İzmir’de Ev Fiyatları Niye Daha da Artacak?

27 Ekim 2015

Mutlu ve umutlu olmanın zor olduğu, 3 günlük gündemimizin başka ülkelerin 3 senelik gündemine eşit olduğu zamanlardan geçiyoruz. Mutluluğu kendi içinde bulmak zorlaşıyor ve insan ailesine, arkadaşlarına ve çevresine daha çok ihtiyaç duyuyor. Bazıları da İzmir’e taşınmayı tercih ediyor! Bunu söyleyen Google, ben değil!.

Google’ın arama trendlerini analiz ettiği bir hizmeti var, Google Trends. Herhangi bir terimin herhangi bir zaman diliminde, hangi bölgede vs… ne kadar arandığını, bu aramalar ile ilgili detayları görebiliyorsunuz.

İzmir Satılık Daire

İzmir’de Satılık Ev arayanların hacim artışı İstanbul’da Satılık Ev arayanların artışını son 5 senede katlamış. İstanbul Türkiye’nın aynasıdır dendiği için diğer şehirleri karşılaştırmadım. 2010’da İzmir ve İstanbul’da aynı hacimde satılık ev araması yapılırken, 2015’te İzmir %80 fark atmış, ve Google’a göre bu fark daha da açılacak. Aramalardaki bu artış İzmir’e olan ilginin bir göstergesi. Bu sebeple de önümüzdeki dönemde kısıtlı arzın olduğu, çok ciddi arsa sıkıntısı yaşanan İzmir’de ev fiyatları daha da yükselecek.

Benim yaptığım karşılaştırmayı google trends sayfasında buraya tıklayarak inceleyebilirsiniz.

Bilimsel gibi görünen ama yoruma çok açık bir sebep sonuç yazısıdır bu.

Be Sociable, Share!