Kategoriler
Genel Krediler

Konut kredisinde gizli tuzak – İpotek Kaldırma Masrafları

Konut kredisi kullananlar bilir; bankaya imzaya gidince baya bir terler insan… DASK, ipotek, hayat sigortası, dosya masrafı, ekspertiz vs… derken ciddi bir tutar çıkar cebinizden; bunlara son dakika golleri diyoruz.

Tabii eğer doğru banka ile çalışıyorsanız bu masraflar size kredi kullandırım aşamasından önce düzgün düzgün anlatılır.

Ama öyle bir masraf var ki, ben bile daha bir kaç hafta önce öğrendim ve pes artık dedim! Bunu bana anlatan da bir bankacı…

Konut kredisini aldınız, evinize taşındınız, paşa paşa ödüyorsunuz kredi taksitlerinizi… 10 senenin sonuna geldiniz ve borcunuz bitti, mutlusunuz. Bankadan ipoteği kaldırmalarını istediniz. İşte o noktada banka size çok ciddi bir hesap çıkarabiliyor. Banka ismi vermeyeceğim ama bu durumu suistimal edip bugün 3000 – 4000 TL isteyen bankalar var. Tartışmaya başladığınızda da bin bir türlü bahanelerle süreci sakız gibi uzatıyorlar.

Güvendiğim bankacılardan bir tanesi, normal masrafın 400 – 500 TL civarında olduğunu, bunun da ipoteğin kaldırılması için noterden alacakları yazı ve ilgili avukatlık hizmetleri için olduğunu söyledi.

Aklınızın bir köşesinde kalsın; konut kredisi kullanırken heyecanlanıp, olayın sonunda ne kadar masraf var diye sormayı unutmayın!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.