Kategoriler
Konut Projeleri

Milli Eğitim Bakanlığı, İzmir’deki tarihi okulları satış listesinden çıkardı!

Milli Eğitim geri adım attı, İzmir’in asırlık eğitim kurumları satış listesinden çıkarıldı.

2012-2013 öğretim yılının başlamasına kısa süre kala bakanlık müfettişlerinin İzmir’de satılabilecek okullar listesi hazırladığını, raporda arsasıyla, binasıyla, tarihi özellikleriyle en değerli olanların yer aldığını duyurdu. Büyük yankı uyandıran haberin ardından mezun, eğitimci ve çocukları bu okullarda okuyan velilerden tepki gelirken, İl Milli Eğitim Müdürü Vefa Bardakçı’nın yeni açıklaması yüreklere su serpti. Bardakçı, satılacakları haberi bile infial uyandıran her biri tarihi bu eğitim kurumlarının tümünü listeden çıkardıklarını bildirdi. Müfettişlerin tespit çalışmalarının 2009’da Milli Eğitim ve Maliye bakanlıklarının şehir içinde kalmış, kayıt bölgesinde öğrencisi olmayan okulların başka yerlere taşınmasıyla ilgili genelgesi doğrultusunda yapılan bir çalışma olduğunu kaydeden Vefa Bardakçı, şunları söyledi:


“5 okulda yoğunlaştık”

“Üç yıl önce başlatılmış, süre gelen bir işti. Biz son şeklini verecektik. Müfettişler inceledi ve nihai noktaya geliyoruz. Çalışmamızın büyük çoğunluğu neticelendi. Tarihi değeri olanların başka bir yere taşınması söz konusu değil. Biz şu anda beşi üzerine yoğunlaştık. Maliye Meslek Lisesi, Hacı Şakir Eczacıbaşı İlköğretim Okulu gibi kayıt bölgesinde öğrencisi kalmamış, eğlence merkezlerinde, sanayi içinde kalmış okullar… Bunlar da kesin karar değil. Üzerinde çalışıyoruz. Ama tarihi olanların hepsini listeden çıkardık. Atatürk ve Namık Kemal gibi liseler yerinde duracak. Tarihi ve köklü okullarımıza dokunmayacağız. Biz Hazine’ye ait yerler üzerindeki okulları değerlendiriyoruz. Çalışmalar bitince, Maliye Bakanlığı’na, ‘Kayıt bölgesinde öğrencisi kalmadığı için eğitim ihtiyacından çıkmıştır, okul ihtiyacımız kalmamıştır’ diyeceğiz. Maliye Bakanlığı kararını verecek. Salih İşgören İlköğretim Okulu, Özel İdare’nin mülkiyetinde. Ama Özel İdare’de de olsa o okulun da bölgesinde öğrencisi kalmadı, gündeme gelebilir.”

Hürriyet

Kaynak: http://www.hurriyetemlak.com/milli_egitim_bakanligi,_izmir%e2%80%99deki_tarihi_okullari_satis_listesinden_cikardi!/emlak-yasam-sektorden-haberler/xeMCF9fouaQ=/Ks1koaHZTSk=

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.