Kat irtifakı ve Kat mülkiyeti tapusu arasındaki fark!

11 Mart 2011

Bu soru ancak ev veya dükkan almaya niyetlendiğinizde fırıl fırıl cevabınız arayacağınız bir soru… Ben bile seneler sonra öğrendim ne halt olduklarını!
Google’da arama yaptığınızda onlarca yanıt çıkıyor ama hiçbiri normal insan dilinde cevap vermediği için görev bana düştü :) Ama yine de biraz daha detay isterseniz şu bağlantılara da bakın;
- Emlakkulisi.com: 5 soruda kat mülkiyeti
- TEB: Ev alım kılavuzu
- Uzman TV: Kat irtifakı ike kat mülkiyeti arasındaki farklar nelerdir?

Şimdi, bizim şekil ve şemal olarak 2 tapu arasındaki fark şöyle;
Kat irtifakı tapusu:

Kat irtifakı Tapusu

Kat mülkiyet tapusu:

Kat mülkiyeti

Kat irtifakı tapusu inşaat yapılacak veya yapılmakta olan arsa üzerinde sizin almayı düşündüğünüz dairenin hissesine düşen arsa tapusu demek oluyor. Yani siz diyelimki 5.000 m2 bir arsa üzerinde 100 eşit daireden oluşan bir sitede 1 daire aldınız, yani sitenin 1/100ü sizin ise, 5.000 m2 arsanın 1/100ü olan 50 m2 arsa sizin oluyor ve kat irtifakı tapusunda aldığınız daireye ait 50 m2 arsa olarak belirtiliyor. Bu tapuda, henüz ortada bir daire olmamasına rağmen yapılacak tüm dairelerin adres ve kapı numalarının belediye tarafından belirlendiği ve numarataj krokisi denen çizelgeye göre, size ait olan dairenin numarası, kat, blok vs… gibi bilgileri de belirtiliyor.

Kat mülkiyeti tapusu, yukarıda aldığınız dairenin inşaatı tamamlanıp oturma raporu alındıktan sonra bir önceki aşamada arsa hissesi olarak aldığınız mülk cins değiştirerek arsadan binaya dönüşüyor, ve kat mülkiyeti tapusu ile belgeleniyor. 1/100 hisseli arsa tapusu iken, 1/100 hisseli, diyelim ki 150 m2 daire, daire tapusu haline geliyor. Eğer aldığınız bu ev 40 sene sonra yıkılıp arsa haline gelip daha büyük bir inşaat yapılırsa, sizin o arsada 1/100 hakkınız baki oluyor.

İkisinin arasında daha birçok fark vardır herhalde ama esas önemli olanlar bu. En azından benim işimi gören farklar bunlar diyelim :)

Peki ev satın alırken kat irtifakı tapusu mu lazım, kat mülkiyeti tapusu mu? Dikkat edilmesi gerekenler nedir? vs… gibi yüzlerce soru daha var. Onlara da başka yazılarda değiniriz.


Bu bilgiyi arkadaşlarınızla paylaşabilirsiniz:

En çok yorum alan yazılar

yorum

Powered by Facebook Comments

161 Yorum var:

 1. nilüfer ay diyor ki:

  merhaba benim sorum şu arsamızı bir mitahit firmaya verdik .noterden sözleşmemizzi yaptık .mütahit firmayla 4daire üzerinden zemin kat ve 4. kat bize ara katlar mütahite verilecek şekilde anlaştık.inşaat 2004 yılında bitti.mütahit kendi dairesini satmak istedi arsa annemin üzerineydi.oturma raporunu daha sonra alacağını söyleyip anem tapuda imza attı zemin katın oturma raporunu aldı fakat 4.katın alamadı.sebep.çatıyı yarım bırakması.biz önemsemedik taki daireyi satmaya karar verene kadar.oturma raporu olmadan kimse yanaşmıyor 10 yıllık bir zaman geçti bu mütahiti mahkemeye vermek için geçmi kaldık bunun süre aşımı varmı varsa kaç yıl?ne yapmalıyız?

 2. Mehmet Oğuztimur diyor ki:

  Apartman isim değişikliği ile ilgili yaptırım nedir? ben apartman isminden memnunum değişmesini istemiyorum. Bilgilendiirseniz sevinirim.Saygılar

 3. Mehmet Oğuztimur diyor ki:

  Merhaba Emlak Gurmesi, Ben tuzlada 3 birbirinden bağımsız bir sitede bodrum katta oturuyorum.Bu binanın ruhsat tarihi 8 sene önce bitmiş iptal olmuş.Biz hisse arsa tapularımızla dairede oturmaktayız.Ancak zamanında projelerde benim dairem kapıcı dairesi gözükmekteymiş.Bu sebeble diğer kat malikleri benin daireme göz diktiler beni taciz ediyorlar.Aslında bendeki tapuda hissem 46 olarak verildi bende parasını buna göre ödeyip evi satın aldım.ve her yıl bu daire içinde belediyeye bina emlak vergisi ödemekteyim.Bu durumda tapulu olan hisseme ait hakkım kaybolurmu?

  • Emlak Gurmesi diyor ki:

   İlgili tapu müdürlüğünden elinizdeki kat irtifakı tapusunun numaratajda hangi daireye ait olduğunu bulmanız lazım.

   • Mehmet Oğuztimur diyor ki:

    Belediyede ödediğim vergilerde bodrum daire 10 olarak gözükmektedir.binada 8 daire 2 adette bodrum daire vardır.zamanında ruhsat projesinde bu daire kapıcı dairesi olarak çizilmiş fakat normal daire olarak yapılmıştır.dubleksler projede çizilmemiş fakat yerinde yapılmıştır.Bİna çıkması bodrum üzerinde yapılmış fakat projede zemin kat üstünde olması gerekiyormuş projelerde ama şu an ruhsat yok projelerin geçerliliği varmıdır.ben bu durumda karşı taraflara dava mı açmam gerekir?

    • Emlak Gurmesi diyor ki:

     Ruhsat zaman aşımına uğradığı için iptal edilmiş. Tekrar inşaat ruhsatının alınması gerekiyor. Oturma ruhsatının alınabilmesi için tüm inşaatın ruhsat projelerine uygun yapılmış olması gerekiyor. Yani sizin dairenizde gözü olanların da daireleri ellerinden gidecek.

     • Mehmet Oğuztimur diyor ki:

      Ben bu durumda dava açmam gerekir mi? Bu durumda ne yapmam gerekir? Bilgileriniz için çok teşekkür ederim

     • Emlak Gurmesi diyor ki:

      Bir avukata danismanizda yarar var ama davaya gerek kalacagini sanmiyorum. Cunku diger maliklerinizin de durumu muazzali.

     • Mehmet Oğuztimur diyor ki:

      Beni hiç kat maliki olarak toplantılara çağırmadıkları gibi aralarından birkişiyi evlerinde yaptıkları toplantıda genel yönetici seçtiler,bu yöneticide ruhsat almak vaadiyle benim evimin iptal edilmesi için dava açacaklarını bildirdiler,ayrıca binanın isminide çoğunluk sağladık diyerek beni hiç kahile almadan değiştireceklerinide bildirdiler,mantolama yaptırdılar beni ödeme listesine koymadılar ama apartman aidatını aldılar şimdiye kadar makbuzlarıda var elimde benimle uğraşıp duruyorlar aslında ben aciz bin insan değilim üniversite mezunuyum. ama beni yıldırtmak için elllerinden geleni yapıyorlar.

     • Emlak Gurmesi diyor ki:

      Niye sizle uğraşıyorlar bilmiyorum ama bir avukata danışmanızda yarar var.

 4. davut barlas diyor ki:

  Merhaba,
  Böyle bir site hazırladığınız için teşekkürler. Çoğu insan ‘ın ihtiyacı olacak bilgiler sunmuşsunuz.

  Bir sorum olacak; Kat karşılığı arsamızı müteahhit ‘e verdik. İnşaat ruhsat ‘ını müteahhit kendi üstüne yapmak yerine bizim üstümüze yapmış. Süphelenmemiz gereken bir şey var mı? Sonradan vergi borcu v.s. gibi inşaat ‘a ait yükümlülüklerin ödenmediği durumda bize sorun olacağından şüpheleniyoruz.

 5. hulya hulya diyor ki:

  tek tapuda iki daire 1+1 aldım şimdi mütehit alt katıma kot farkı var deyip buraya el koymak istiyor ama benim tapumda ek 1 bodrum katta odunluk diye yazıyor bir şey olurmu acaba

  • Emlak Gurmesi diyor ki:

   tek tapuda iki daire olmaz. her dairenin kendi tapusu olur. odunluk ek olarak sizin tapunuza yazıldıysa sizindir ama odunluk olarak kullanılabilir.

 6. ayşe er diyor ki:

  merhabalar 3 katlı iki ev var 1/3 hisseli hissede su abonesi varken şimdi yok olup diğer hissederlar birer kendi atlarına su abonesi birer katta oğulların üzerine almışlar ne yapmam lazım nasıl itiraz edebiliriz.

 7. GOYGOYEN diyor ki:

  Emekli olunca şehir değiştirdim fakat ,üç senede 4.kez taşınmak zorundayım.Şimdi de oturduğum ev satılıyor. Taşınmaktan öyle yoruldum ki…Üç yıl önce emekli oldum hala bir bodrum katı bile evim yok.Bu yaşıma kadar üç ev alacak kadar kira parası ödemişim.Neyse ki hiç borcum yok ne bankalara, ne kişilere.Gözümü karartıp 1+1 veya 2+1 giriş veya bahçe katı da olsa bir konut alayım dedim.Bahçe ortak kullanımsa daha sonra hisse payı alınabilir mi?.Yoksa bahçe katı alınca,bağımsız bahçeden giriş de varsa bahçe de bahçe katında oturana mı ait olur,ortak kullanım mı olur?.Hisse paylarını olur ya!..satın alabilir miyim?. Gerçi peşinata takıldım.Belki gene hayal olacak :( ama bu arada emlak hakkında sizden öyle bilgiler edindim ki ev alamasam da verdiğiniz bilgiler için size şükran duyduğumu belirtmek istedim. Yazdıklarınızı okumasaydım ne kat irtifakından, ne kat mülkiyetinden ne iskan,ne oturma izni ,ne vergi borcu mu var düşünmeden,dünyadan habersiz evin şeklini şemalini beğenir ,emlakçı satıcıyı korur da bana zararlı bir satış yapsa hiç anlamazdım..İYİ Kİ YAZMIŞSINIZ,İYİ Kİ HİÇBİR ŞEY BİLMİYOR OLDUĞUMU SAYENİZDE ÖĞRENDİM.Tapu,ipotek ,vergi borcu konuları incelenecek.Peki evin elektrik,su doğalgaz gibi birikmiş borçları olup olmadığı da araştırılmalı mı?. Başka hangi konular önemlidir?.Emlakçı sitelerinde deprem yönetmeliği %90 yok. Yeni evlerde var. Kredi çıkıyor gene de.Bir çözüm bulur da ev alabilirsem sayenizde hatalı bir seçim yapmayacağıma artık eminim.BİZLERİ AYDINLATTIĞINIZ İÇİN ÇOK TEŞEKKÜR EDERİM.

  • Emlak Gurmesi diyor ki:

   Bahçe ortak alansa ortak alandır. Ortak alan ise oturana ait değildir. Eğer evde elektrik, su ve doğalgaz bireysel abonelikleri var ise borç evin sahibine aittir. Siz evi satın alsanız bile borç o kişiye ait kalır.

 8. ali çam diyor ki:

  kolay gelsin ben 20 dairelik bir arsam vardı mütahite verdim noterden sözleşme yaptım şu an kabası bitti benim imzaam olmadan kat irtiifakı alabilirmi alamasa daireleri satabilirmi teşekkür ederim.

  • Emlak Gurmesi diyor ki:

   Sözleşmenizde ve verdiginiz vekalette kat irtifaki kurabilir diye yazıyorsa evet kurabilir. Kat irtifaki kurulsa dahi tapular sizin üzerinizde olacağı icin tapuda satış yapamaz.

 9. ferhat keskin diyor ki:

  sayın emlak gurmesi biz kredi ile bir daire aldık tapuda kat irtifakı işaretli
  elektrik su falan normal saat şantiye falan değil iskanı varmı şimdi bu dairenin ?

  • Emlak Gurmesi diyor ki:

   Elektrik su normal hizmet ise büyük ihtimal oturma raporu vardır. Tapuda kat mülkiyeti yazıyor olsa idi o zaman oturma raporu var demek olurdu. Olup olmadığını ilgili imar müdürlüğünden öğrenebilirsiniz.

   • ferhat keskin diyor ki:

    teşekkür ederim iskan yokmuş ama bina 2008 yılında yapıldığı için elektrik su doğalgaz normal şekilde eski evimizden nakil yaptırabildik aldığımız daire 2.el 2008 yılında yapılmış bir bina o yüzden bir sıkıntı çıkmadı sanırım doğalgaz su elektrikte
    biz kredi ile aldığımız için pek araştırma gereksinimi duymadık binayı yapan firmada büyük tanınmış bir firma kat irtifakının da mülkiyetli pek farkı olmadığını sanıyordum öyle aldık inşalalh sıkıntı yaşamayız ileride

    • Emlak Gurmesi diyor ki:

     kat mülkiyeti de önemli ama en azından oturma raporunuzun olması şart! ya bina kaçaksa? ya ruhsata aykırı imalatlar yapılmış ve bir şikayet üzerine belediye gelip yıkım kararı alırsa?

 10. emrah diyor ki:

  merhabalar.
  akrabamız olan bir müteahhitten istanbul pendik de daire satın aldık bina kaba inşaat olarak tamamlandı ve ince işleri devam etmekde. şuan elimizdeki tapu kat irtifakı tapusu . ancak satış bedeli 43000 gözüküyor ben bu daireyi 150.000 tl ye almıştım bu sorun yaratır mı. sanırım tapu masrafı az olsun diye rayiç bedelden gösterildi.
  bi diğer merak ettiğim hususta bu tapu masrafı bizden istendi herşeyi müteahhit halletti yaklaşık 2500 gibi bir rakam ödedik bu normal mi?
  eve yerleştiğimde kat mülkiyetine geçmek için bizim bir girişimimiz olması gerekir mi? ve tekrar ödeme yapmamız gerekecek mi? çok teşekkür ederim cevabınız için

  • Emlak Gurmesi diyor ki:

   Kat irtifakı tapusu arsa payı bedeli üzerinden işlem yapılarak size devredilmiş. Sonuçta henüz ortada ev yok ama Maliye bazen öyle düşünmeyebiliyor.
   Tapu alım harcı %2, satım harcı %2, döner sermaye 150 civarı. Kat mülkiyetine geçiş için öncelikle oturma raporu alınması gerekiyor. Orada da bir masraf olacakır ama müteahhit ile aranızdaki sözleşmeye göre bu masrafı kimin karşılayacağını belirlemiş olmanız lazım.

   • emrah diyor ki:

    sanırım yüzde 2 satıcı payını vs. de biz ödedik. yapılan ödemeyle ilgili dekont yada makbuz almadık çünkü. verilmedi. ve müteahhit akrabamız olduğundan dolayı güven duygusu sebebiyle sözleşmede yapmadık. sanırım yapılacak diğer masraf da bize yansıtacak. peki oturma raporu çıkınca kat mülkiyetine geçmek için hemen takip etmelimiyim. yani snrada bir müracaat la istediğim an yapabilirmiyim takip etmezsem sorun yaratır mı ?
    cevabınız içinçok teşekkürler hocam.

    • Emlak Gurmesi diyor ki:

     Tabii ki takip edin. Oturma raporundan sonra kat mülkiyeti için kadastroya başvuru gerekiyor. Mülkiyet için gerekli evrakları onlar hazırlayıp tapuya iletiyor.

 11. Uğur Akdağ diyor ki:

  Merhabalar,

  Yaklaşık 1 ay önce bir apartman dairesi aldım. Dairenin ferdi iskanı mevcut. Tapusu kat irtifakı olarak gözüküyor. Şu an elektriği, suyu, doğalgazı açık konumda. Bu durumda sanıyorum oturma izni mevcut olmuş oluyor değil mi?
  Müteahhit firmadan aranıp iskanının çıktığı ve bunun ek bir bedeli olduğu söylendi.(800 lira) Bu işleyiş normal midir? Müteahhit firmanın iskandan kastettiği tapuda kat mülkiyetine geçilmesi midir? Teşekkürler.

 12. özgür diyor ki:

  iyi günler

  Almayı düşündüğüm dairenin projesini bugün belediyeden inceledim, projede daire içinde salon ve mutfak farklı yerlerde gözüküyor , projede görevli memur sorun olabileceğini söyledi , durumu emlakçı arkadaşa ve mal sahibine bildirdim daire içinde farklılıklar olabileceğini , önemli olanın binanın dış tarafında sorun olmaması olduğunu söylediler ve belediyedeki memurun bu işten anlamadığını söylediler !!! şuan kat irtifakı %80 tamamlanmış bu sorunun kat mülkiyeti için daha sonra sorun olmayacağını söylüyorlar , bu daire hoşumuza gitti ( mahalle çok iyi değil ) almak istiyoruz ancak bu sorunlar nedeniyle mülkiyeti daha sonra alamazsak diye çok kararsız kalıyoruz
  sizce ne yapabiliriz bu konuda ?

  diğer sorunda daireyi satmak isteyen kişi daire tapusunu üstüne geçirmemiş gelir vergisi ödememek için yani tapu müteahhit üzerine kayıtlı ancak emlakçı arkadaş sözleşmeyi şuan daireyi satan şahısla yapmaya çalışıyor , normalde bunun tapu sahibiyle yapılması gerekmez mi ?

  saygılarımle

  • Emlak Gurmesi diyor ki:

   Proje tadilatı yapılmadığı için oturma raporu alırken problem olabilir. Oturma raporu var ise kat mülkiyetinde problem olmaz.
   Müteahhit ve satıcının, her ikisinin de olduğu bir sözleşme yapmanız lazım. hatta paranın müteahhite gidip tapunun size geçmesi lazım. müteahhit parayı satıcıya verir.

   • özgür diyor ki:

    iyi günler

    ben ikinci soruma verdiğiniz cevaba göre emlakçı ile konuştum bize söylediği bu sadece emlakçının alacağı ücrete ait bir sözleşme bunun dışında bir geçeriliği yok diyor
    tapuda zaten müteahhitin satışı bize yapacağını söylüyor , bunun dışında emlakçı sözleşmesinde daire fiyatı benim verdiğim fiyattan 7 bin tl daha ucuz yazılmış buda bana arada mal sahibiyim diyen sahısın başka bir aracı olma ihtimalini düşündürüyor belkide 2.bir aracı daha var .
    siz ne dersiniz bu konuda ?

    saygılarımla

 13. özgür diyor ki:

  iyi günler

  Sonunda bir daire bulduk şuan kat irtifakı mevcut arsa yüz ölçümü 143,80 m 2
  arsa payı 25/160 yazılı tapuda buradan hesapla bize 22,468 m 2 gibi bir pay çıkıyor ,
  kat olarak zemin yazılı tapuda , normalde ise altında bir daire var bizimki giriş katı üstede toplam dublexlerle beraber 2 kat ( 4 daire) buna göre de toplamda tüm apartmanda 6 hak sahibi var sizce bize düşen pay normal mi ? birde kat mülkiyetine geçilirse dairemin normal metrekaresi tam olarak tapuda gözükecek mi ?

  saygılarımla

 14. özgür ışık diyor ki:

  İyi günler Sayın Emlak Gurmesi , öncelikle insanları bilgilendirdiğiniz için size çok teşekkür ederim.

  1,5 yaşında bir binada kat irtifaklı bahçe katı bir daire beğendik eşimle ancak müteahhit henüz kat mülkiyeti almamış, başvurmuş ancak sanırım çatı katında bize demesi 1 – 2 tuğla yüksek yapılmış ondan dolayı 1-2 gün içinde belediyeden eksper gelip bakacak olumlu olursa mülkiyet çıkacakmış , benim sorum şu olacak şu anki mal sahibinin elindeki irtifaklı tapuda 90+3 olarak yazıyor ancak bahçe en az 30 m2 , sizce bu durum mülkiyete geçerken düzeltilerek 30 m2 yapılabilir mi ? yoksa herhangi bir sorun yaratmaz mı + 3 şeklinde geçmesi , çünkü diğer türlü vazgeçeceğimi bildirdim mal sahibine.

  saygılarımla

  • Emlak Gurmesi diyor ki:

   +3 yazan kızım bahçe değil, daireye yazılmış başka bir eklentidir (kömürlük, depo vs… gibi) Sorun olmaz.

 15. özgür ışık diyor ki:

  İyi günler

  istanbul’ da uygun sayılabilecek bir fiyatla 4.kat bir daire buldum, apartmanda yaklaşık 10 daire var
  henüz araştırmamı yapmadım ancak daire tapusuz yani bana arsadan pay verecekler , şahıs daireyi bir firmaya satmış firmada şuan satmak istiyormuş . Sizce böyle bir daireyi alırken nelere dikkat etmem gerekir.

 16. dilara aydın diyor ki:

  bu arada yazmayı unuttum emlakcı buraya kredi çıktığını söyledi.ama alırsam nakit almayı düşünüyorum belirtmek istedim teşekkür ederim

 17. dilara aydın diyor ki:

  merhaba nişantaşında 30 yıllık bir binanın bahçe katı 2+1 70 mkare bir daire buldum internet aracılığıyla emlakcıdan fiyatı 160000 tlden 153000 e düştü fakat kat irtifakı tapulu olduğunu söyledi istersem bana tapunun fotokopisini verebileceğini araştırabileceğimi söyledi bu arada aynı ev internette 4 .5 emlakcı daha satışa çıkarmış piyasa değerinin altında .lokasyon olarak iyi bir yerde benim küçük bir kızım var onun geleceği için bu son paramızı riske atmadan bir bilene danışayım dedim eğer alırsam kiraya vermeyi düşünüyorum kira getirisi 1000.1100 tl arası,şimdi size sormak istediğim burayı almalımıyım?alırsam ilerideki risk durumu nedir? alma ihtimali olursa hangi belgeleri araştırmalıyım?ileride elimden alırlarmı?yada yıkım kararı varmı?bana yardımcı olursanız memnun olurum.bu arada emlakcı sürekli arıyor alıp almayacağımı soruyor cevap veremedim.çok teşekkür ederim.

  • Emlak Gurmesi diyor ki:

   Öncelikle uzmanlık alanım İzmir. Bahsettiğiniz rakam Nişantaşı için bedavaya benziyor. Tapunun o daireye ait olduğunu, tapuda dairenin daire olarak kayıtlı olduğunu öğrenmeniz lazım. 30 yıllık olduğu için büyük ihtimal kentsel yenilenme çerçevesi içinde kısa vadede kat malikleri binayı yıkıp tekrar yaptırmak isteyebilirler ama bu durumda bile karda olursunuz. Naktiniz varsa bile kredi ile alırsanız banka experi sizin yerinize tüm tapu kayıtlarını inceleyip problem olup olmadığını araştıracaktır.

 18. murat taş diyor ki:

  merhaba sayın gurme,konut kredisine uygun olmayan bir ev almayı düsünüyorum,bizim tabirimizle toprak tapulu bir ev. banka bu tip toprak tapulu eve kredi verir mi? ayrıca toprak tapulu evlere oturma raporu veriliyor mu? son sorumda kat iritifakıyla toprak tapusu aynı mıdır?

 19. vedat urkmez diyor ki:

  Tapu senedinde fotoğraf neden vardır veya neden yoktur aydinlatırsanız sevinirim……

 20. dinç diyor ki:

  kat irtifakı tapusunda hisseler aynı ise daireler arasında metrekare farkı olabilir mi? Henüz kat mülkiyeti tapusu alınmadı.

 21. savaş aydın diyor ki:

  sayın emlak gurmesi bizleri aydınlatdığınız için ne kadar tşk etsek azdır..ben bir daire almayı düşünüyorum ama bir çok emlak sitesini araştırdığımda orada ilanı olan inşaat firmaları gerek daire sahiplerinin bir çoğunda dairelerinin kat irtifaklı olduğu yazıyor ve krediye uygundur ibaresi var..kat mülkiyeti çıkarmaları çokmu zor yoksa daireyi satın alan kişinin yapacağı bir işlemmi?beylikdüzü ve sancaktepedeki hali hazırda biten birçok inşaatda neden katmülkiyeti yada oturum izni vardır yazısı göremiyoruz bu katmülkiyetini çıkarmak daireyi satan daire sahiplerinin zorunluluğumu yoksa ben katirtifaklı sattım sen ne yaparsan yap deyip aradan çıkmaları söz konusu olabilirmi daha doğrusu ben nasıl bir yol izlemeliyim bu konuda.uzun yazımdan ötürü özür dilerim vereceğiniz cvp için şimdiden çok tşk ederim saygılarımla

  • Emlak Gurmesi diyor ki:

   Eğer oturma raporu almışlar ise kat mülkiyetine geçiş çok kolay; bir kaç kuruşun hesabını yapıyorlar demektir. Oturma raporu almadan kat irtifaklı şekilde satıyorlar ise durum farklı. Bitmiş ama oturma raporu olmayan evi almayın.

 22. SERDAR SAĞKAN diyor ki:

  1163 sayılı kanunun 81. maddesi geregince amacını tamamlamış yapı kooperatifi tasfiye edilir. tasfiye tüm ortakların tapularının alması ve ana sözleşmede yer alan işlerin tamamlanmış olmasına baglı oldugu biliniyor. ancak, su basmanı seviyesinde ortaklara teslim edilen evlerin bir kısmı kat irtifakı saglanmış olmasına ragmen ortaklar tarafından yaptırılmamış. bir kısmı ortaklarınca yaptırılmış, iskan alınmış ve kat mülkiyetine geçilmiş. bir kısmı kooperatifin örnek ev projesine aykırı yaptırılmış yani oturma izni alma olasılıgı yok. bir kısmı kooperatif arazisine tecavüz etmiş, bahçesini geniş tutmuş. kooperatifin elinde satılık arsaları var. bu kooperatifn tasfiyesi için bütün bu olumsuzlukların giderilmesi mi gerekir ? herkez evini yaptırıp, iskan alıp, tapularına sahip olup, proplemlerin giderilmesinden sonra mı işletme yönetimine geçmek gerekir ? aydınlatırsanız sevinirim. peşin teşekkürler, saygılar.

  • Emlak Gurmesi diyor ki:

   Bu benim uzmanlık konumun biraz dışında :) Kooperatif işlerinde deneyimli bir avukata danışmanız daha iyi olur. Düz mantıkla bakınca dediğiniz gibi yürümesi lazım. En azından kooperatif arazisine oan tecavüzlerin kaldırılması lazım.

 23. nazlı ersoy diyor ki:

  Merhaba Kayseride bir kooperatiften ev almayı düşünüyoruz ancak sadece bi sözleşme imzaladıktan sonra(sözleşmede detaylı hiç birşey yazmıyor ödemeler ev fiyatı falan gibi) kura çekileceğini kooperatifin devlet destekli olduğunu kura çekildikten sonra hangi ev çıkarsa ona göre ödeme planı çıkarılacağını teslimatın bir yıl sonra başlayıp yüzer daire şeklinde beş yılda tüm dairelerin biteceğini söylediler. Güvenmeliyim bu tarz durumlar kooperatifçilikte olağan mıdır yoksa arkama bakmadan kaçmalımıyım yardımcı olursanız sevinirm

  • Emlak Gurmesi diyor ki:

   Riskiniz nedir? Sözleşmede illa şunu ödeyecek, şu kadar ödeyecek, şu zamana kadar ödeyecek vs… yazıyor mu?

 24. Mevlüt YILDIRIM diyor ki:

  İyi Günler
  ilk mesajım sayfanızda yayınlanmadığı için tekrar yazıyorum

  2009 yılında Ankara’da yapımı devam etmek üzere iken bir daire aldık.Tapu Kat irtifaklı tapu idi doğal olarak.Binanın Geçici iskanı olduğunu biliyorum 10 senelik.Yöneticinin söylemesine göre.
  E-devlet üzerinden tapu bilgilerine baktığım zaman daire Kat Mülkiyetli olarak görünmekte.
  Şu an elimde mevcut olan Kat irtifaklı tapuyu Kat Mülkiyet tapusuna çevirmem mümkün müdür?

  • Emlak Gurmesi diyor ki:

   Kat mülkiyetli gözüküyorsa problem yok. İlgili tapu dairesine gidip bir nüshasını alabilirsiniz.

 25. Mevlüt YILDIRIM diyor ki:

  İyi Günler

  2009 yılında Ankara’da yapımı yeni bitmiş bir daire almıştık.Şu an satmak istiyoruz ve elimizde bulunan tapu kat irtifak tapusu.E-devletten tapularıma baktığımda kat mülkiyetli ve konut olarak görünüyor.Yönetici 10 yıllık geçici iskan alındığını söylüyor.Abonelikler vs herkesin kendisine ait şantiye elektriği suyu gibi bi durum söz konusu DEĞİL.Herhangi anormal bir durum söz konusumudur?

  Satışta Kat mülkiyeti’ne çevirmek mi yoksa şimdi mi çevirilmesi daha mantıklıdır?

  İyi Çalışmalar
  Teşekkürler

  • Emlak Gurmesi diyor ki:

   Tapu dairesinden güncel bir tapu kaydı alırsanız tapunuzun ne durumda olduğunu görürsünüz. Oturma raporunuz var ise kat mülkiyetine çevirmek kolay, yoksa problem.

 26. ceren ı diyor ki:

  İyi günler.
  borç yoktur kağıdı üzerinde “yol kaydı vardır” yazısı var. ne olduğunu bilen var mı? bu bir sorun mudur ev için?

  • Emlak Gurmesi diyor ki:

   Borç yoktur yazısını aldığınız birime sorun lütfen. Duymadım daha önce böyle bir not…

 27. musa iritaş diyor ki:

  SLM BEN BİR BAHÇE KAT ALDIM DAİRE 80 METRE KARE AMA TAPOYA GİTTİM TAPUDA 38 METRE KARE GERİSİ SIĞINAK GÜRÜNÜYOR NE YAPMAM GEREKİYOR

 28. veli balaban diyor ki:

  kat mülkiyeti ile kat irtifakı aynımı değilse aralarında ne fark var cevaplarsanız sevinirim.

 29. Kadir tok diyor ki:

  Merhabalar,

  Yeni yapilmakta olan bir binada daire almak istiyorum. Muteahhitle onceden anlasmistik. Ancak goruyorum ki muteahhit bu daireyi zaten benim ustume yapmis. Kat irtifak tapum var.
  Bunu nicin yaptigini anlayamadim ve muteahhitte kacamak cevaplar veriyor. Acikcasi guvencim sarsildi ve sizlere danisayim dedim. Bu bana ne gibi zararlar veya getiriler getirir? Daire su anda benim ustumde mi bulunuyor ? aciklamaniz icin simdiden tesekkurler

  • Emlak Gurmesi diyor ki:

   Millet tapu alamıyor diye şikayet eder, siz niye tapu aldınız diye şikayet etmişsiniz :)

   • Kadir tok diyor ki:

    :) evet haklisiniz, ancak muteahhit baska dairenin te kat irtifagini ustume yapmis. Ben bu daireyi almiyacam, ancak benim ustumden baskasina satis yapmak istiyor. satis vergisi de sanirim legal olarak bana duser. Bu durumda ne yapmam gerekir ?

    • Emlak Gurmesi diyor ki:

     Vay düdük çakal vay… İlk defa duyuyorum böyle birsey. Bence söyle duşunun; bedava eviniz oldu. Siz parayı almadan Satis olamayacağına göre, alın bütün parayı, vergisini de sonra verirsiniz. Bu adama alım satım vekaleti vermediniz di mi?

     • Kadir tok diyor ki:

      Cevabiniz icin tesekkurler. Arastirmalarima gore bunu muteahhit muhtemelen ticari gelir vergisi, emlak vergisi ve tapu harcindan kacmak icin bunlari yapmis ve yaparkende bu masraflari sanirim benim ustume yuklemek istemis. Verdigim bir alim satim vekaleti yok. Muteahhitin elinde olan sadece bir noter sozlesmesi var. Bu sozlesmede kat karsiligi insaat uzerinden bir daire hakkim oldugu yazar. Bunun yani sira birde kredi yolu ile bir daire almak istedim. Dedigim gibi muteahhit bu daireyi zaten benim uzerime kat irtifak tapusu cikartmis ve extradan da bir daire daha ustume cikartmis. Bu sonuncusunu zaten almiyacaktim ama uzerimden satis yapmak istiyor. Dogrusu cok saskinim ve bu konuda degerli bilgilerinizi ogrenmek isterim

     • Emlak Gurmesi diyor ki:

      Arsa sizin miydi? Durum karışıyor, adamın günahını almayalım. Sizin vekaletiniz olmadan sizin üzerinize tapu devri nasıl yaptı?

     • Kadir tok diyor ki:

      Evet, arsa benim ile birlikte 9 kisi hissedar. Arsanin toplami 1230M2. Yuzde 43′e(arsa sahipleri) 57(muteahhit) bir noter anlasmali sozlesme imzaladik. Muteahhit arsamiz ustune insaat yapti. Insaatin hisseli tapu olarak benim adima 195 m2 arsa payim vardi. Benim adima 3 dairenin kat irtifak tapusunu yapmis. Iskan henuz alinmadi. Benden baskalarina satisini istiyor. Ayni senede, Iki daire ustumden satis yapilacak baskalarina. Haklarim nelerdir? Bunlar olaganmidir? Devlet bunun icin benden ticari vergisi veya diger bir vergi alirmi? Tekrar tekrar tesekkurler

     • Emlak Gurmesi diyor ki:

      İki gündür vaktimi alıyorsunuz ve adamın günahını aldırdınız bana; bastan anlatsaniza tüm detayları!!! Arsa sizin olduğu için kat irtifaki tapuları sizin üzerinize, problem yok. Kat Karsiligi sözleşmeye istinaden size ait olmayan dairelerin tapuları ya direk sizden müşteriye veya sizden müteahhitte sonra müşteriye geçebilir, vergi mergi yok. Adam tapu harçlarını azaltmak için yapmıştır bunu, bir yanlışlık yok. Siz de günah aldınız haberiniz olsun. Lütfen bu konuda artık bana yazmayın, gidin parasıyla bir avukata danışın.

     • Kadir tok diyor ki:

      Ayrica hicbir vekalet verilmedi. Sadece bir sozlesme var.

 30. hasan tekin diyor ki:

  iy günler kooperatiften ev almayı dusunuyorum tapular 1 aya cıkacakmış kat irtifakı tapusu daha çıkmammış,sımdı noterden ev sahibınden hıssesını satın alacağım tapuyada kooperatıf tarafından benım ısmım gonderılecek evler bıtmısı durumda katı numarası bellı elektrik.su kayıtlı şekilde bir srun olurmu bu sekilde alsam

  • Emlak Gurmesi diyor ki:

   Eğer oturma raporu alınmazsa problem olur. Evler ne zaman bitmiş?

   • hasan tekin diyor ki:

    evlerin biteli 3 yıl olmuş şerefiye parası,tapu harçları filan hepsi ödenmiş durumda söyledikleri önce kooperatif adına tapu cıkacak daha sonrda ev sahibi adına dedıler ve şu an ev sahibi adına elektrik ve su faturası geliyor,evlerde oturanlar var tapunun gecikme nedenide mutahiit ile arsa sahibi arsındakı anlaşmazlık ,buda mahkeme tarafından arsa sahibine yer verilince sıkıntı gıderılmış durumda işlemler suan harita ve tapuda ilerliyor suan yardımcı olursanız sevinirim…

    • Emlak Gurmesi diyor ki:

     Bence sıkıntılı. Muteahhit ve proje müellifleri olmadan oturma raporu almanız çok çok zor.

     • hasan tekin diyor ki:

      çok tesekkur erım bısey daha sorcam peki tapunun çıkmasını beklersem yanı tapu cıkınca alırsam yıne sıkıntılımı.

     • Emlak Gurmesi diyor ki:

      tapu alırsınız, en azından arsanın hisseli mülkiyeti size geçmiş olur. oturma raporu olmaması yine de problem olur. Konut kredisi kullanamayabilirsiniz.

 31. Şaban ERKAN diyor ki:

  koparatiften bir bodrumum var.elektrik su doğal gaz abonesi aldım tapu alma imkanım var mı?

 32. idris aydın diyor ki:

  merhabalar;
  katmülkiyetli tapuyu kat irtifakı tapuyo çevirmem için neyapmam gerekiyor şimdiden teşekkür ederim

  • Emlak Gurmesi diyor ki:

   OYukarıdaki yazıyı tekrar okuyun lütfen. Eğer kavram kargaşası yaşamıyorsanız, binanızı yıkıp arsa vasfına getirmeli, daha sonra tekrar irtifak kurmalısınız.

 33. Mutlu diyor ki:

  Çok güzel bir site yapmışsınız. Teşekkürler.
  Yukarıdaki cevaplarınızda oturma ruhsatı yoksa ne olursa olsun ev almayın diyorsunuz.
  Ama sizi dinlemedik aldık diyelim ve sorun çıktı belediye evi yıktı (Herhalde olabilecek en kötü durum budur). Daha sonra yeni bir bina yapıldı. Eski binadaki ile aynı katta, aynı cepheye bakan, aynı metrekarede bir daire alabilir miyiz?
  Eski bir binada, mesela 40 yıllık, bir daire alacaksak da gene oturma ruhsatının olması gerekir mi? 40 yıl önce de oturma ruhsatı diye bir şey varmıydı?

  • Emlak Gurmesi diyor ki:

   40 sene önce de oturma ruhsatı vardı. Oturma ruhsatı yok ise bina kaçak konumundadır. Eski binanızın yerine yenisi yapıldığında aynı kat, aynı cephe, aynı m2 alabileceğinizin garantisi yok. Tapuda sadece hisseniz gözüküyor.

   • Mutlu diyor ki:

    Aklıma sonradan geldi, kat mülkiyeti olsa da yıkılma halinde aynı katta, aynı cephede, aynı metrekarede daire almamızın garantisi yok. Sonuçta yeni yapılacak binadaki mütaahit payı düşünce her şey değişecektir.

 34. Erkan Özçelik diyor ki:

  merhaba benim şöyle bir sorum olacak otuz sene önce yapılmış üç katlı ama arsa tapulu olan bir binamız var ve arsa tapusu amcamın üzerine babam vefaat etti ve ben kardeşlerimle beraber bu tapunun hakkımız olan üçte bir hissesini almak istiyoruz .Noterden bir yazı işe halledilebilirmi yoksa tapu dairesinden mi yapılması gerekir,tapudan çok fazla bir masraf çıkartırlarmı teşekkür eder kolaylıklar dilerim

 35. birol aygür diyor ki:

  kat mülkiyeti kurulmuş-oturma raporu’da var fakat kat mülkiyeti projesini bulup veremiyorlar isterseniz şikayet edin.diyorlar bulmamız çok uzun sürer değişen bir şey olmaz deyip kestirip atıyorlar.

  • Emlak Gurmesi diyor ki:

   Mülkiyet projesi diye birşey olmaz. Eğer numarataj projeleri yok ise hangi daireyi aldığınızı bilemezsiniz. Tapu müdürü ile direk konuşun. Gerekirse şikayet edin.

 36. birol aygür diyor ki:

  pardon yanlış belirttim tapu dairesinde kat mülkiyeti projesi.bulamadıkları (karışıklıktan dolayı)için exper olumsuz rapor yazdı bununla beraber hem 400,00tl boşa gitti hem işimizi çözemedik ne yapabilirim saygılar

  • Emlak Gurmesi diyor ki:

   Tapuda kat mülkiyeti kurulmuş mu? Kurulmamış ise, oturma raporu var mı? Oturma raporu var ise kadastroya başvurup kat mülkiyeti kurabilirsiniz. Oturma raporu yok ise yaklaşmayın.

 37. birol aygür diyor ki:

  tapu dairesinden talep ettiğimiz kat mülkiyeti tapusunu bulamadıklarını söylüyorlar ne yapabilirim.kredi talebi için exper istemişti

  • Emlak Gurmesi diyor ki:

   Olmaz öyle şey. Herşey bilgisayar ortamında. harç yatırıp tapunun bir nüshasını alabilirsiniz.

 38. hülya celebi diyor ki:

  slm biz ev almak istiyoruz tapuda arsa payı diye geçiyo şuan ev sahibi oturuyor sizce ne yapmalıyız sakıncalımı daha sonra elimizden alabilirlermi
  teşekkürler

 39. ALPEREN ZAFER diyor ki:

  İyi günler emlak gurmesi.tapu sicil kaydı 2008 yapımı bahçe kat bi daireyi 2011 yılında konut kredisi kullanarak aldım.kat irtifaklı niteliği mesken elektrik su vs her dairenin ayrı abonelik.kat irtifakı ve kat mülkiyetini farkını öğrendiğim zaman belediyeye gidip sordum ve iskanı yok mütahit hiç bişey yapmamışruhsatım bitmesine 1 ay var hatta bitmiş onun gelmesi lazım siz bişey yapamazsınız onu bize göndermeye çalışın hallolur dediler.araştırdığımda iskan alamamasının nedeni asansör aşağı inmiş catı bıraz yuksek yapılmıs ama harclar yatırılmamıs.belediye tadilat projesiyle hallolur dedi ama mütahit ben kimseye söz vermedim 2009 dan önce yaptığım için iskan problemi yok zaten almak istesek bıle alamayız bodrum kat’dan bahçeye kapı açıldı bahçeyı tamamen bodrum kat kullanıyor.sığınaktan biraz ekleme yapıldı ve belediyeden izinli oldugunu soyluyor exper raporunda da yazıyordu 67m2 iken 87 m2 olmuştur ve yapılan incelemeler sonucu hic bir yasal engele rastlanmamıştır seklınde.benım sorum beledıyeye tapumla beraber bu olayı sorduktan sonra gelıp fotaraf cektıler ve tekrar sordugumda ıslem yaptık 5 yıl ıskanı alınmadıgı ıcın ceza kestık ve artık kredı cıkmaz dedıler.bir kac bu işlerden anlayana danıştıgımda beledıye mutahitten harcları vs paraları alabılmek ıcın sızın gozunuzu korkutuyor ve mutahıtı beledyeye gondermek zorunda bırakın dıye yapıyor.ama ben sizin gıbı bır uzmanın gorusunu almak ıstıyorum.lutfen yardımcı olun.11 daire ve toprak sahibi 4 dairesini teslim almamıs bos duruyor ama faturalar onun ustune gelıyor.dıger daire sahıblerıde ugrasmak ıstemıyorlar lutfen yardımcı olun.ben dairemi satmak istiyorum.kredi cıkarmı ve sattıgım arkadasın gunahına gırmek de ıstemıyorum.biraz uzun oldu ama simdiden çok teşekkürler

  • Emlak Gurmesi diyor ki:

   Normal koşullarda konut kredisi çıkmaması lazım. Belediye resim çektiyse demek ki işlem yapacaklar, ruhsata aykırı imalatların düzeltilmesini isteyecekler.

   • alperen zafer diyor ki:

    öncelikle merhaba. belediye encümen kararı ile yıkım kararı almış.satmak istediğimizde kredi cıkmadı ama ben konut kredisini ödemeye halen devam ediyorum.belediye konut sahiplerinin bi suçu yok cezalar mütahit,yapı denetim ve mal sahibine kesiliyor diyor.yıkım kararı var ama yıkılmayacak burası tapulu yerin kimse yıkamaz diyor.çok zor durumdayım krediyle satamadık peşin satabilirmiyiz ayrıca bi sıkıntı olurmu.dask abonelik falan lütfen yardımcı olun.

    • Emlak Gurmesi diyor ki:

     Yıkım kararı var ise istedikleri gibi yıkabilirler. Peşin tabii ki satabilirsiniz ama sattığınız kişi ya bunu bile bile almalı ya da aldatmış duruma düşersiniz. Yıkım kararı haricinde diğer sıkıntıların adı bile olmaz.

 40. Ahmet Çavuş diyor ki:

  sen ne mübarek bi adamsın sayende tüm sorularıma cevap buldum teşekkürler kardeşim

 41. M.KORKMAZ diyor ki:

  sgk ye borcundan dolayı binanın oturma izni yok yapan mütait yok 32 daire var ama oturan yok buranın oturma iznini nasıl alabiliriz belediye yönetim kurulu oluşturun ruhsatı alabilirsiniz.dedi bana yol gösterin

  • Emlak Gurmesi diyor ki:

   Belediye size zaten yol göstermiş… Daha önce aynı soruya verilen cevapları okuyun lütfen.

 42. M.KORKMAZ diyor ki:

  merhaba ben bir daire alcam 8 katlı yapım ruhsatı var ama oturma izni yok belediyeye sorduğumda bana detaylı bilgi vermiyorlar emlakcının bana söylediği sigortaya olan borcundan dolayı oturma izni vermediler.sgk yi aradığımda bana borçludan başkasına söyleyemeyiz diyorlar ” Ben bu binanın borcunu ve oturma iznin neden olmadığını asıl nedenlerini nasıl öğrenirim. Bina da şantiye elektriği kullanıyorlarmış su da aynı şekilde ilerisi nasıl olur bana yol gösterirmisiniz olumlu olumsuz yazarsanız .tşkrlr

  • Emlak Gurmesi diyor ki:

   İlgili imar müdürlüğü, fen işleri müdürlüğü veya projedeki yapı denetim firmasından öğrenebilirsiniz. Onların verdikleri cevap haricinde de eksikler çıkabilir. Bence uzak durun.

 43. alaattin avinç diyor ki:

  Saygılar sunarak sorumu yönelteyim.Ben devlet memurluğundan emekli olup 10 daireli 5 katlı bir apartmanın en üstteki dublex dairesini almak istiyorum.Daire herhangi bir sahil ilçesinde.Nelere dikkat etmeliyim.İnşaat sıfır henüz bitmiş inşaat firmasından alacağımdan mesela tapusunun kat irtifakmı yoksa kat mülkiyet olmasımı lazım ayrıca dairenin parasından başka bana ne masraflar çıkabilir.Tekrar saygılar sunarım.

  • Emlak Gurmesi diyor ki:

   Bu sayfada tüm yazıklarımı okumanızı öneririm. Tüm sorularınız ve hatta sormadığınız soruların bile cevaplarını bulabileceksiniz.

 44. önder yılmaz diyor ki:

  iyi günler,aynı parselde bulunan, 5 katlı ve 2 katlı 5 hissedarlı,kat irtifak tapulu, eski binamız,izaliye şuyu davasında şimdi,arkadaki 2 katlı binanın sahibi açtı davayı,Arsanın yarısıda bu açana ait,nasıl bir sonuç çıkar sizce

 45. caner secnez diyor ki:

  iyi günler,aynı parsel üstünde 2 yapı mevcut,2 inci yapı,yan parsele yeni bina yapıldığı için,Arka cephede kullanılmayacak durumda kalıyor (imar durumu bitişik nizam olduğundan),şimdi bizim arka cephedeki 2,inci bina, aynı parselde olduğumuz için,yoluda olmadığı için,izaliye şuyu davasına gideceğini söylüyor,arsanın yarısıda bu şahıslara ait ve arsa tapusuda mevcut,tapularımız kat irtifaklı,ama binalar 40 yıllık,binaların derinliği,2 bina arası bırakılan mesafe,hepsi projeye uygun değil,nasıl bir yol izlenir bu gidişle…..

  • Emlak Gurmesi diyor ki:

   Valla bilmece gibi bir durum. en kolay çözüm bir şekilde sizin binadan onlara geçiş vermek gibi gözüküyor. İzaleyi şuu davası açılırsa herkes evsiz kalabilir.

   • caner secnez diyor ki:

    işte,sorun bu,, binadan geçiş olmuyor,sadece olursa dükkandan geçiş olur,ozaman neyapmalıyız sizce,benim dukkanın arsa payı 20 m2,diğer 4 hissede arsa payları 20m2,arka bina 90 m2 arsa paylı,ortak nasıl karar verecez,arsa değeri 600000 tl.

    • Emlak Gurmesi diyor ki:

     hissesi çok olan avantajlı yalnız bir arkadaşıma danıştım ve eski binalarda kat kat mülkiyeti olmasa dahi sizi koruyacak bir kanunun olduğundan bahsetti. Acilen bir avukata yönelin.

   • m.karakaş diyor ki:

    iyi günler benim aldığım daire bahçe katı fakat tapuda depo olarak geçiyor bu ikamet için bi sorun teşkil edermi veye bana bi zararı olurmu

    • Emlak Gurmesi diyor ki:

     Daire değil depo almışsınız. İkamette problem olmaz ama ileride satarken sıkıntı yaşayabilirsiniz. Hissesi ne kadar?

 46. Arzu Dagdelen diyor ki:

  Merhaba esomle ben kat irtifakli bir ev almak uzereyiz. Ev 2007 de yapilmis ve butun işlemler yapilmasina ragmen iskan alinmamis. Tabu ya sordugumuzda 2008 de ki yeni cikan iskan yasasina dahil sayilmiyormus. Elektrik su vs. Var bankada kredi cikartiyor ama kat Mülkiyeti olmadigi için ileride bir sorun yaşarmiyiz endişeli yim. Bana aciklayici bir bilgi verirseniz sevinirim teşekkür ler…

 47. slayt diyor ki:

  Merhabalar! sayın emlak gurmesi ; satılık bazı konutlarda kat mülkiyeti ,iskanı , deprem yönetmeliği var olması ve birde binanın yeni olmasına rağmen neden krediye uygun değildir ibaresi yazmaktadır. Cevaplayacağınızı tahmin ettiğimden ,size şimdiden teşekkürler ediyorum.

 48. mustafa güzel diyor ki:

  efendim ben 250 dairelik tamamı bitmiş %99 u içinde oturan olan bir siteden daire almak istiyorum.
  Site hala kooparatif hisse tapulu kat ittifakı ve kat mülküyeti tapusu yok.Bloklardan deprem dayanıklılık testi için parça alınmış.Site ne olur yıkılırmı yoksadepreme dayanıklı çıkarmı bilemiyorum.Daire 145 metrekare ,depeme dayanıksız çıkarsa benim zararım ne olur, inşaat firmasıyla anlaşılırsa daierenin karşılıgı ne verilir.Ayrıca bankadan kredi alabilirmiyim,bu durumdaki siteden daireyi alayımmı.Cevabınız için şimdiden teşekkür ederim.

  • Emlak Gurmesi diyor ki:

   Mustafa bey, öyle bir risk varsa hiç uğraşmayın, etrafta bir ton yeni daire var.

 49. CABBAR ALİ diyor ki:

  Oturma raporu demek Kat Mülkiyetiyle aynı anlama mı geliyor ? Yani ilk defa burda öğrendim bu oturma raporunu da .. Ayrıca çok güzel bir site yapmışsınız, elinize sağlık, başarılar.

 50. CABBAR ALİ diyor ki:

  2011 Yılında bir daire satın aldım, elektrik-su işlemlerini yaparken mütahitin daireyi projeye uygun yapmadığı, eksikleri olduğu için iskanının olmadığını öğrendim. Tapuda niteliği bölümü arsa yazıyor, aynı zamanda Kat İrtifaklı işaretli. Ben bu olayı öğrendikten sonra sık sık işi yapan ve daireyi aldığım kişiyi arayarak iskan alıp alınmadığını sorduğum için artık tel. cevap vermiyor. Bu gün e-devletten yaptığım sorgulamada bana ait tapu KAT MÜLKİYETLİ olarak görünüyor. Bu durumda iskan alınmışmıdır. Bir de şu var, daireyi krediyle aldım, banka hiç sorgulamamış, benim bankadan alacağım bir hak doğar mı ? Şimdiden teşekkürler.

  • Emlak Gurmesi diyor ki:

   Kat mülkiyeti gözüküyorsa iskan alınmıştır. Bankadan bir alacağınız olduğunu sanmıyorum.

 51. bahar durmaz diyor ki:

  merhaba,arsa tapusu olan bir ev buldum onu almak istiyorum.
  dikkat etmem gereken bişey varmı?sonradan evimizi yıkma gibi bişey söz konusu olurmu?
  çok ikilemde kaldık,lütfen yardım edin

 52. osman sarıçam diyor ki:

  iyi günler ben 2+1 apart daire satın alacağım.satıcı kat irtifakı tapusunun olduğunu kat mülkiyeti tapusu alamadığını pencerelerin projeye uygun olmadığından iskan alınamadığını söylüyor.ben daireyi satın alsam ileride ne gibi sorunlar yaşarım.Veya bu sorunu nasıl çözebilirim.Teşekkürler..

  • Emlak Gurmesi diyor ki:

   Belediye projeye uygun olmayan daireniz için yıkım kararı alabilir. Sorunu pencereleri ruhsat projesine uygun yaparak çözebilirsiniz ama tek sorunun bu olduğundan emin olmanız lazım.

 53. Sena Saridemir diyor ki:

  Sayın emlak gurmesi, öncelikle bu bilgilendirmelerinden dolayı teşekkür ederim.
  benım sorum şu şekilde.odunluktan bozma bir daire almayı düşünüyorum.tapuya baktıgımda kat irtifaklı oldugunu gördüm. niteliği yazan kısımda “mesken ” olarak yazıyor.bu yazılan mesken, oturma izninin oldugunu gösterirmi ? kullanım amacı mesken yazdıgına göre oturma izni alınmıs demektir diyebilirmiyiz ? o daireyi aldıktan sonra ,yarın birgün bir şikayet üzerine belediyeden biri gelipte orayı yıkma gibi bi durum söz konusu olabilirmi ( projesinin falan olmadıgını düşünürsek) ? yada maddi cezai sorumluluğumu olur ? nasıl bir yol izlemeliyim bu konuda ?
  Teşekkürler

  • Emlak Gurmesi diyor ki:

   Rica ederim. Tapu kat mülkiyeti tapusu ve niteliği mesken yazıyorsa problem yok. Yapmanız gereken tek şey, tapuya gidip elinizdeki tapunun baktığınız daireye ait olup olmadığını numarataj projelerinden kontrol etmek.

 54. isa erdem diyor ki:

  merhaba ben 2010 da yeni yapılmış bir daire aldım aldığımda tapuda kat irtifakı yazıyordu su anda e devlet üzerinden tapu sorgulama yaptığımda dairemin kat mülkiyeti olarak değişmiş elimdeki tapuyu değiştirmem gerekirmi birde binanın iskanı yok suyu ortak kullanıyoruz bu neden kaynaklanabilir.

  • Emlak Gurmesi diyor ki:

   binanın iskanı olmadan kat mülkiyetine geçilemez. elinizdeki tapuyu değiştirmeniz gerekmez ama bulunsun diye gidip alabilirsiniz.

 55. murat tavukçu diyor ki:

  sayın emlak gurmesı 2008 ılk ayında konut kredısı kullanarak 1 daie aldım şımdı satmak ıstıyorum alıcılar beledıyeye basvurdugunda kat ıttıfak tapusu oldugunu ve daire numaralarının yanlış oldugunu beledıye projesıne gore 5 numara ama tapuya gore 6 numara oldugunu soylenıyor bunu nasıl duzeltebılırız tsk

  • Emlak Gurmesi diyor ki:

   Tüm daire sahiplerinin tapuya başvurup mevcut irtifakı bozup yeni ve düzeltilmiş numarataj ile başvurmanız gerekiyor. Diğer bir yöntem de, yanlış numaralandırılan dairelerin birbirleriyle tapuda takas yapmaları.

   • şenol diyor ki:

    aynı olay güneşlide abimin dairesinde meydana geldi. yanlış numara oldugunu söylediler tapuları degiştirmek istediler. abim bir araştırma yaptı dairenin numarasınn yanlış olmadıgı projede görülen girişin kapatılıp girişin alt kattan kapıcı dairesi bölümünden verildigini saptadı. yani dairenin yanlış kapı numarası oldugunu söyleyen projeyi iyi incelememiş projede dogu giriş kapısıyken batıdan acılan kapıya göre numaralandırmış. muhtemel burdada aynı konu mevcut

 56. mustafa özsoy diyor ki:

  oturma raporu tam olarak ne anlama geliyor bir de tapuyu kat irtifakından kat mülkiyetine çevirmek ne kadara maloluyor ? cevaplarsanız çok sevinirim teşekkürler

  • Emlak Gurmesi diyor ki:

   Oturma raporu dairenizin inşaat ruhsatınıza uygun olarak inşaa edildiğinin belediye, proje müellifleri, yapı denetim firması tarafından belgelenmesi ve müteahhidin proje ile ilgili SGK vergilerini ödediğinin kanıtlanması ile imar müdürlüğü tarafından verilen dairenizin oturmaya müsait olduğunu gösteren belge oluyor. Eğer oturma raporunuz var ise kat irtifakından kat mülkiyetine geçiş çok matah bir maliyet değil. Oturma raporunuz yoksa o zaman problem.

 57. CANSU TOPAR diyor ki:

  Sayın emlak gurmesi ilk önce çok sağolun. simdi biz ev alalım dedik de tapuda irtifak yazıyor inşaatken alıp, yaptırıp, 3 yıl kadar oturmuşlar şımdı satıyorlar. sımdı bu satan kısı oturdugu ıcın oturma raporunu almıslar sayılır mı yoksa bız mı mülkiyet yapacagız.Bunun için masraf yapcaz mı? tabi kat irtifakı yazdıgı için kredi çıkar mı? sizin demenize göre cıkar.

  • Emlak Gurmesi diyor ki:

   Oturma raporu yoksa almayın. Kat irtifakı olması veya o kişinin oturmuş olması rapor almış demek değildir.

 58. serkan uyar diyor ki:

  “Konut Kredisi kat irtifakı / kat mülkiyeti alınmış konutlara verilmektedir. Konut kredisi kullandırılacak konutların tapuları kat mülkiyeti, kat irtifakı veya tam mülkiyet şeklinde düzenlenmiş olmalıdır. ” diyor başka bir sitede. siz ise kat irtifakına kredi çıkmaz diyorsunuz ????

  • Emlak Gurmesi diyor ki:

   Nerede demisim kat irtifakli tapuya kredi çıkmaz diye Serkan bey??? Demişsem de yalan soylemisim… %75′i ekspertiz raporuna göre tamamlanmış konuta baska engelleyici unsurlar olmadıgı sürece kredi çıkar. Benim projelerimde kat irtifaki olmasa, daireler %0 seviyesinde olsa bile kredi çıkıyor ornegin. Banka gerekli teminatı aldığı sürece herseye her sekilde kredi kullandirir. Dikkat edilmesi gereken konu oturma raporudur. Oturma raporu alınamıyorsa banka krediye yanasmayabilir.

 59. Aret Demirci diyor ki:

  Sayın Emlak Gurmesi,
  ev almayı düşünüyorum. Alacağım evin tapusu kat irtifak tapusu. Evi alabilmek için bankadan Kredi çekeceğim. Benim için kat irtifak veya kat mülkiyet arasında nasıl bir fark var?Açıklarsanız sevinirim.
  Saygılar

  • Emlak Gurmesi diyor ki:

   Sayın Demirci, yazıyı okuduğunuzu tahmin ediyorum. Kat irtifakı arsa payı belirlenmiş inşaat aşamasındaki ev için alınmış tapudur; kat irtifakı oturma raporu alınmış dairenin arsadan daireye dönüşmesi ile alınmış tapudur.

 60. murat olcay diyor ki:

  Sayın emlak gurmesi; inşaat aşamasında sorunlu olan bir siteden daire almayı düşünüyorum, tapusunun kat mülkiyeti şeklinde olduğu söylendi, eğer bahse konu daireyi alırsam geriye dönük kooperatifin herhangi sigorta, vergi, vb borçları tarafımdan da talep edilebilirmi şimdiden teşekkürler

  • Emlak Gurmesi diyor ki:

   Sayın Murat Olcay, eğer daire inşaat aşamasında ise tapunun kat mülkiyeti olması biraz zor; dikkatli olunuz. Eğer gerçekten kat mülkiyeti kurulmuş ise ve tapuda herhangi bir ipotek / şerh yok ise, o zaman çok büyük ihtimal borç vs… gibi bir yükümlülüğünüz olmaz ama siz yine de bir avukata danışınız.

 61. fazlı albayrak diyor ki:

  peki kat irtifakı tapusu alan inşaat firmasından biz tapuyu kat irtifakı mı yoksa kat mülkiyetimi alacağız.

  • Emlak Gurmesi diyor ki:

   Evi aldığınız inşaat firmasına bağlı. Normalde düzgün iş yapanlar oturma raporunu aldıktan sonra kat irtifakını kat mülkiyetine çevirirler.

 62. nurullah diyor ki:

  peki diyelimki kat irtifakı olan tapulu 2 daire alıyorum ama apartmandaki diğer daire sahiplerinin arsa payı benim alacağımdan hepsinin daha düşük arsa paylarında bi eşitlik yok yarın öbür gün yıkım kararı alınırsa arsa eşit parçalarlamı bölünür yoksa kat irtifakı tapusunda yer alan m2 arsa payı mı benim olur?

 63. KEMAL TÜZÜN diyor ki:

  Teşekkürler sayın emlak gurmesi. Aradaki farkı öz birşekilde dolaştırmadan açıkladığınız için. Bazı kavramları iş başa düşünce arayıp, araştırıyoruz. Farkı gördüm ve öğrendim. Yani Kat irtifakı ARSA PAYIMIZI gösteren tapu, Kat Mülkiyeti arsa üzerindeki bize ait daireyi gösteren tapu. Anlamış olduk tekrar teşekkürler, sağolun. Bildikerinizi bildirin.

  • Emlak Gurmesi diyor ki:

   Ben bildiklerimi bilmediklerimi yazıyorum zaten; siz de tanıdıklarınızı gönderin bu tarafa Kemal bey :)

 64. melek diyor ki:

  eline sağlık çok açıklayıcı bir bilgi oldu.

 65. Tapular arasindaki farklari anlatan guzel bir aciklayici yazi olmus, cok tesekkurler boyle bir yazi hazirladiginiz icin, gercekten internet uzerindeki bir acigi kapatiyorsunuz bu sayede. eminim bir cok arkadasimiz icin cok faydali olacaktir. Selamlar.

Yorum yapmaktan çekinmeyin!

*
Lütfen aşağıdaki resimde yazan kodu giriniz:
Anti-spam image