Kategoriler
Konut Projeleri

Atakent Elite City projesinde 100 pilot daire kaldı!

Şua İnşaat’ın Avrupa yakasındaki ilk projesi olan Elite City, yapıldığı yer olan Atakent’le birlikte değerlenirken, adına yakışan proje olduğunu kanıtladı…
Atakent Elite City projesinde 100 pilot daire kaldı!

Şantiye Turu’muzun bu haftaki durağı İstanbul’un sonradan yapılaşmaya açılan bölgelerinden biri olan Halkalı- Atakent’teki Elite City projesi. Elite markasıyla projeler üreten Şua İnşaat patronu Nimetullah Kaya’nın projesi olan Elite City, Atakent’teki gelişimi göstermesi bakımından da büyük önem taşıyor.

Projenin 30’uncu katına çıkıp baktığımız zaman Atakent’in nasıl bir dönüşüm geçirdiği tüm çıplaklığıyla görünüyor. İstanbul’un gerçekten de düzenli gelişen bölgelerinden biri olan Atakent, gelecek yıllarda bölgeye yatırım yapanların yüzünü güldürmeye devam edecek gibi görünüyor.

6 ay erken teslim edilecek

Elite City projesini en son detaylı olarak bir yıl önce gezmiştim. Aradan geçen zaman içinde proje epey bir yol almış. İnşaat bitmek üzere. Nimetullah Bey, satış ve hafriyata 2010 sonunda başladıklarını söylüyor. Sözleşmeye göre Mayıs 2013’te teslim edilecek ama projenin önümüzdeki kasım sonunda teslim edilmesi için yoğun bir çalışma yapılıyor. Yani 6 ay erken teslim gündemde. Konvansiyonel olarak inşa edilen bir proje için bu çok iyi bir başarı olacak. Çünkü konvansiyonel sistemin olmazsa olmaları var. Bu sayede konut alanlar da erkenden evlerine taşınabilecek.

450 daire satıldı

590 konutluk projeden şimdiye kadar 450 kişi daire almış. Alanların da hepsi memnun görünüyor. Buna şahit de oluyorum. Buradan daire alan bir çift gelip yetkililere satın aldıkları evin mutfak mermerindeki damarın normal olup olmadığını soruyor. Bunun dışında hiçbir sıkıntıları yokmuş. Eğer bir projedeki tek sıkıntı buysa her şey dört dörtlük olmuş diyebilirim.

2+1’ler ağırlıkta

Projede satışlar yüzde 80 oranında tamamlanmış. Elite City’de daha çok 2+1 dairelere yer verilmiş. Daha sonra 3+1’ler ve en az 1+1’ler yapılmış. Projedeki 1+1’ler bile 100 metrekare civarında. Nimetullah Bey de birçok projede küçük daireler fazla olurken, kendilerinin böyle yapmadığını ifade ediyor. Projede ayrıca kulelerin tepesinde yer alan 8 tane 4+1 tipinde dubleks penthouse daire var. Bunların 4 tanesi satılmış durumda.

Yüzde 100 prim yaptı

Proje ilk satışa çıktığı zaman metrekare fiyatları 2.000-2.100 TL seviyesindeydi. Şimdi ise 3.000-3.500 TL’lerde. Projede yüzde 100’e yakın prim yapan daireler olmuş. Bu da hem projeni hem de bölgenin yatırım değerini gösteriyor. İşin ilginç yanı ise projede hala yüksek prim beklentisinin olması. 2-3 yıl içinde dairelerin metrekaresinin 6 bin lirayı görmesi bekleniyor. Bu beklentideki en büyük sebep ise projeye 700 metre uzaklıktaki dev Temapark projesi ve Sağlıkkent projesi. Marmaray ve metro bağlantıları da bölgeyi daha çok geliştirecek. Bölgede proje yapılacak arsa kalmadığı için mevcutlar daha değerli hale gelecek.

Bol ışıklı daireler

9 bloktan oluşan projedeki blokların 2 tanesi 4 kat, 3 tanesi 8 kat, 3 tanesi 21 kat ve 1 tanesi ise 30 katlı. Yani projede hem yatay hem dikey yaşam konsepti sunuluyor. Dairelerde klasik pencerelere yer verilmemiş. Tüm odalarda yerden tavana kadar cam kaplanmış. Bu da dairelerin bol ışık almasını sağlıyor. Malzemeler kaliteli seçildiği için bu tür detaylar rahatlıkla uygulanabiliyor.

20 yıldır aynı taşeron

Zaten projeyi ve daireleri Nimetullah Bey ile gezerken de bunu görüyorum. Hem inşaatta kullanılan malzemelerin kalitesi hem de işçilik çok iyi görünüyor.  Bir hata arıyorum ama pek bulamıyorum. Proje bu anlamda gayet iyi işlenmiş. Bu kadar iyi işin ortaya çıkmasında Nimetullah Bey’in 20 yıldır aynı taşeronlarla çalışmasının da büyük bir etkisi bulunuyor.

Her daireye kapalı otopark

Projede açık otopark ve site içi trafik yok. Tüm otoparklar blokların 3-4 kat altına alınmış. 590 daireye karşılık 848 otopark var. 1+1 ve 2+1’lere 1 otopark, 3+1 ve 4+1’lere ise 2 otopark veriliyor. Ayrıca her daireye garaj katlarında birer depo veriliyor.

100 pilot daire aldı

Buradan daire alanların çoğu oturmak istiyor. Yüzde 80’i bu amaç için almış. Nimetullah Bey de oturmak isteyenlerin projeyi çok sıkı incelediklerini ve çok bilinçli olduklarını söylüyor. Tüm müşteriler gelip dairelerini bire bir görmüş. Burada aslında maketten satış olmamış. Alanlar dairelerini görerek almış. Alanların yaş aralığı ise 35 ile 50 arasında değişiyor. Projeye özellikle pilotlar büyük ilgi gösterdi. Yaklaşık 100 pilot Elite City’den daire aldı. Doktorlar ve çalışan karı-kocalar da projeye yatırım yaptı.

Sosyal tesisler ücretsiz

Projede yer alan sosyal tesislerden konut sakinleri ücretsiz olarak faydalanacak. Fitness, sauna, kapalı havuz gibi donatıların bulunduğu projede aidatlar ise metrekare başına 2 lira olarak belirlendi. Şua İnşaat’ın site yönetimini yapacağı projede ikinci el satış ve kiralaması da Şua İnşaat kontrolünde yapılacak. Projenin ana giriş kapısındaki bekleme odasında ise çocuklar servis bekleyecek.

Milliyet


Kaynak: http://emlakkulisi.com/atakent-elite-city-projesinde-100-pilot-daire-kaldi/133599

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.