Kategoriler
İlk defa ev alacak olanlar İzmir Konut Projeleri

Öğretmenler için İzmir’de En Uygun Evler Nerede?

Ağustos ayında 40.000 öğretmenin atamasının yapılacağı duyuruldu. Ciddi rakam. Kısa bir süre sonra İzmir’e tayini çıkan öğretmen aileler kiralık veya satılık ev bakmaya başlayacaklar. İzmir’in bazı bölgeleri diğerlerine göre öğretmen aileler için daha uygun oluyor…

Özellikle tayini İzmir’e çıkan öğretmenlerden bazıları daha uzun vadeli düşünerek herhangi bir evi kiralamak yerine, emekliliklerinde de yaşayabilecekleri bir evi bugünün uygun şartları ile satın almayı da düşünebiliyor.

Öğretmen ailelerin ihtiyaçları ve beklentileri daha farklı oluyor. Sabah erken kalktıkları için, akşam geç saatlere kadar gürültü olan bir ortam istemiyorlar. Çevrelerindeki insanların, komşuların, belli bir eğitim seviyesi üzerinde olmasına önem veriyorlar. Sosyalleşmeyi ve tayini çıktıkları şehri yaşamayı seviyorlar.

Öğretmenlerin kiralamak istedikleri evlerde aradıkları özellikler;

– Maximum 1000 TL/ay kira

– Tadilat gerektirmeyen temiz bir ev

– Toplu ulaşıma yakınlık

– Okula yakınlık

– Sosyal hayata yakınlık

– Güvenlik

İzmir’de en çok öğretmen ihtiyacı ve ataması sırayla Bornova, Karabağlar ve Buca’da bulunmakta. Haliyle bu bölgelerde özellikle site içinde bakımlı evi olanlar için evlerini iyi bir öğretmen kiracıya vermek çok da zor olmuyor.

Emekliliklerini de İzmir’de geçirmek isteyen ve bugünden bir ev sahibi olmak isteyen öğretmenlerin bütçeleri 200.000 – 250.000 TL arasında değişiyor. Beklentiler aynı olduğu için şehir merkezindense, merkeze ulaşımı kolay ama daha uygun rakamlı site içi evlerin bulunduğu Çiğli, Ulukent, Buca ve Yeşilova ön plana çıkabiliyor. Her ne kadar emekli öğretmen nüfusunun en yoğun olduğu bölgelerden birisi Güzelbahçe – Yelki – Seferihisar hattı olsa da, bugünün genç, sosyal ve çoğu zaman bekar öğretmeni şehir merkezinin o kadar dışına çıkmayı şimdilik düşünmüyor.

“Öğretmenler için İzmir’de En Uygun Evler Nerede?” için bir yanıt

inanılmaz iyi belirlemeler tebrik ediyorum bir öğretmen olarak çocukların gürültüsünden sonra kafa şehrin gürültüsünü kaldırmıyor artık

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.