Kategoriler
Genel

Metres Enflasyonu mu yoksa Modern Yaşam Alanı mı?

Eskiden babamlar Alsancak’ta yaptıkları binalarda en hızlı satılan dairelerin binanın arka cephesinde kalan, güneş görmeyen küçük daireler olduğunu söylerdi. Bu dairelerin sahipleri apartman giriş kapısına Mustafa Bey yazarlar, ne soyadları vardır, ne de isimleri gerçek isimleridir. 2. Kordon’daki binaların çoğunun teras katı bu tip dairelerden oluşmaktadır, gizemli sahipleri ile beraber. Bu tanımlamamdan bu evlerin ne amaçla kullanıldığını anlamışsınızdır herhalde.


Her gün gazetelerde binlerce stüdyo, 1+1 ve 2+1 dairelerin satıldığını okuyorum. 39.000 TL’den başlayan fiyatlar ile duyurulan bu dairelerin satış rakamları ne kadar doğru bilmiyorum ama yeni çıkan her projede bu küçük dairelerden yapıldığı için ciddi bir talebin olduğunu düşünüyorum. Ya herkesin bir metresi var artık ya da Alıcılar açısından bazı şeyler değişti. 


Bu konuda 2 teorim var.
2 ay önce yaptığım ankette katılımcıların %30’u 125 m2‘ye kadar ve 125.000 TL’ye kadar 2+1 ve daha küçük daireler istediklerini belirtmişlerdi.


İTÜ Sözlük ve Ekşi Sözlük stüdyo daireler için biraz müstehcen tanımlamalar yapmışlar. Kısaca bu dairelerin bekar evi olduğunu, klasik salon mutfak oda gibi mekanların içiçe konularak yalnız yaşayanlar için kullanışlı bir hale sokulduğunu anlatmışlar.


NY Times küçük evler ile ilgili kısa bir slide gösterisi hazırlamış, harika resimler var tıklayın bakın; onların dediği, ev ne kadar küçükse çevresi o kadar büyür, yani doğaya saygı anlamında küçük evleri övüyorlar.

Son zamanlarda Palmiye Park için bizi arayanlar da en çok 2+1 daire sormakta.

Genel olarak gösteriş meraklısı bir halk olmamızı düşününce insanların bu eski garsoniyerlere yeni modern küçük yaşam alanlarına olan ilgisi biraz şaşırtıcı.

Bu konuda benim 2 teorim var;
1. Elinde en ufak birikimi olanlar eskiden ya bankada faize yatırırdı, ya da altın alırdı, bankalar neredeyse artık faiz vermiyor, altın da çok pahallandı herkes bir düşüş bekliyor. Şimdi o ufak birikimler yatırım amaçlı olarak bu minik dairelere gidiyor.
2. İnsanlar eskiden hayat boyu bir ev almak için para biriktirir veya emekli ikramiyeleri ile bir ev almayı hayal ederlerdi. Şimdi ufak mufak güçlerinin yetebileceği bir ev alıyorlar, ev prim yapınca ve biraz paraları birikince daha büyüğünü alma hayali ile.

Bence her ikisi de doğru ve güzel teoriler. Sanmıyorum ki Irazca ve Etrenjit çifti veya Biriçim illaki ufak bir evimiz olsun hayali ile yaşıyorlardı. Herkes parasının alabileceğinin en güzelini en büyüğünü ister; salonun içinde mutfak, hap kadar bir stüdyo daire herhalde kimsenin hayali değildir, ama büyüğünü almak için iyi bir başlangıçtır.


Ben kendim nispeten büyük bir 2+1 dairede yaşıyorum. Eğer 2 banyo olmasaydı Banu herhalde evi çoktan terkederdi. Çocuk olana kadar 3. odaya ihtiyacımız olduğunu da düşünmüyorum. 2+1 dairemizin en büyük avantajı, aynı dairenin 3 odalısınin kirası çok pahalıydı, tutamazdım; en büyük dezavantajı ise…(Banu cevaplasın)


Sizce bu küçük evleri kim alıyor ve niye alıyor? Siz alır mıydınız veya sizin küçük bir eviniz var mı?

“Metres Enflasyonu mu yoksa Modern Yaşam Alanı mı?” için 4 yanıt

Sayın Adsız, 1+1i gençler veya emekliler alır, ya da yukarıda bahsettiğim kişiler. Demek ki yeterli talep yok ki yapılmıyor. Kötü mimariye katılıyorum, herkes müteahhit olursa olacağı bu ne yazık ki.

siteler, toplu konutlar dışında izmirin bir çok semtinde ben şahsen 141 daire falan görmüyorum. Neden 1+1 daire yapan yok. İzmir bence emlak konusunda çok da ilerlemiş bir kent değil. Hala projesi çok kötü mimarisi vasat bir sürü ev var. Bence artık yeni bişeyler yapmanın izmire kazandırmanın vakti gelmedi mi ?

Kapısı kapalı olan, misafire özel dantel örtülü salon devri bittiğine göre +1'ler artık misafire değil bize hizmet ediyor. Aldığımız ev açık mutfaklı bi 3+1 ama 2+1 ev de bize yetiyor aslında. Fazladan her oda, ilave eşya, ,ilave temizlik, ilave derlilik topluluk ihtiyacı, derli toplu durulamıyorsa hanımdan ilave sitem demek 🙂
Ha param olursa hayalim 3+1, 3+2, 4-4-2 falan değil. Burası : http://www.milliyetemlak.com/Default.aspx?aType=IlanDetay&IlanID;=1987124 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.