Kategoriler
Genel

İzmir’de Konut Fiyatları 2011’de ne olur? 2010’da Nasıl Değişti!

Ekim ayında başlattığım İzmir’de aylık satılık konut fiyatları yazılarıma Kasım ayında ara vermiştim. Bıraktığım yerden senenin özetini yaparak topluyorum.

1 sene önce yine bu zamanlarda çok iddialı bir kehanette bulunup 2010’da İzmir’de yeni ev fiyatlarının en az %30 yükseleceğini söylemiştim. Özellikle Gaziemir, Bornova, Karşıyaka Örnekköy ve Çiğli gibi şehrin genişleme aksında bulunan muhitlerde tahminime yakınlaşan artışlar yaşandı. GAZİEMİR ve MENDERES‘te fiyatlar uçtu gitti. Gaziemir ve Evka-7 arasında kalan bölgede başlayan yeni sitelerde temelden 200.000 – 250.000 TL’ye daireler satılmakta. Örnekköy civarında yeni sitelerde 250.000 TL’ye daire neredeyse artık yok gibi.

– Satılık Fiyatları 2010’da nasıl değişti (Kasım 2009 – Kasım 2010)

  • İzmir geneli: – %3,9 (Düştü)
  • Gaziemir: % 5,32 (Yükseldi)
  • Bornova Yeşilova: % 10,75 (Yükseldi)
  • Karşıyaka Örnekköy: % 7,67 (Yükseldi)
  • Çiğli: % 9,88 (Yükseldi)
  • Çiğli Egekent: % 2,37 (Yükseldi)
Not1: Bu bölgeler İzmir’de ev alırken kazanmanın sırları yazı dizimde önerdiğim semtlerdir. 
Not2: Rakamlar reidin index focus’tan alınmıştır.
Not3: Rakamlara sadece yeni evler değil, 2. el satışlar da dahildir
2011 için tahminlerim;
– Gaziemir’de fiyatlar biraz daha yükselecek ama bu seneki performansı tekrarlaması zor. Yer kalmadığı için fiyatların düşmesi zor.
– Menderes çok fazla uçtu. Arsa fiyatlarının pahalılığı konutlara yansırsa acayip bir yükseliş olabilir ama kim Menderes’te yaşamak ister bilemiyorum.
– Yeşilova’nın daha gidecek çok yolu var. Dibindeki Bornova merkeze göre daha en az %30 – 40 artış potansiyeli var.
– Çiğli uçuşa geçti, daha 5 sene artış olur. Fiyatlar hala İzmir’in en ucuzu olduğu için esas potansiyel burada.
– Torbalı’yı çok beğendim. Fiyatlar çok uygun, yollar caddeler çok güzel. Menderes yerine Torbalı’ya yatırım öneririm. Hem binlerce çalışan var.
– Esas favorimi saklıyorum. 2011’de açıklayacağım!

“İzmir’de Konut Fiyatları 2011’de ne olur? 2010’da Nasıl Değişti!” için 5 yanıt

Sn.SD Bilindiği üzere izmirin konak ve karabağlar ilçelerinin bir kısmını içine alan Üçyol Üçkuyular Metro hattının yapımı halen devam etmekte, Son yapılan açıklamalara göre metronun herhangi bir aksilik olmaz ise 2011 yılının sonlarında tamamlanarak hizmete gireceği söyleniyor. Bugün fiyatlar hernekadar yerinde sayıyor gibi gözüksede Metro hizmete girdiğinde başta işyerleri olmak üzere Güzergahtaki emlak fiyatlarının en iyimser %30 ila %40artacağı kanaatindeyim. Metro İstasyonlarının giriş ve çıkış noktalarında ise bu artışın %50 lere kadar artış göstereceğini bekliyorum. Balçovadaki fiyat artışlarınıda AVM lere Üniversitelere Jeotermale ve doğal gaza bağlıyorum. Tevfik Ahmet GÜNHAN

Tevfik bey, biraz daha spesifik olsanız daha yararlı olur. balçova ve narlıderede fiyat artacak demek kolay; ne kadar artacak, neresi artacak, dükkanlar şu an ne kadar, metro açılınca ne olur? vs… teşekkürler.

2011 yılının ilk çeyreginden itibaren kademeli olarak bir fiyat artışı bekliyoruz. İzmirin Konak, Karabağlar, Balçova ve Narlıdere İlçelerinde Emlak Fiyatlarında Artış Yaşanacak. İzmirin Üçyol-Üçkuyular (İnönü Caddesi) Metro Hizmete Girdiğinde ki bu 2011 yılı sonuna denk geliyor. Bu güzergahtaki başta dükkan ve konut fiyatlarında çok ciddi artış gözlemlenecek kanaatindeyiz. Günhan Emlak, Tevfik Ahmet GÜNHAN

Merhaba
öncelikle 2011 tahminlerinizi merak ettim 🙂
sormak istediigm tahminleriniz ve istatikelriniz arasinda urla taraflari yok özzelikle cesmealti urla bu taraflar yatirim yapmaya degecek yerlermi? bu konuda düsünceleriniz nedir ? Tessekkürler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.