Kategoriler
Genel

Emlakkulisi.com’dan bana gelen en uzuuuuuuuuun soru!

Valla bu soruda kelime başına para alsam zengin olurdum. 1 soru içerisinde toplam 21 soru!!!

2 gün önce soruyu soran Turhan bey bugün de cevap alabilecek miyim diye bir soru daha sormuş; oldu 22 soru.

Cevapların sonunda benim de Turhan bey’e bir sorum var!

Buyrunuz efendim;

merhabalar,Size sorularım olacak :

1- İzmirin yeni mavişehiri hangi bölge olacaktır ve o bölgede hangi projeleri tavsiye edersiniz? İzmir’in yeni Mavişehir’ini Allah gecinden versin ama ben görebileceğimi sanmıyorum. Şu anki Mavişehir’i yaratmak 25 sene falan aldı… Olursa Sasalı veya Ulukent olabilir ama her ikisinin de farklı problemleri var…

2- Bu yaz anladım ki çeşme yaşam açısından game over olmuş. İzmire yakın yeni sayfiye yerleri var mı? Fiyatların uçmadığı. Karaburun, Çiftlikköy, Reisdere, Germiyan, Seferihisar…

3- Şu aralar gayrimenkul piyasasından çok para ve sermaye piyasaları fırsatlar barındırıyor diye düşünüyorum. Siz ne düşünüyorsunuz? Kendi kendime koyduğum isim Emlak Gurmesi! Sizce ben para ve sermaye piyasalarından anlıyor olabilir miyim??

4- İzmirin kuzey, güney, doğu ve batı akslarında nasıl gelişmesini ve genişlemesini öngörüyorsunuz? Bu sayfada bununla ilgili yazılmış milyon tane yazı var. Yukarıdaki arama bölümünden Urla, Gaziemir, Bornova, Çiğli vs… diye arama yaparsanız bulursunuz.

5- Şu anda altın bozdurulup gayrimenkul alınır mı? Sorduğunuz günden bugüne altın %10 düştü! Gayrimenkul düştü mü??

6- Konut kredisi kullanırken aylık kazancın ne kadarı kadar taksit ödemesine girmek mantıklı? Üçte biri kadar…

7- Verdiğiniz örneklerde hep 120 aylık konut kredisini kullanıyorsunuz 120 ayda alınan malın astarı yüzünden pahalı olmuyor mu? Zaten evler 10 seneden sonra tadilata ihtiyaç duyuyor ev kredisi bitince birde tadilata mı para verilecek? Cebinizideki para bankaya vereceğiniz aylık şu anki %1’den daha fazla para kazandırıyorsa size tabii ki en uzun vadede kullanmak mantıklı olur. Cebinizdeki para her zaman daha değerli. Hesabı buna göre yapmak lazım.

9- Gayrimenkul bir yatırım aracı mı yoksa bir tasarruf opsiyonu gibi mi görülmelidir? Sonuçta kredi alınca onu ödemek için diğer harcamalara dikkat ediliyor. Sekizinci soruyu atlamışsınız… Her ikisi olarak da geçerlidir bence.

10- İcradan mal alımına sıcak bakıyormusunuz? Sonuçta bazen çok iyi fırsatlar çıkıyor. Ben sıcak bakmıyorum. Ah’lı mal gibi geliyor ama bu benim eskimiş düşüncelerimden birisi tabii ki…

11- Dünyanın hiç bir gelişmiş metropolünde buna İstanbul da dahil ,Mavişehir gibi bir bölgede şehrin en yüksek emlak değerleri görülmez. Birbirinden kopuk sokağa çıkıldığında yürüyecek keyifli bir rotası ve istikameti olmayan zemini berbat bu bölgenin sadece İzmir gibi bir şehirde değerli olabileceğini düşünüyorum. Narlıdere çok daha güzel değil mi Mavişehirden? Bence değil. Narlıdere bir defa Mavişehir kadar düz ayak değil. Çıkıp gideceğiniz düzgün bir restoran yok, herşey 20 sene önceki gelir düzeyine göre şekillenmiş. Mavişehir daha bir İzmir’li gibi geliyor bana. Zemin için söyleyecek söz yok, tamamen haklısınız ama iyi müteahhitler zemin iyileştirme yapıp bu riski azaltıyoruz diyorlar. Ayrıca, Narlıdere Mavişehir’den daha pahalı…

11- Emlak konularında takip ettiğiniz yayınlar yada emlak yatırımı hakkında okumamızı tavsiye edeceğiniz kitaplar var mı? Milyon tane web sayfası takip ediyorum; çoğunu bu sayfada paylaşıyorum. Özellikle emlakkulisi.com’da çıkan haberler ve yazılar Türkiye’de yatırım yapmayı düşünen bir kişiye tüm ihtiyacı olan bilgileri verecek düzeyde.

12- İleride İzmir Çeşme ile birleşir mi? Birleşmez 🙂

13- Herkese tavsiyelerde bulunuyorsunuz. Siz nasıl bir evde oturuyorsunuz? Detay verirseniz sevinirim. Bunu niye merak ettiniz bilmiyorum ama daha önce yazmıştım. Yeni evli olduğum için 2+1 bir evde oturuyorum. Doğduğum, büyüdüğüm ve arkadaşlarıma, işime ve sporuma yakın olan bir noktada.

14- Sitelerde yer alan havuzlar bence verimli kullanılmıyor ve gereksiz yere aidatları yükseltiyorlar. Siz ne düşünüyorsunuz bu konuda? Özellikle İzmir gibi bir yerde site içerisindeki havuzun gereksiz olduğunu düşünüyorum eğer kapalı değilse. %100 katılıyorum bu gözleminize. Havuz İzmir’de daha çok bir statü sembolü olarak kullanılıyor.

15- Sizce havuzsuz bir sitede bahçe bakımı ve güvenlik ve diğer teknik işler için ideal aidatm2 kaç Tl olmalıdır? Bakılması gereken alana, daire adedine, güvenlik ihtiyacına vs… göre değişiyor ama yaklaşık olarak daire m2’si x 2-3 TL uygun gibi gözüküyor.

16- Yurtdışında emlak yatırımlarınız var mı? Tabii ki YOK! İzmir dışına bile yatırım yapmam ben. Gözden ırak gönülden ırak benim için. Ayrıca, yurt dışında akıllı adam kalmadı da bize mi kaldı oralara yatırım yapmak??

17- Yaptığınız sitelerde kendiniz için ileride değerlenir diye 1-2 daire tutuyormusunuz? Tutuyoruz.

18- Sizce imarı olmayan bir arazi kaç sene ilerisi için bir beklentiyle alınmalıdır? Bence bu işlerin içinde olmayan ve kısıtlı bir bütçe ile hareket eden birisi imarı olmayan bir arazi almamalı. Çok riskli. Minimum 10 sene düşünülmeli.

19- İzmirin en sevdiğiniz bölgesi neresi? Buca haricinde her yeri seviyorum. Buca’nın da sadece Kaynaklar kısmını seviyorum.

20- İzmirde oturmak istediğiniz bölge neresi? Eğer oturmak istediğiniz bölgede oturuyorsanız bölgeyi söylerseniz sevinirim. Teşekkürler. Bunu söylemeyeceğim 🙂

Turhan bey, ne iş yapıyorsunuz???

“Emlakkulisi.com’dan bana gelen en uzuuuuuuuuun soru!” için 5 yanıt

Ben İzmir’de bir tane Turhan Bey tanıyorum. O da harita mühendisi. Bu durumda soruların bazılarını sorması anlamsız olurdu. Ancak ben de gerçekten çok merak ettim kendisinin ne işle uğraştığını. Ancak İzmir’de yaşamadığını düşünüyorum. Bu yazı bir yorum sayılır mı bilmiyorum ama yine de yazmak istedim. Selamlar… Gurmeye de Turhan Bey’e de…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.