Kategoriler
Genel İzmir Konut Projeleri

İzmir Konut Projeleri – Varyant Karşıyaka Projesi Değerlendirmem


İzmir’de konut projesi yok diyenlerin inadına her geçen gün daha güzel, daha donanımlı ve ‘İstanbul’da bile böylesi yok!’ dedirten projeler başlıyor. Geçtiğimiz Cuma günü bunlardan bir tanesini dolaştım.

Varyant Karşıyaka diğerlerinden çok farklı söylemi ile tanıtıldı. Öncelikle şunu belirtmek isterim, projenin yapımcısı Kumova ailesi çok eski ve yakın tanıdıklarımdır. Güvenilir proje midir diye soranlara bu sebeple söyleyeceğim tek şey var, ‘EVET’.

Efe Kumova bir süre önce beni tanıtım ofislerine davet etmişti; ben de tanıtım ekibini Efe’nin etkisinde bırakmamak için ondan habersiz Cuma sabahı daha kimse yokken ziyarete gittim.

Proje hakkındaki değerlendirmemi alttaki Emlak Gurmesi Proje Değerlendirme formumda bulabilirsiniz. Tabii ki herkes herşeyi beğenmeyecektir ama genel olarak proje o bölgenin en başarılalırından. Kaya Prestij ile değerlenen bölge Varyant ile daha da bir fark atıyor. Bir kaç başlık;

– Tanıtım ofisi çok şık. Çoğu projedeki gibi bir banka şubesine değil de, sanki bir kuyumcu dükkanına girmiş gibi hissediyorsunuz.

– Proje genelinde ve evlerde yaşayanın hayat standardını yükseltecek bir çok detay düşünülmüş

– Her katta 2 daire olması  (yüksek bloklar dahil), arsanın neredeyse her m2’sinde bir imalat olması, 20.000 m2 satılacak alana ilaveten yaklaşık 14.000 m2 daha sosyal ve ortak alanlar için imalat olması projenin inşaat maliyetini yükseltiyor.

– Hem site hayatı isteyen, hem de kalabalığa karışmak istemeyenler için uygun ama uygunluğu bir fiyat karşılığı gelen bir proje.

– Tanıtım ekibi hakkındaki yorumlarımı Efe’ye aktardım. Bir iki yanlış teknik bilgi haricinde, rakip projeleri kötülemeden kendi projelerinin değerini ortaya koyabilen bir arkadaş yardımcı oldu; kendisine teşekkür ederim. (Park Yaşam Mavişehir tanıtım ekibinden tanıdık arkadaşlar vardı ama onlar beni görmedi herhalde)

– Proje bu hali, sunduğu teknik donanım ve fiyatları ile Mavişehir projelerini kendisine rakip almış.

Projeyi dolaşmanızı ve değerlendirmenizi öneririm.

“İzmir Konut Projeleri – Varyant Karşıyaka Projesi Değerlendirmem” için 11 yanıt

öncelikle proje değerlendirmesi için verdiğiniz emeğe teşekkür ederim. Yukarıda ki bilgi paylaşımı sorununa katılmakla beraber bu sorunun sadece satış ofisinde ki arkadaşlara maletmemek lazım kulandığınız kredi sebebiyle bankacı arkadaşlarda bu duruma dahil olabilir. Projeye gelince sanırım ilk alan 3 ya ya 4. kişi olabilirim. Neden bu proje ve yukarıdaki arkadaşın sorduğu gibi mavişehir projeleri olmasın !! ben zaten bu bölgede yaşayan birisi olarak ulaşım ( kendi arabası olanlar için) daha rahat ve trafik sorunu mavişehir kadar değil , deprem açısından kıyaslanmayacak kadar sağlam zemin olması , kışın yukarıdan aşağıya bakıldığında bir sis perdesi görürsünüz kısaca hava kirliliği yukarıda yok ( özellikle astım hastaları ve çocuklar için ) projenin kendisine gelince sosyal imkanları iyi olan bir site ortamı ve kaliteli malzeme kullanımı biraz mavişehir parkyaşam a benzer durum lakin parkyaşam daha bir kalabalık ve soyak inşaatı önünü kapatıyor en önemliside manzara açısından bu proje tabiki onun önünde yer alıyor. Tabiki kişilerin bakış açısına bağlı daha merkezi mi ??? daha mı ferah veya havadar ? gibi soruları çoğaltırsınız . projelerin maleme ya da iç dizayn açısından çoğu proje aynı yalnızca yukarıda bahsettiğim yer , manzara, zemin , trafik gibi durumlar daha çok değerlendirilmeli

Park yasam ekibinden gordugunuz tanıdık arkadaslar konusunda cok haklisiniz.

Bugün sözkonusu proje ile hicbir alakam olmamasına ragmen, email adresime tanıtım emaili geldi.

Zaten, gecen yıl park yasam sitesinden ev aldigimdan beri telefon numara ve emailimin -benim onayim olmadan – mavisehirde paylasilmadigi esnaf, sirket kurulus kalmadi. Malum muz cumhuriyetinde yasadigimiz icin kisilerin gizlilik haklari diye birsey sozkonusu olmadigi gibi, bu konuda herhangi bir yaptirimda da bulunamiyoruz.

Sitenizin cok yakin bir takipcisi olarak emekleriniz icin tesekkur ederken, bu vesile ile bahsettigim utanmaz / terbiyesiz arkadaslara da sitemimi iletmis olayim.

Eminim ki, bu kadar faydali bir platformu onlarda da takip etmektedirler.

Haklısınız ama biraz ağır olmuş. Bence kendilerine beni listenizden çıkartın derseniz hemen yaparlar.

Teknolojik imkanları, örneğin spam filtresi, kullanarak zaten elektronik postalar ile mümkün mertebe mücaadele ediyoruz. Fakat bu veri bankasını bugüne kadar kaç kişiyle paylaştıklarını, daha kaç kişiyle paylaşacakları tam bir muamma.

şu an sahip olduğum evi geçtiğimiz şubat ayında satın aldım. Geçtiğimiz aralık ayı gibi, isim vermiyeyim, kendisini gayrimenkul danışmanı olarak tanıtan birkaç kişiden açık açık park yaşam projesinden ayrılıp yeni bir oluşum kurduklarını, satın aldığım evin satılması / kiralanması v.s şeklinde yardımda bulunabilecekleri konusunda telefon aldım.

Daha sonraki haftalarda, mavişehir-çiğli bölgesinde başta mobilya, ev elektroniği ve beyaz eşya sektörleri olmak üzere, değişik sektörlerden mağazalardan ev adresime kataloglar, cep telefonuma mesajlar ve email adresime birsürü reklam mesajları gelmeye başladı. Olayı daha ileri götürüp, telefonla arayarak “gönderdiğimiz katalog size ulaştı mı, mağazamıza bekliyoruz” teyit alan vatandaşlar bile oldu. Malum, dairelerin teslimleri yaklaşmıştı, o açıdan harekete geçmeleri için tam vaktiydi.

Özellikle email adreslerinin paylaşıldığı satıcıların bazıları o kadar amatör ki; bir email düşünün. 500+ kişiye gönderilmiş. Üstelik yukarıda bahsettiğiniz gibi iletişim listesinden çıkarılma v.s gibi bir durum zaten sözkonusu değil, çünkü zaten 500+ kişinin ( ki bu isim soyisim ve email adresleri arasında hatırı sayılacak miktarda kurumsal email adresleri de mevcut) bilgileri çarşaf çarşaf alıcalar alanında herkese açık durumda. Başka bir deyişle bana gelen emailden, benle aynı sitede kim ev satın almış, nerde çalışıyor, adı soyadı ne v.s hertülü bilgiye ulaşabiliyorum.

Dün bu insanlar park yaşamdaydılar. Bugün varyant karşıyaka da veya başka bir yerde çalışacaklar. Yarın başka bir yerde. Artık bizim telefon numarası daha kaç tane mağazanın eline potansiyel müşteri olarak geçer tam bir muamma. Az çok kafası çalışan bir insan olarak, biraz uğraşsam bu işi kimin yaptığını da tam olarak tespit edebilirim ama değmez.

Çok uzattım kusura bakmayın. Özetle, üç kuruş maddi çıkar elde etmek amacıyla insanların bu tür bilgilerini başkaları ile paylaşan insanların yaptıklarından az da olsa utanmaları için bu uzun yazıyı yazmayı uygun gördüm. Umarım bu yazdıklarım bazı şeylerin tekrarlanmamaları için bir vesile olur.

Tekrardan, böyle bir platformda böyle bir konuya girdiğim için özür dilerim.

Özür dilenecek birşey yok Ahmet bey. Sonuna kadar haklısınız. Eğer böyle bir istismar varsa durum vahim. Varyant projesine özel bir durum olmasa da çok ciddi bir konuya girmişsiniz. Benim telefonuma da gün aşırı saçma sapan mesajlar geliyor, ve cidden merak ediyorum nasıl düştüm bu masaj salonlarının listesine!!!

Projeyi ben de çok beğenmiştim. Sadece 4 odalı dairede odalar biraz daha büyük olmalı diye beklemiştim. Sanırım teknik olarak net alanı daha fazla büyütemediler, KDV limitlerinden olsa gerek… Sosyal ve teknik imkanlar iddialı. Ancak paralel olarak fiyatlar da iddialı bence. Bu fiyatları ödeyecek müşteri acaba Mavişehir mi yoksa burası mı diye kararsız kalır mı diye düşünmedim değil. Bölgenin standartlarını zorlayan bir proje olduğu kesin. Aslında uluslararası kriterlere göre bakarsak, özellikle zemin güvenliği, manzara, ulaşım (Toplu ulaşımın biraz daha gelişmesi lazım bu bölgede) ve hava kalitesi açısından Mavişehir’in bu bölgeye rakip bile olamaması gerekiyor. Bu da Türkiye ya da İzmir gerçeği olsa gerek…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir