Kategoriler
Ev Satın Almak Genel

Gerçek hikaye – Ev satın alırken ilk görüşte aşkın maliyeti!

Özellikle ev sahibi olmayı planlayan genç arkadaşların bu yazıyı okumalarını öneririm. Uzun olduğuna bakmayın, hızlı akıyor.

Ev satın alırken yapılmaması gereken 5 şeyden biridir; ilk görüşte aşka inanmak!

Emlakgurmesi ve emlakkulisi.com’dan beni takip eden Gökhan bey ile 1 aydır yazışıyorduk. Kendisi bir süredir yeni bir ev arıyordu; birçok yere bakmış ve son olarak 2-3 daire arasında kalmıştı. Hatta bir noktada kafasının çok karıştığını bile söylemişti.

Kendisi ile bugüne kadar hiç tanışmadık, konuşmadık, ama bir şekilde bu ortamdan yardımcı olmaya çalıştım. Gökhan bey ve eşi geçen hafta istedikleri evi buldular ve son kararlarını verdiler.

Bu 2. defa ev alışları; yani deneyimliler. Hatta ilk deneyimlerinden aldıkları çok güzel dersler de var. Kendisinden rica ettim, gerek ilk gerekse bu evdeki arayış ve karar verme sürecindeki deneyimlerini kısaca paylaştı.

Gökhan beyin evlenme profili muhteşem çıkmıştı;

– Kişisel Faktör skoru: 5

– Sosyal Faktör skoru: 5

– Maddi Faktör skoru: 4

– Para Faktörü skoru: 6

Kendisinin geçtiği süreci okuyunca, evlenme profilinin ne kadar doğru çıktığını, Gökhan beyin kendisini ve çevresindekileri ne kadar iyi tanıdığını anlıyorsunuz… Buyrun hikayeye geçelim;

 

 1. Ev sahibi olmaya ne zaman karar verdiniz? Halen oturduğumuz daire ile ilgili yaşadığımız bazı sorunlardan dolayı 1 yıldır böyle bir planımız vardı. Ancak ailemize yeni bireylerin eklenme ihtimali ortaya çıkınca bu süreci öne almak durumunda kaldık.
 2. Şu an yaşadığınız ev size mi ait? Evet. Bornova Yeşilova bölgesinde oturuyoruz.
 3. Niye ev sahibi olmaya karar verdiniz? 3.5 yıl önce şu an oturduğumuz daireyi inşaat aşamasında kredi ile satın almıştık.İlk defa ev sahibi olmanın heyecanı, fiyat/kalite oranının iyi olması,ödeme koşullarının avantajlı olması,ulaşım kolaylığı,ikea ve forum bornova’ya çok yakın olması ve evin fiziki şartlarının iyi olmasından dolayı ilk görüşte aşk şeklinde daireyi satın almış bulunduk 🙂 Evin içinde yaşamımızı kolaylaştıracak ve evimizi daha şık gösterecek masraflardan kaçınmadık.(ithal duvar kağıtları,ankastre ürünlerin ilavesi,kilere raf sistemi yapılması,kalorifer petekleri ve elektrikli kombi takılması gibi) Ancak oturma raporu alma aşamasında bir kısmı firma kaynaklı ,bir kısmıda yasal prosedürlerdeki yavaşlıktan dolayı çeşitli sorunlar yaşadık. Oturduğumuz bölgenin gelişmekte olan bir bölge olmasından dolayı gürültü faktörü başımızı ağrıtmaya başladı. (özellikle yaz aylarında balkonda oturmamızı imkansız hale getiren sokak düğünleri) Bu arada ısınma sisteminin olmadığı bir evde cephenin ne kadar önemli olduğunu anladık. Görüntü olarak ilk başta güzel gözüken çok büyük bir balkonun yılın 8 ayında yeterince kullanılmadığını gördük.Sonuç olarak; Daire ile ilgili sorunlar belki azaldı ama bizim eve aşkımız sona erdi 🙂
 4. Ev sahibi olmaya yalnız başınıza mı karar verdiniz, aileniz de bu karara yardımcı oldu mu? Eşimle tam bir görüş birliği içinde yeni bir ev sahibi olmaya karar verdik.
 5. En son Pelikan sitesinde 2 ev arasında kalmıştınız; o aşamaya kadar ne kadar süre ve kaç projeyi dolaştınız? Genel olarak Karşıyaka bölgesinde yoğunlaştım. Çünkü Bornova’ da oturmamıza rağmen spor yapmak için,eve yapılan gıda alışverişi için,sağlık hizmetlerinden yararlanmak,hatta saçımı kestirmek için bile Mavişehir semtine gittiğimizi farkettim.Son 1 yıllık dönemde internet üzerinden neredeyse bu bölgedeki tüm projeleri ( mavişehir modern,yüksek vadi,kaya prestige,siesta,25.yıl konutları,35.sokak,eski bozoğlu mavişehir evleri,pelikan sitesi,saklıbahçe evleri,trio evleri,z residence,miray residence vs.) kat planı,komşu daire ile bitişik oda sayısına kadar inceledim. Bunlardan mavişehir modern,siesta,emlak konut mavişehir ve pelikan sitesini dolaşma imkanı buldum.
 6. Pelikan’da karar kılana kadar diğer baktığınız evlerde neleri beğenmediniz? Aslında en çok etkilendiğim proje Mavişehir Modern oldu. Ancak yılsonunu bekleme ihtimalimiz yoktu. Bitmiş veya bitmek üzere olana projeleri daha yakından inceledim. Emlak Konut Mavişehir evlerinde işçilik sıkıntısı olduğunu düşünüyorum.Ayrıca 16-17 katlı bir apartmanda oturmak istemiyorum.Soyak Siestanın konumu çok hoşuma gitmedi.Yüksek katlı değil belki ama bloklar çok yakın,ayrıca çevre yoluna da çok yakın.Satış sorumluları belki bize öyle tesadüf etti ama ister alın, ister almayın tavırlarında. Satış fiyatları da bence yüksek. Soyak Siesta ve E.Konut Mavişehir evlerinde yaşam yeni başlayacağı için herhalde ilk 1 yıllık dönemde her hafta 3-4 daireye taşınma söz konusu olacak.Bu kargaşada olmak istemedim.Trio evlerinin konumunu pek beğenmedim.Yüksek vadi evlerinde hemen teslim daireler değilde, aralık 2011 de teslim evlerinin kalitesi daha üst düzeyde olacak gibi.Ayrıca konumu gerçekten çok geride kalıyor.
 7. Pelikan’dan ev sahibi olmanızı sağlayan özellikler, fırsatlar, koşullar nelerdi? Mavişehir’ de olması,bloklar 5-6 katla sınırlı,merkezi ısınma,daireler arası ısı ve ses yalıtımı mevcut,malzeme kalitesi yeterli,bloklar geniş bir alana yayılmış durumda,ulaşım kolaylığı var,1 yılı aşkındır yaşayan bir site ,hemen teslim,ödeme kolaylığı. (gözüken satış fiyatı çok uygun değil gibi ama faizsiz ödeme seçeneği ile avantajlı hale geliyor.).Aldığımız dairenin bence eksileri ise; m2 olarak yeterli ancak daire 2+1,ayrıca 3+1 daireye göre mutfağı daha az kullanışlı,balkonu fazla büyük,arakat olduğu için dört tarafında da daire mevcut,çocuk odası komşu dairenin mutfağı ile yanyana,kapalı otopark ve deniz manzarası yok. Yani herşeyi ile dört dörtlük değil ama olmazsa olmaz özellikler de değil bunlar bizim için 🙂
 8. Ev ararken dışarıdan hiç destek aldınız mı? Eş, dost, akraba, profesyonel??? Serdar Bey, açık söylemem gerekirse sizden başka kimseden görüş ve yardım almadım.Özellikle zemin kat 3+1 ile üst kat 2+1 arasındaki kararsızlığımı aşmamda, fikirleriniz ve gönderdiğiniz bilgi formu çok yararlı oldu. Halen eşim hariç ev aldığımı bilen bile yok aslında 🙂
 9. Pelikan’a ilk ziyarete gittiğiniz zamandan aklınızda kalanlar neler? Neler hissetmiştiniz? İlk görüşte aşk mıydı ? Kesinlikle ilk görüşte aşk değildi. Evlilikte aşk evliliğini halen savunuyorum 🙂 Yalnız bundan sonra daire alırken mümkün olduğunca mantıklı davranılması gerektiğini düşünüyorum. Oraya gittiğimde ilk hissetttiğim şey ise ; ”ailece burada yaşayabiliriz herhalde” oldu.
 10. Ev sahibi olma sürecinizi etkileyen, acele etmenizi veya zamana yaymanızı gerektiren bir durum var mıydı? Halen oturduğumuz evde ısınma problemi mevcut.İlk soruda da belirttiğim gibi ailemize yeni birey eklenme ihtimali olduğundan bir kış daha aynı evde olmamak için taşınma olayını hızlandırdık.
 11. Kendinizi 3 kelimede nasıl tanımlarsınız? Detaycı ,sabırlı,kararlı.
 12. Eşinizi 3 kelimede nasıl tanımlarsınız? Heyecanlı,sorumluluk sahibi,iyi bir gözlemci.
 13. Pelikan’da yaşayan arkadaşınız var mı? Arkadaş olarak değil belki ama emlak konut satış bölümünün koordinatörlerinden bir kişiyle tanıştım.Kendisi de pelikan sitesinde ikamet ediyor.Yatırım amaçlı değilde yaşamak için daire alacaksam pelikan sitesinin daha doğru bir adres olduğunu nedenleriyle beraber bize önerdi.
 14. Ev alma komşu al diyorlar; herkes katılıyor bu söze ama artık kimse bakmıyor. Sizde durum nasıl? Pelikan’da oturanlarla ev sahibi olmadan önce tanışma fırsatınız oldu mu? Bahsettiğim kişi haricinde kimseyle tanışma fırsatım olmadı.
 15. Genel olarak ev alma süreci hoşunuza gitti mi? Aile arasında fikir birliği var mıydı? Kendi doğrularımıza uygun bir ev almak aslında hayatımızın en önemli olaylarından birisi. Bu süreçte zaten aile içinde görüş birliği içinde olmak şart.Özellikle eşimizin düşüncesi uzun yıllar bunun sıkıntısını yaşamamak için çok önemli 🙂 Ev alırken kabul görmüş bazı standartların çokta dışına taşılmazsa ayrıca çevremize kendimizi ispat etmek için maddi olarak ödemekte zorlanacağımız borçların içine girilmezse ev almak gerçekten keyifli bir süreç.

Herkesin benzer bir süreçten geçmesini dilerim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.