Kategoriler
Genel

Sahibinden Satılık Daire mi almak daha iyi, İnşaat firmasından mı?

Ev almaya karar verdiniz; emlakkulisi.com‘dan kendinizi türlü konularda bilgilendirdiniz, hürriyet emlak’ta ve sahibinden.com‘da fiyatları incelediniz ve sıra geldi seçenekleri değerlendirmeye. Yeni tamamlanmış bir sitede hem sahibinden hem de inşaat firmasından satışı devam eden daireler var; sahibinden mi alalım, inşaat firmasından  mı?
İkisinin de çeşitli konularda artıları ve eksileri var;

 • Fiyat
  • Sahibinden alıyorsanız ve bu kişi dairede hiç oturmamış ise, büyük ihtimalle daireyi proje esnasında yatırım amacıyla almış, şu an ya sıkışmış veya istediği primi yakaladığını düşünerek satmak istemektedir. Tamamen yatırım amacıyla aldığı için ve bir kerelik bir işlem olacağından pazarlık yapmak istemez. 
  • İnşaat firması stokları eritmek isteyecektir; her müşteri kendisiyle beraber en az 10 müşteri getireceği için dairenin satış fiyatı inşaat firması için o noktada daha farklı bir anlam içerebilir ve sahibindene oranla daha fazla pazarlık şansı sunabilir. 
  • Diğer yanda, inşaat firması kemikli ise, aynı daireden daha önce alanları düşünerek fiyatlarda çok esnek olmayabilir de. Alıcı için zamanlama ve biraz da şans bu noktada çok önemli.
 • Ödeme Koşulları
  • İnşaat firmaları bankalar ile anlaşmalar yaparak daha düşük maliyetli konut kredileri sunabilmekte, 
  • Veya konut kredisi olmasa bile inşaat firmaları işin ticaretini yaptıkları için sahibindene oranla daha esnek ödeme planları sunabilirler.
 • Diğer
  • Kim ne derse desin, inşaat firması kendisinden almış müşteriye sahibinden alan müşteriye kıyasla daha anlayışlı davranacaktır. Alım satım işlemleri, satış sonrası hizmetleri, vs… gibi konularda inşaat firması artı bir değer katacaktır.
  • Özellikle kredi kullanmadan direk sahibinden alınan dairelerde sonradan çıkabilecek tapu ve imar ile ilgili süprizler olabilecektir.

“Sahibinden Satılık Daire mi almak daha iyi, İnşaat firmasından mı?” için 8 yanıt

Sevgili Delta Gayrimenkul A.Ş., ismini de verirsen insanlar sana ulaşabalir, ve en azından bu sayfa aracılığı ile düzgün bir danışmanlık hizmeti alırlar. Yorum için teşekkürler.

ÖNCELİKLE HERKEZE İYİ GÜNLER DİLERİM

BEN BİR GAYRİMENKUL DANISMANIYIM.
SERDAR BEYİN düşüncelerine öncelikle saygı duyuyorum fakat dediği gibi inşaat firmaları mal sahipleri gibi pazarlık yapmıyor yatırım amaclı düşünüldüğü için prim yaptığını düşünüp satıyor.Ben bu şekilde düşünmediğimi belirtmek isterim öncelikle tabiki inşaat firmaları pazarlık payına acıklardır ama Gayrimenkul sahipleride pazarlık yapı bırakmaktadırlar inşaat firması kadar olmasada ihtiyactan yada ihtiyac fazlası olan gayrimenkullerdede kelepir fiyat anlayışı yer alabiliyor inşaat firmasından aldığın bır daireden daha düşük alma imkanı doğabiliyor.(DELTA GAYRİMENKUL A.Ş) ile bu konuda bir çok işlemimi gerçekleştirdim.5,5 senelik iş deneyimimde bir çok gayrimenkul değerlemesinde söz sahibi oldum erek inşşat gerekse gayrimenkul sahipleri açısından öncelikle gayrimenkullerin satıs fıyatından yüksek belirlenmesi durumunda gayrimenkulun satılmama söz konusu olmayacagı gıbı satısında gecıkmeler söz konusudur.Bu gun bahçeşehirde 3+1 bir dairenin satılabilecek fiyatı 240 ila 260 tl arasıdır.Yeni projeler gelmesiyle gayrimenkullerin fiyatının artacağı düşüncelerde bahçeşehir bölgesi veya esenkent bölgesi için geçerli kılınmamıştır.Atık oturmuş semtler oldukları ıcın fiyatların artmasıda söz konusu olamıyacağı gibi sayısız yeni projelerin gelmeside söz konusu bile olamaz.
Yatırım amaclı daire almayı düşünenlerin ise gayrimenkul danışmanlığı konusunda bizzat yardımcı olacağımdan şüpheleri olmasın. SAYGILAR.

işin latifesi aslında..Dediklerinizin tümüne katılıyorum..Sahibinden artı olarak aklıma gelenler;Ev içinde işe yarar değişiklikler yapılmışsa(klima,ankastre ürünler,kalorifer petekleri,kombi vs eklenmişse)Taşınma aşamasında birde bunlarla uğraşmak gerçekten vakit ve enerji kaybı oluyor.
İnşaat aşamasında alındığı için ucuza alınmış,uygun kat ve cephedeki ev, firmayla aynı fiyata hatta ucuza satılıyorsa.Bitmiş bir sitede istediğiniz kat ve cepheyi bulmak önemli bir sorun bence.
Acelesi olmayan alıcı için böyle satıcılar denk gelebilir.Birazda şanslı olmak gerekiyor herhalde 🙂

Yazının ana senaryosu, yeni tamamlanmış bir sitede sahibinden veya firmadan satılık dairelerden hangisini almak idi. Tabii ki daha bir çok senaryo üretilebilir; içinde oturulmuş bir ev, kiracılı bir ev, vs…
Burada esas belirleyici satanın motivasyonudur; para kazanmak için mi, sıkıştığı için mi, iş yapmak için mi, daha güzel bir ev almak için mi, başka bir fırsatı değerlendirmek için mi???
Ben şahsen yeni bitmiş bir sitede ancak ve ancak firmadan alırdım; yukarıda belirttiğim artılardan dolayı. 2. el bir evi ancak çok özel bir noktada ve çok beğendiysem, ve inşaat firmasından alma şansım yoksa sahibinden alırdım.
Sahibinden tarafından direk satılan dairelerde fiyatlama problemi de yaşanabiliyor. Sahibinden.com'da gördüğü hayali fiyatlara inanıp piyasanın çok üzerinden ve kimseye danışmadan biçilen fiyatlar o evlerin aylarca boş kalmasına da sebep olabiliyor.

Osman bey hosgeldiniz. Konu cok genisleyebilir. İsterseniz siz detaylı sorun ben yanıtlayayım. Sonsuz olasılık var. Tesekkurler.

SERDAR BEY,
GRUBUNUZA YENİ KATILDIM.EMLAK KONUSUNDA DA ÇOK DENEYİMLİ OLDUĞUM SÖYLENEMEZ..ANCAK,ARTILAR VE EKSİLERE TAM AÇIKLIK GETİRİLMEMİŞ GİBİ GELDİ BANA..HEPSİNE BİRER ÖRNEK VEREBİLSEYDİNİZ KEŞKE..ÖRNEĞİN:ŞÖYLE BİR İŞLEMDE, ŞU ŞEKİLDE BİR ARTI, YA DA EKSİ DURUM OLMUŞTUR..GİBİ OLSAYDI DAHA ANLAŞILIR OLURDU DİYE DÜŞÜNÜYORUM.GURME OLUNCA BİRAZ DA DETAYLARA GİRİLEBİLMELİ…SAYGILAR..

Serdar bey ''konunun başında ikisinin de çeşitli konularda artıları ve eksileri var'' demişsiniz ancak sahibinden satın alındığında elde edilecek herhangi bir avantajdan bahsetmemişsiniz. Evimizi satmak istediğimizde yandık yani 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.