Kategoriler
Genel

Ayşe Arman gibi Ev Arayabilmek için 8 Kural!

Eviniz eskidi mi, komşularınızdan mı şikayetçisiniz, sığmıyor musunuz, boşandınız mı, vs… her ne sebeple olursa olsun yeni bir ev arayışınız mı var??

Google’da Ev Arıyorum diye arama yaparak veya sadece gazete, internet, televizyonlarda gözünüze sokulan evleri değerlendirecek kadar tembel değilseniz, Ayşe Arman gibi ev aramanın 8 kuralı size yardımcı olabilir.!

Bir süre önce Ev Alırken Yapılmaması Gerekenler ile ilgili bir yazı yazmıştım; bu sefer, Ev arayanların Ayşe Arman’dan öğrenmeleri ve Yapmaları Gereken 8 özelliği yazıyorum;

1. Araştırmacı: Ayşe Arman ilgisini çeken bir konuya kafayı taktı mı bırakmıyor. Konu ile ilgili herkes ve herşeyi öğrenmeden yazısını da basmıyor. Yeni evinizi ararken, size yardımcı olabilecek her yolu, yordamı ve kişiyi araştırın. Seçim yapmadan önce size uyacak tüm evleri ve projeleri araştırdığınıza emin olduktan sonra elemelere başlayın.
2. İyi Sorucu: Ayşe Arman’ın soruları düz mantık. Dolambaç yok. Çat diye soruyor ve cevabını alana kadar da soruyu sormaya devam ediyor. Yeni ev için araştırmanızı yaparken ilk önce kendinize sonra da size yardımcı olmak isteyenlere tüm aklınızdakileri sorun. Soruların cevaplarını not edin. Cevapların değiştiğini görürseniz yanlış yoldasınız. Sizin sorularınıza ve ihtiyaçlarınıza en doğru cevabı veren evleri değerlendirin.
3. Detaycı: Ayşe Arman’ın Dubai’deki evindeki tavşanı, eşi ile beyaz koltuklarda oynaşmaları, kızının kıvırcık saçları vs… hepsi Arman’ın yazılarından öğrendiğim detaylar. Bana lazım değil belki ama yeteri kadar detay vererek okuyucuyu yazının içine sokuyor, yazıyı okuyanın kafasında canlandırıyor. Seçtiğiniz evleri değerlendirirken siz de detaya inin; kendinizi o evde televizyon seyrederken, mutfakta bulaşık yıkarken, çamaşırları asarken, binaya girerken, duş alırken vs… canlandırın. Kafanızdaki görüntü sizi mutlu etti mi?
4. Tarafsız: Ayşe Arman en doğru konuları incelerken bile yanlış tarafın temsilcileri ile de görüşüyor. Soruları ile ne cevaplayanı ne de okuyanı bir tarafa doğru yönlendirmiyor. Kendi görüşünü açıklıyor ama okuyucunun kendi kararını verebilmesi için her iki tarafa da söz hakkı veriyor. Yeni Evinizi ararken ve seçerken tarafsız değerlendirin; duygularınıza kapılırsanız kısa bir süre duygularınız değiştikten sonra yanlış bir seçim yaptığınızı göreceksiniz.
5. Ailesine Bağlı: Ayşe Arman herkese ve herşeye rağmen kimseyi dinlemeyip, kocası için Dubai’ye taşındı. Ailesi ve dolayısıyla kendi mutluluğu için de Dubai’de yaşamaya devam ediyor. Evinizi seçerken beraber yaşayacağınız bir Aileniz var ise onların önceliklerini de kendinizinkiler ile aynı seviyede tutun. Sadece 3-5 kuruş daha ucuz diye en yakın alışveriş merkezine kilometrelerce uzakta bir yere taşınıp eşinize zülum etmeyin.
6. Heyecanlı: Ayşe Arman kafasına türban takıp yazın ortasında Nişantaşı, Alsancak ve Çeşme’de dolaşırken işini yapmanın heyecanıyla sıcak ve ters bakanlara aldırmamıştı. Ev arama süreci işin en heyecanlı kısmı. Özellikle bu piyasada Alıcı pozisyonunda olmak kral olmakla aynı. Pozitif olun ve heyecanınızı her arayışta canlı tutun. Seçim yapmanız daha kolay olacaktır.
7. Sınırlı: Ayşe Arman her ne kadar bir çok detayı okuyucları ile paylaşsa da, ailesi ve işinin arasındaki sınırı kimse tarafında aşılmamak üzere çizmiş. Yeni evinizi ararken siz de sınırlarınızı belirleyin; bütçe, konum, m2 vs… Arayışınız kolaylaşacak ve sonsuz seçenek arasında kafanız karışmayacaktır.

8. Sınırsız: Sonuç olarak kadın bu yaşta yarı çıplak pozlar verdi! Siz de yeni ev seçiminizi yaparken sınırsız olun. Elemelerinizi yapıp son 3 ev arasından seçim yapmaya geldiğinizde tüm sınırlarınızı unutun ve sizi önünüzdeki 10 sene için en mutlu edecek olanı seçin.

Haklı mıyım?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.