Kategoriler
Genel

Palmiye Park yatırımcılarına harika bir haber daha

Ben daha ne diyim??? Gazeteler bedava ilanımızı yapıyor. Palmiye Park kapısından ESBAŞ kapısı 1km.


View Larger Map

İzmir’e beş büyük yeni yatırım
Tarih: 18 Şubat 2009 Kaynak: Referans Yazan: Mete Tamer Omur
Ege Serbest Bölge Kurucu ve İşleticisi AŞ (ESBAŞ) Yönetim Kurulu Başkanı Kaya Tuncer, kriz ortamında 4’ü uluslararası 5 şirketin bölgeye yatırım kararı aldığını söyledi. İlk aşamada yapılacak yatırım tutarının 25-30 milyon euroyu bulacağını belirten Tuncer, bu firmaların toplam 3 bin kişiye iş imkânı sağlayacağını açıkladı.

Bu firmalardan en önemlisinin dünyanın önde gelen otomotiv sanayi ürün, sistem ve parça üreticilerinden olan Amerikan Gates olduğunu ifade eden Tuncer, şirketin kriz nedeniyle dünya genelinde küçülme kararı aldığını, bu doğrultuda bazı sektör ve fabrikalarını birleştirmeyi planladığını dile getirdi. Tuncer, “Bu düşünceyle Avrupa’dan başlayarak Çin’e kadar olan bir alanda yatırım imkânlarını değerlendirdiler. Bu arada Türkiye onlara daha cazip geldi ve rotalarını Türkiye’ye çevirdiler. Türkiye’de Bursa ve Çorlu’daki serbest bölgeleri ve bizi incelediler. Ardından burada yatırım yapma kararı aldılar. Bazı tesislerini buraya kaydırabilirler. Burada otomotiv sektörüne yönelik piston ve motor gömleği üretecekler” dedi.

Personel eğitimi başlıyor
Gates’in muhtelif pazar ve üretim sahalarına yakınlığı nedeniyle ESBAŞ’ı tercih ettiğini anlatan Tuncer, “ESBAŞ’a yatırım kararı Gates’in krizle mücadele stratejisinin bir parçası olacak. Bölgede 25 bin metrekare alan üzerinde büyük bir tesis kuracaklar” diye konuştu. Tuncer, firmanın hemen yatırım yapmak istediğini ifade ederek 4 aya kadar inşaat çalışmalarının başlamasını beklediklerini söyledi. Tuncer, firmanın 2010 yılında üretime geçeceğini, istihdam edilecek personelin eğitimi için de bir bina kiraladığını ifade etti.

Gates’in dışında Keller-Vandacı ve Baykal Mobilya adlı 2 firmanın daha sıfırdan yatırım kararı aldığına dikkat çeken Tuncer, 2 firmanın ise mevcut işletmelerini büyütmeye yönelik yatırımlarının olduğunu söyledi. Kaya, “Bölgemizde faaliyet gösteren Kapadokya Tekstil, mevcut yatırımlarının yanında yeni bir yatırım kararı aldı. 22 bin metrekare alan üzerine yeni bir yatırım yapacak. Yaklaşık 200 kişiye iş imkânı yaratacak. Eldor’un da mevcut yatırımlarının yanında yeni yatırım planları var. Şu anda Eldor’da yaklaşık 600 kişi çalışıyor. Bu sayı yeni yatırım ile birlikte bini bulacak” dedi.

İstihdam 2010’da 20 bini aşacak
ESBAŞ’ta geçen yıl 7 firmanın mevcut yatırımlarına ilave yatırım yaptığını ve bir tanesinin de sıfırdan yatırım gerçekleştirdiğini anlatan Tuncer, 40 milyon euroyu aşan bu yatırımlarla 3 bin kişinin istihdam edildiğini söyledi. Tuncer, “Şu anda bölgede 14 bin 500 kişi istihdam ediliyor. 2 yıl içinde yapılacak yatırımlarla bu oranın 20 binin üzerine çıkmasını bekliyoruz” bilgisini verdi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.