Kategoriler
Konut Projeleri

GYO’ların vergi muafiyeti kalkarsa sektör küçülür!

Maliye’nin sızdırdığı yeni vergi paketi, ekonomideki yavaşlamadan etkilenen inşaat sektöründe tepkiye neden oldu. İnşaatçılar “Satışlar frenlenir, hükümet böyle hata yapmaz” diyor

Maliye’nin sızdırdığı yeni vergi paketi, ekonomideki yavaşlamadan etkilenen inşaat sektöründe tepkiye neden oldu. İnşaatçılar “Satışlar frenlenir, hükümet böyle hata yapmaz” diyor

Cari açığı azaltmak ve ekonomiyi soğutmak amacıyla alınan sert önlemlerden en fazla etkilenen, ikinci çeyrekte büyümesi duran inşaat sektörünü şimdi de ‘zam’ korkusu sardı. Maliye Bakanlığı’nın hazırladığı zam paketine inşaatçılardan tepki yağıyor. Maliye’nin tedbir paketinde yer aldığı söylenen tapu harcının artırılması ve vergi istisnalarının kaldırılmasına ilişkin düzenlemelere karşı çıkan inşaatçılar “Hükümet böyle hata yapmaz. Zaten zorlanan sektörün ayağına çelme takmaz” dedi. Yeni zamların maddi değil psikolojik etkisi olacağını savunan sektör temsilcileri “2010’da hükümet tapu harçlarını 3 ay kaldırdığını açıkladığında satış ofislerimiz doldu. İnşaatçılar indirim yaptığında müşteriler çok tepki vermiyor ancak hükümet vergiyi artırdığında anında etkisi oluyor. Bu nedenle psikolojik etki çok büyük olur” yorumu yaptı. Sektör temsilcileri GYO’lara getirilen vergi muafiyetinin kaldırılması durumunda yabancı yatırımcıların güven kaybına uğrayacağını da belirtti. Kayıt dışı yüksek olan bir sektörü GYO çatısı altında kayıt altına almak için yapılan tüm çabaların boşa gideceğini söyleyen inşaatçılar “Biz sektörün şeffaflaşması için çalışırken, alınacak olumsuz bir karar GYO’ları küçültür ve yabancıların güvenini zedeler” dedi.

Ömer Faruk Çelik – KONUTDER Başkanı

Yatırımcılarımıza ne diyeceğiz?GYO’ların vergi muafiyetinin kaldırılması sektörü olumsuz etkiler. 24 şirket vergi muafiyetini göz önüne alarak GYO kurdu. Yurtdışında road show’a çıkarak yabancı yatırımcı topladık. Halka açılan son üç GYO toplam 1.5 milyar dolar değerinde yatırımcı getirerek şirketlerin büyümesini sağladı. Biz şimdi bu yatırımcılara dönüp ne diyeceğiz? 300- 500 milyon vergi toplamak için milyarlarca lira yatırım yapanların güveninin kırılması hoş olmaz. Şimdi bu yatırımcılara mütekabiliyeti anlatıyoruz. Nasıl inandıracağız? Doğru bir uygulama olmaz.

Altan Elmas- Sur Yapı Yönetim Kurulu Bşk

Vergi artışının psikolojik etkisi olur

Türkiye hapşırdığında emlak sektörü grip oluyor. Ekonomideki büyüme azalınca inşaat sektöründeki düşüş daha hızlı oluyor. Ben son çeyrekte bunun toparlayacağını düşünüyorum. Ancak tapu harcı alımsatım vergisinde yapılacak küçük zamların müşteri üzerinde psikolojik etkisi olur. Hükümetin böyle bir hata yapacağını sanmıyorum.

Işık Gökkaya- GYODER Başkanı

SPK da muafiyetin devam etmesini istiyor

Konuyla ilgili SPK yetkilileriyle görüştük. Onlar da bu muafiyetin devam etmesinden yana. GYO’lar yabancı yatırımcıların en çok güven duyduğu alanlar. Çünkü raporlamalar çok şeffaf yapılıyor. Biz kayıtdışının yüksek olduğu bir sektörü kayıt altına almaya çalışırken, bu karar bizi ciddi etkiler. GYO’ları küçültür. Attığınız taş ürküttüğünüz kurbağaya değmez.


Pakette ne var ?

Maliye Bakanlığı’nın tedbir paketinde şu anda binde 65 olarak uygulanan tapu harcının artırılması ve gayrimenkul yatırım ortaklıklarına (GYO) sağlanan Kurumlar Vergisi ististasının kaldırılması olduğu iddia ediliyor. Maliye Bakanlığı’nın, GYO’ların bu istisnasını kaldırarak, 500 milyon liralık gelir elde etmeyi planladığı belirtiliyor.

Dilek Taş/Sabah

Kaynak: http://www.hurriyetemlak.com/gyolarin_vergi_muafiyeti_kalkarsa_sektor_kuculur!/emlak-yasam-sektorden-haberler/MtgUJXUx2ZI=/Ks1koaHZTSk=

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.