Kategoriler
Genel

Ev almak isteyenler veya parasını mevduatta tutanlar Merkez Bankası kararlarından nasıl etkilenecek?

Daha geçen hafta Ayda hanım ile 2011’de konut kredileri ne olacak ve 2011’de para kazanmanın yolları konularında konuşmuş ve tahminlerde bulunmuştuk. Merkez bankasının geçen hafta benim anlamadığım dildeki yaptığı şeyleri okuyunca Ayda’ya ne olacak diye yine sordum.
Hürriyet’te bugün güzel bir açıklama var ama benim gibi anlamakta zorlananlar için olanların sokak dilinde açıklaması şu; (Rakamlara takılmayın)
– Merkez bankası merkez olmayan bankalara dedi ki, elinizdeki 100 TL’nin 25 TL’sini tutmanız gerekirken artık 50 TL’sini tutacaksınız. Yani daha az para harcayacaksınız.
– Banka eskiden 100 TL’sinin 75 TL’si ile yatırım yapabilirken artık sadece 50 TL’si ile yatırım yapabilecek.
– Yani, banka daha az yatırım yapacak ve daha az para kazanacak.
– İşte bu sebeple banka daha az para kazanacağı için bizim müşteri olarak kendilerine verdiğimiz paraya da daha az kar payı verecek (yani mevduat faizi düşecek)
– Bankanın yatırım yapacağı para azaldığı için yatırım yaparken, yani kredi verirken daha seçici olacak; kredi almak zorlaşacak.
Bunların etkisini zaman içinde göreceğiz ama bence şöyle bir tehlike var, özellikle ev alacaklar için;
– Bankanın kredi vermediği müşteriye inşaat şirketleri vade yapmaya başlayacak
– Hesabını bilmeyen ve müşteriden gelecek paraya güvenen az sermayeli inşaat şirketleri müşteri parayı ödeyemeyince inşaatı bitirmekte zorlanacak

“Ev almak isteyenler veya parasını mevduatta tutanlar Merkez Bankası kararlarından nasıl etkilenecek?” için bir yanıt

Tam tersi bir durum da olabilir. MB'na daha fazla emanet yatırmak zorunda kalacak olan bankalar mevduat tarafında daha da agresif davranıp faiz oranlarını yükselterek para kaynaklarını (likiditelerini) artırma çabasına da girebilirler…Nitekim ING bugün Turuncu hesabın (mevduat ürünü) lasnmanını yaptı. Garanti Bankası da tüketici kredisi fiyatlarını artırdı…Gözler enflasyon açıklamasında …Ayda…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.