıracaktır. Yerinizin özelliklerini belirtmemişsiniz ama fiyatın uygunluğuna bakılırsa istasyonunuza trafiği çekmek için yerinizi duyurmanız gerekecek. Bazı sizinki gibi geniş istasyonlarda Peyzaja yönelik işletmeler görüyorum, Palmiye tarlası örneğin. Palmiye işi çok güzel para getiriyor ve baya sık da dikilebiliyor. İstasyonunuzda diğerlerinde olmayan birşeyler yapmanız gerekir. Hayırlısı olsun.

İyi akşamlar serdar bey. ben izmire yakın biryer olan aydında arsa almayı düşünüyorum. bu arsa 16 dönüm ve yaklaşık 700.000tl vereceğim.sonrada uspetle anlaşmayı düşünüyorum. uspetin mazotu ucuz satması bana bir avantaj getirirmi? 1840 tlden satacağım mazotu. birde yerim büyük olduğu için benzinliğin yanına ne gibi bir tesis açayım? cevabınızı beklıyorum. yer aydın muğla yolunda.

Sayın Kartal,
Altın yumurtlayan tavuğu da beslemek, bakmak, ibiğini okşamak gerekiyor. İstasyon sahiplerinin bir kısmı bu işe sadece gayrimenkul yatırımı olarak girmiş kişiler. İşletme kısmı onları ilgilendirmiyor. Aynen yatırım için bir ev alıp kiraya vermek gibi birşey.
Bu aralar ilanların çoğalmış olmasının sebebi kriz nedeniyle bir çok şirketlerin ve insanların arabalarının haciz yoluyla bankalara geçmiş olması veya insanların evlerinden eskisi kadar çıkmıyor veya toplu ulaşımı daha çok kullanmaları sebebiyle benzin ve yan ürünlerin satışındaki azalma olabilir.

iyi çalışmalar serdar bey,
Benim bir sorum olacak.
Çok fazla kiralık benzin istasyonu ilanı görüyorum.İlanlar 5.000 YTL/aylık civarında…
Benzin istasyonu satışını anlıyorum. Acil yüklü miktar paraya ihtiyacı olanlar satıyordur. Fakat benzin istasyonu sahibi niçin altın yumurtlayan tavuğunu kiralar?
Bu iş mantıklı mıdır. Ortalama bir benzin istasyonunun aylık net karı ne kadardır?
5.000 YTL üzerinde ise niçin mal sahibi karını kısıp başkasına bıraksın?
Bu konu hakkında fikirlerinizi öğrenmek isterim.
Saygılarımla

Istanbulda nasil isliyor bilmiyorum ama Izmir’de belediyenin benzin istasyonlari hakkinda son 3-4 senede yapilmis bir imar duzenlemesi var. Belirli m2 den kucuk arsalar uzerine benzinlik kurulamiyor. Imar duzenlemelerinin tamamlandigi sehir ici alanlarda benzin istasyonlari yapilamiyor, vs…
Sanirim bu konuda en dogru kaynak arsanizin bagli oldugu belediyenin imar sefi ile konusmaniz olacaktir.
Kolay gelsin.

İstanbul İstinye’de sahile yakın kavşak noktasında bir arkadaşımın 1300 m2 yeri var sahil kenarında. Buraya gerekli izinler alındığı takdir de istasyon kurulabilir mi? Etrafında da yapılaşma yok.

Sayın okuyucu, benim izlenimlerim İzmir odaklıdır genelde. Çanakkaledeki istasyonunuz günde 10000 litre satış yaptığına göre belliki çok merkezi bir noktada. Benim tahminim en az $ 5 Milyon etmesi lazım yerinizin. Hayırlı işler.

Iyi Aksamlar SERDAR Bey
Yazinizi dikkatli bir sekilde okudugumu soyler .soruma gelmek istiyorum.Serdar Bey ben canakkale merkezde bir istasiyon aldim .Ve Günde ortalama 10 bin mazot ,ve benzin satiyotuz .opet firmasi adi altimda yani tam tesis LPG,MARKET,YIKAMA ,YAGLAMA,FULL TESIS..Sizce buranin fiati ne kadardir SLM VE SAYGILAR..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.