Kategoriler
İzmir Konut Projeleri Yatirimlik Ev

Ege Perla ve Folkart Towers fiyat karşılaştırması

Daha 1 sene öncesine kadar ‘İzmir’de niye proje yok!’ diye serzenişte bulunanlar şimdi proje bombardımanına tutulmuş durumdalar.

Geçen hafta lansmanı yapılan İş Bankası GYO’nun Ege Perla projesi İzmir’de son zamanlarda hayata geçen büyük projelerden en yenisi.

Projenin detaylarına, ve hemen yanı başındaki rakibi Folkart ile karşılaştırmasına geçmeden önce magazinsel bir özet geçiyim;

– Ege Perla’nın Levent Yüksel’li lansmanına gittim; bir düğün şıklığında yapılan gece, Levent Yüksel olmasa çekilmeyecek sıkıcılıktaydı. Projenin tanıtım filmi diye oynattıkları proje kataloğunun power point tanıtımı bence çok ayıptı.

– Ege Perla tanıtım ofisi adliyenin yanındaki Sunucu plazada. Web sayfasında verilen mobil telefon numarası ilk önce kapalı, sonra meşguldü. Daha sonra aradığım Çağrı merkezi numarası İstanbul çıktı ve İzmir’i aramam gerektiğini söyleyip yeni bir numara verdiler ve o numarayı aradıktan sonra tanıtım ofisine ulaşabildim. Metrekaresi 3000 küsura mal satınca biraz naz oluyor demek ki.

– Perla’da bir konut veya ofis aldığınızda su, elektrik, telefon vs… gibi aboneliklerinizle siz uğraşıyorsunuz. Yani şirket sizden bir vekalet alıp bu bürokratik ve amele işleri sizin için halletmiyor. Bence bu çok ayıp.

– Perla’nın ofis blokunun en büyük dezavantajı katlardaki ofislerin birleştirilemiyor olması. Burada estatik güzellik fonksyonelliği ezmiş gibi duruyor, başka bir açıklama getiremedim. Prestijli bir binada büyük bir ofis arayan büyük bir muhasebe veya avukatlık bürosu gelip de Perla’da bir çözüm bulamayacak.

– Fiyatları vs. karşılaştırınca, Folkart’ın ofis fiyatlarının, Perla’nın da konut fiyatlarının birim fiyat olarak daha ucuz olduğunu görüyoruz.

– Ofisler her iki projede de altyapısı hazır ama içleri boş olarak veriliyor. Yani ciddi bir ofis inşaatı da bekliyor alan kişiyi.

– Perla’da ofis ve konut bloklarının ayrı olması Folkart’a göre avantajı.

– Benim tahminim her iki proje için de maliyet 2000 $/m2 civarında. %25 – 30 civarında bir kar ile satış yapıyorlar. Bu büyüklükte işler için uygun bir kar oranı.

– Perla’da ofisler sadece B blokta ve şu an sadece 8. kata kadar satış yapılıyor. Bize yardımcı olan arkadaşın söylediğine göre Tip E ofisler satılmış bile.

Aşağıdaki tablolarda ilk önce her iki projenin genel özelliklerini, daha sonra da fiyat ve m2’lerini karşılaştırdım. Brüt ve Net m2 birim fiyat karşılaştırmaları fiyat karşılaştırma tablosunun en altında.

Her iki projeye de müşteri memnuniyetinde düşük puan verdim, 2 sebebi var;

– Her iki proje de henüz inşaat aşamasında

– İş GYO’nun bu kadar para verip de alacağım ofis veya evin elektrik veya suyunu benim adıma gidip bağlatmaması beni memnun etmezdi; Folkart’ın Narlıdere’deki projesinde yaşandığı söylenen yüksek çıkış fiyatı ve sonra düşüş intibasını yenmesi gerekiyor. Towers projesinde yüksek çıkmadıklarını daha önce de belirtmiştim.

 

“Ege Perla ve Folkart Towers fiyat karşılaştırması” için 7 yanıt

folkarttan ofis almis biriyim, yorumlari elestirileri okudum. ben isvicrede yasiyorum mimari olarak elstirmek ne kadar dogru ve yeterli olur bilmiyorum ama ege perlanin bu yonden yetersiz oldugunu dusunuyorum. folkart ise gorsellige projenin buyuklugu dogrultusunda daha fazla onem vermis diye dusunuyorum. memleketim izmir odugu ve hayatimin buyuk bir kismini izmirde gecirdigim icin ege perlanin konumunun soguk bir atmosfer oldugu fikrindeyim. ankara asvaltinin uzerinde olmasi ve civar yollarin baglantilarinin sehrin disinda havasi verecegi kanisindayim. folkart icin dezavantaj olarak soylenen ilerki projelerle denizle baginin kesilecegi konusunda ise sunu soylemek istiyorum, benim gorusmelerim esnasinda ve daha sonrasindaki kontaklarimda projenin deniz tarafindaki alanin folkart tarafindan satin alindigi ve denize olan baginin hic bir zaman kesilmiycegi.. artilariyla eksileriyle izmir kazaniyor ne mutlu…

Ne alaka Ömer bey? Ben yazının neresinde daha kıymetsiz bir proje dedim??? Organizasyon gecesinde sıkılmam ile ne alakası olabilir projelerin?? siz bu sayfaya yenisiniz herhalde. Yazdıklarımı biraz okuyun ondan sonra böyle bir yorum yapar mısınız tekrar düşünün. Yatırımınız hayırlı olsun. Perla çalışanı olsam daha objektif bir yazı yazamazdım herhalde.

Tabloda bana bir tane objektif olmayan madde gösterir misiniz lütfen??

Yazıyı okudum fakat sonuç olarak hangisinden almak daha karlı, hangi projeyi tercih etmeliyiz?
Ege Perla’nın alışveriş merkezinin Kanyon gibi olacağı söyleniyor. Sizce Kanyon kadar karlı bir yatırım olur mu?

Alışveriş merkezinde satış yok; sadece kiralama yapılacak. Kanyon başarılı mı bilmiyorum, bilen birisi yazarsa öğreniriz. Her iki projeyi de artıları ve eksileri ile değerlendirdim. Kararı vermek size kalmış Sayın Dürmüş.

Bu iki proje karşılaştırmasında konum olarak ileriye yönelik Egeperlanin daha avantajlı olduğunu düşünüyorum.Nedeni ise Folkart bloklarının körfez manzarasının ileriye yönelik projelerle kapanma ihtimali.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir