Oturma raporu / iskan ruhsatı nasıl alınır, masrafı ne kadar?

23 Mayıs 2013

Emlak Gurmesi soru / cevap kısmına en çok gelen soru ‘Aldığım evin oturma raporu yok; nasıl alırım, masrafı ne olur?’… Bu soruya cevabım genelde moral bozucu oluyor. Oturma raporunu müteahhit olmadan almanız neredeyse imkansıza yakın derecede zor. Neden mi?

Oturma raporunun alınabilmesi için yapılması gereken bir ton işlem ve ilgili harçlar var. Yukarıdaki tabloda bu iş kalemlerinin detayını ve yaklaşık ücretlerini görebilirsiniz. Oturma raporu masrafları belediyeler arasında farklılıklar gösterebiliyor.

Bu maddeler içerisinde rakam koymadığım bir kaç madde için ilave açıklama gerekiyor.

8. Enerji kimlik belgesi: Verildiği binanın enerji performansını gösteren bir belgedir. Mühendisler tarafından hazırlanır, ve bir ücrete tabiidir. Bu belge olmadan oturma raporu alamazsınız. Belge hakkında daha detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

9. SGK ilişik kesme belgesi: Bence bu maddeler arasındaki en kritik olanlardan birisi. Müteahhit, taşeronları ve hatta alt taşeronarının bu proje ile ilgili çalışanlarının SGK prim ve borçlarının yatırıldığına ve borç olmadığına dair alınan bir belgedir.

10. Yapı denetim firmasının inşaatın bittiğine daire verdiği belgedir. Eğer müteahhit yapı denetim firmasına borcunu kapamadıysa bu belgeyi almanın tek yolu müteahhit adına o borcu kapatmaktan geçer.

11. Kanal belgesi: İlgili belediyeye kanal bağlantısı ile ilgili harçların yatırıldığını ve bağlantının yapıldığını gösteren belgedir.

12. Türk telekom tarafından bina telekom altyapısının uygunluğuna dair verilen belgedir.

Bu maddelerin haricinde, oturma raporu belgeleri eksiksiz olarak tamamlandıktan sonra belediye imar müdürlüğü tarafından hazırlanan oturma ruhsatlarının hepsinin proje müellifleri tarafından imzalanması gerekmektedir. Eğer müteahhidin mimar, mühendis ve yapı denetim firması ile arası bozuk, veya borcu var ise müelliflerin imzasını almak hayal olur.

Be Sociable, Share!