Kategoriler
Genel

Piyasa Analizi – Bornova Forum bölgesi


View Larger Map
11 sene boyunca her gün okula gidip geldiğim yer bu kadar değerlenirken, biz top ve kızların peşinden koşturuyorduk. O yüzden şimdi ancak arkasından yazılar yazabiliyorum.

Bornova Anadolu Lisesinin karşısında eskiden ineklerin otladığı bölge özellikle son 5 sene içerisinde İzmirin en değer kazanan bölgelerinden birisi oldu. Tabi biz okuldayken, yani 80li yılların sonuna doğru bir kaç aklı evvel taşınmıştı oralara ama o zamanlarda onlara deli gözüyle bakılıyordu.

Bahsettiğim alan Bornova Forum, otoban ve BAL arasında kalan bölge. Şehir içinde şehir dışı hayatı yaşamak isteyenler için en uygun bölgelerden biri. Villa fiyatları Güzelbahçe ile çekişiyor, Urlaya yetişemiyebilir ama zorlar, Bornova Profesörler ile aşık atmakta. Şu an devam eden 3 site inşaatı var. Bu sitelerde 160 m2 ile 300 m2 arasında tek veya ikiz villalar bulunabilir. Evlerin şartnameleri genelde aynı. Havuzlu, lüks olarak sınıflandırılabilecek ve modern mimaride, ve moda olan Palmiye peyzajlı siteler. Fiyatlar 2000 ytl/m2 civarında.

Eğer sitede yaşamak istemiyorsanız da alternatifler mevcut. Mevcut 10 senelik müstakil ve çok lüks evler 2500 ytl/m2 yi zorluyor. 800.000 ytl altında düzgün müstakil ev bulmak bu bölgede biraz zor. Fırsat olarak algılanmalı.

Arsalar da 1000 ytl/m2 civarında. Bazı bölgeler sit olarak tanımlanmış, çok dikkatli ve araştırmacı olmak lazım bu arsaları almadan önce.

Çevrede yaşayanlar, tabiki bu fiyatlarda hali vakti yerinde insanlar. Doktorlar, Manisa, Pınarbaşı veya Bornovada çalışan sanayiciler vs…

Bornova Anadolu Lisesi tabiki hala çok gözde bir okul. Çevrede Fen Lisesi dahil bir çok başarılı özel ve devlet okulları mevcut.

Bornova Forum alışveriş merkezi şu an Türkiye nin en konseptli ve başarılı alışveriş merkezi. Bu da bölgeye ayrı bir değer katıyor.

Ege Üniversitesinin kapı komşusu olması ve otoban bağlantısının hemen yanı başında olması, çok kısıtlı sayıda arsa kalmış bu bölgeyi kısa zamanda daha da prim yapacak bir bölge olmaya aday yapıyor.

Benim değerlendirmem: (10 üzerinden, 10 süper, 0 başkası alsın)
– Arsa yatırımcıları için biraz geç kalınmış. Fiyatlar şu an İzmirin en yüksek fiyatlarından… 5 puan
– Ev arayanlar için çok uygun ve prime açık… 8 puan
– İnşaatçılar için ehhh… Arsa fiyatları çok artmiş ama ev fiyatları daha yükselecek. Bekleme gücünüz var ise 8 puan

Benim önerdiğim site Anadolu Sitesi by LE-DA İnşaat

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.