Kategoriler
Genel

Erkeklere Uyarı; EVlenirken YAPMAMANIZ Gereken 10 Şey!

Kendimi Emlak Gurmesi ilan ettim diye illa her EVlenmeyi ev almak ile ilgili yazıcam diye bir kural yok. Çok yakın bir zamanda karı koca olarak durumumu güncelleyeceğim için bu sefer evlenmek konusunda yazıyorum.

Evliliğe hazırlanan çok bilmiş arkadaşlara az bilen birisi olarak KESİNLİKLE YAPILMAMASI gereken 10 şeyi anlatacağım;

1. Kesinlikle DÜĞÜN BÜTÇESİ yapmayın!
Eğer daha önce başınızdan bir düğün geçmediyse kesinlikle bütçe yapmayın ya da yapın ve kendinize saklayın! Piyasa gerçeklerinin ve hiçbir fikriniz olmayan düğün organizasyonunun maliyetinin farkına varınca iyi ki bütçeyi kendime saklamışım diyeceksiniz. Yaptığınız bütçe hiçbir zaman gerçekleşmeyecek hayallerinizdeki ucuz düğünün bütçesidir ve bir geçerliliği yoktur.
2. Aileleri işe KARIŞTIRMAYIN!
Siz ve nişanlınız artık kız-erkek arkadaşlık haricinde para, geçinme, bütçe, zevk konularına gireceksiniz. Zaten bir çok fikir ayrılıklarınızın olacağı bu duygusal süreçte Aileler de işe karışırsa unutun o nikahı!
3. UCUZ veya DAHA EKONOMİK kelimelerini nişanlınıza öneri olarak dahi kullanmayın!
Kelimeleriniz dikkatli seçin. Düğün ve yeni ev hazırlığı bir kız için çok duygusal ve onurlandırıcı bir süreç. Çocukluklarını o bembeyaz gelinliğin içinde herkesin onları izlediğini hayal ederek geçiriyorlar; o resimde siz sadece takım elbiseli bir tutaçsınız! Bu hayallerin tasfirinde UCUZ veya EKONOMİK kavramları yok; onun yerine mesela KULLANIŞLI, KONFORLU, ŞİRİN benzetmelerini kullanın.
4. Düğün Hazırlığı döneminin çok keyifli olduğunu söyleyen arkadaşlarınız YALANCIDIR, onlara İNANMAYIN!
6 saat sürecek bir düğün organizasyonu için 3 ay çalışmanın nesi keyifli olabilir siz düşünün. Yolunacak tavuk gibi görülmek hoşunuza gidiyorsa, 6 ay önceden de başlayabilirsiniz.
5. Renklere, Mobilyalara, Mumların kokusuna, yani anlamadığınız hiçbirşeye KARIŞMAYIN!
Bayanlar çok daha zevkli ve sonuç olarak eğer müstakbel yenge çalışmayacaksa yeni evinizde sizden 2 kat daha fazla zaman geçirecek; bırakın onların zevkine göre olsun
6. Birşeyi beğenip beğenmediğiniz sorulduğunda “Çok Güzel”‘den başka CEVAP VERMEYİN!
Eğer biraz işbitirici olmak istiyorsanız bu süreçte fikirlerinizi kendinize saklayın. Eğer bir yanlış varsa bile bırakın eşiniz zaman içinde kendisi keşfetsin, size daha hayran olacaktır.
7. Nişanlınız tarafından yapılan suçlamalara ve eleştirilere “SENİ ÇOK SEVİYORUM”‘dan başka cevap vermeyin!
En az 3 ay sürecek hazırlık sürecinde müstakbel eşiniz düğün ve yeni ev stresinin haricinde en az 3 veya 4 kez 5-6 günlük muayen günler geçirecektir, öncesindeki 2-3 günlük sinirli bekleme günü de hesaba katılırsa 4 x 9 = 36 günlük hormonel asabiyet sizi bekliyor olacak. Mantıklı tartışmalar sizi hiçbir yere götüremez, uğraşmayın. İçten bir SENİ SEVİYORUM en azından 10 dakikalık bir nefes verecektir.
8. Düğün Davetli listesi hazırlarken en az 25 kişiyi unutmuş olduğunuzu UNUTMAYIN!
Telefon listenize bakıp düğün listenizi hazırladıktan sonra evden çıktınız ve Aliveli amcayı gördüğünüz an sizde telefonunun olmadığını ve bu yüzden listenizde de yer almadığını göreceksiniz. İlk yaptığınız listeye en az %10 ekleme olucak.
9. Güzelliklerin detaylarda gizli olduğunu UNUTMAYIN!
Düğün ve ev hazırlığını bir iş olarak düşünmeyin, keyif almaya çalışın; renk, koku, ışık, tat gibi duyguların sizde de olduğunu anlayacaksınız ve günlük koşuşturmanız arasında detayların esasında hayatın gerçeği olduğunu göreceksiniz.
10. Kimseyi TAKMAYIN!
Düğüne davet ettiğiniz veya yeni ev ziyaretine gelen çoğu insan amatör eleştirmen olduğu için hiç kendiniz yormayın ve keyfinize bakın. Sizden önemlisi yok bu dünyada. Beğenmezlerse beğenmesinler.

BONUS ŞEY – 11. MADDE

BÜTÜN BU SÖYLENMELERE RAĞMEN YANINIZDAKİ İNSANIN SİZİ HAYAT BOYU SEVECEK İNSAN OLDUĞUNU UNUTMAYIN!

TÜM HAZIRLIK ÇILGINLIĞININ VE STRESİNİN ARASINDA SİZİ SİZ OLDUĞUNUZ İÇİN SEVEN BİR İNSAN İLE BERABER OLDUĞUNUZU HATIRLAYIN VE O KIZI HİÇ ÜZMEYİN!

Seni Seviyorum Banu :):):)

“Erkeklere Uyarı; EVlenirken YAPMAMANIZ Gereken 10 Şey!” için 10 yanıt

ekmel dedi ki…
ERKEKLERE UYARI.EVLENİRKEN YAPMANIZ
GEREKEN TEK ŞEY.VAZGEÇİN.

sadece yazının altına imza atmak istedim çok haklıymısın abi keşke yazını daha önce görseydim

Evrim, teşekkür ederim. Çok içtenlikle olayı tamamen başka bir açıdan anlatmışsın. Önemli olan mutlu olmak ve ben de çok şanslıyım en az benim kadar mutlu birisiyle hayatımı birleştireceğim için.

Sinem, bence herkes farkediyor ama dışarı vuramıyordu. Ben davranışlarımla yapamadım belki ama en azından farkına vardım çok geç olmadan.

Alis teşekkür ederim. Her ne kadar yazdıklarımın bazıları başımdan geçmese de birisi benim tavsiyemi istese bunları söylerdim.

Bugün yazınızı okurken ben de çok duygulandım.19 Yaşında küçük bir kız çocuğu aklıma geldi.Çocukluk yılları zor geçen gençlik döneminde de meydan okuyan kendim…Hayat ve evlilikle ilgili hiçbir tecrübem yoktu…Babamı küçük yaşta kaybettiğim için hiçbir zaman aile ortamımız da tam oluşmamıştı…Bu evlilik öncesi on kuralı ben çok yaşamadım.Annem erkek arkadaşın varmı diye sorduğunda ben evlenmeye karar verdim demiştim…Fuarda gezerken evlenmek için gün aldım,Davetiye listesi hazırlamadım sadece ailemin tanıdıkları vardı 19 yaşında ne çevrem olacaktı ki..
Nikah saatim bile araya sıkıştırtmıştım 14:45
Ablamlardan önce evlendiğim için yol gösterenim olmamıştı kuaföre bile önceden gidip gelin başı provası yapılacağını bile bilmiyordum.Arkadaşımın düğününe gider gibi 3 saat önce hazırlanıp gidecektim
Kuzenimin gelinliğini denedim yakasını açtırdım birde duvak yaptırdım ,öyle gelinlik provası ya da mağaza araştırmadım.Bir de Ankara’da eşimin ailesi düğün yapmak istedi ben karışmam nasıl ayarlarsanız ayarlayın dedim…
Ankarada ki düğünüm de 2 saat sürdü  Kayın validemler salon anlaşması yaparken sözleşme yapmamışlar salon 2 kişiye kiralanmıştı…Ne ekonomik destekçim nede tecrübem vardı…Düğün merasimi bitince oh be kurtulduk dedik eşimle bu organizasyon sonundaki en güzel durum balayım olmuştu…Anlatacağım İYİ YADA KÖTÜ HER ŞEY GEÇİYOR…ÖNEMLİ OLAN EVLİLİĞİ GÜZEL BİR ŞEKİLDE DEVAM ETTİREBİLMEK.13 yıldır tencere kapak gibi uyumlu evliliğimizden bir de 2 çocuğumuz oldu.Yaşam kafadenginiz birisi ile çok güzel…Allah sizlere de benim gibi bir evlilik nasip etsin diyorum.Toparlamam gerekirse eğer ,kurallar adetler ve gelenekler hepsi boş…İki gönül bir olunca samanlık seyran olur.Eşinize olan sevginiz,haykırmaktan utanmadığınız bu gün gibi bir ömür boyu sürsün ve allah sizi ve sevdiklerinizi nazarlardan korusun

Evrim.

supersiniz..wellcome to the club;-))
ilk kez bir erkegin evlenmeden bunu farketmesini alkisliyorum serdarcim..aynen dedigin gibi bu isler banu nun alani,sen sadece izlemeye devam et..
cok iyi bir koca olacagina eminim..
simdiden tebrikler,
sinem sagel

Bu evlilik hayatinda 12 senelik tecrubesi olan buri olarak bu dugun oncesi olaylarini by kadar guzel yorumladigin icin seni tebrik ederim. Size simdiden omur boyu mutluluklar dilerim.Zaten Boyle yorumlari olan biri her zaman mutlu olur.:)))
Sabah Sabah beni aglattin Allah razi olsun!!!
Alis Ozsevil

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.