Kategoriler
Genel

Konut Kredisi ile Ev Almanın Yararları!

Faiz vermeyi sevmiyorsunuz veya karşısınız, bankalardan hoşlanmıyorsunuz… Hepsi tamam, ama şu konut kredisi denen canavara başka bir gözle bakarsanız fikriniz değişebillir.

Borç yiğidin kamçısıdır gibi standart şeyler söyelemeyeceğim. Paranız olsa dahi konut kredisi ile ev almak size çok şeyler kazandırabilir, veya en azından kaybetmenizi engelleyebilir.

En önemlileri;

– Bitmiş bir evi konut kredisi ile almaya karar verdiğinizde banka sizin adınıza bir ton kontrol yapıyor. Evin oturma raporu var mı, tapuda evin üzerinde bir şerh / ipotek vs… var mı, evin iskanını engelleyen bir durum var mı? vs… Çoğu ev alıcısı bu konuları ya araştırmıyor, ya da göz ardı ediyor. Konut kredisi kullanarak kendinizi bu risklerden koruyorsunuz.

– Banka konut kredisine konu evi bir expertiz ile değerlendirerek, evin satış fiyatının ne kadar doğru olup olmadığını size belirtiyor. Böylelikle evi piyasa değerinde almanız sağlanıyor.

– İnşaat aşamasında bir projeden konut kredisi ile ev sahibi olarak, işi yüklenen müteahhit batsa, kaçsa, gitse bile banka o inşaatı bitirme veya bitirttirme garantisi veriyor. Çoğu müşteri bu garantinin farkında bile değil!

– Banka konut kredisini kullanacak kişi hakkında kredibilite değerlendirmesi yaparak Alıcı’nın mevcut gelirinin ve birikiminin almak istediği evin fiyatına uygun olup olmadığını inceliyor. Bu sayede, bir görüşte aşık olup imkanlarını aşan bir evi almak isteyen kişiye gerçek hayatı hatırlatıp evi almaktan vaz geçirebiliyor.

Ferdi Kaza veya Hayat sigortası gibi sigortaları zorla yaptırarak, borç altına giren kişinin vefatı veya kaza sonucunda iş kaybına uğraması durumunda arkada kalanlarının bu borç altında ezilmesini engelliyor.

DASK, deprem afet sigortası yaptırarak allah korusun Japonya’da olan gibi bir deprem sonunda evin yıkılması durumunda evin yeniden yapılma masrafını karşılıyor.

Konut kredisi kullanacağınız bankayı seçmeden önce de bu bağlantıdaki yazıyı okumanızı öneririm.

“Konut Kredisi ile Ev Almanın Yararları!” için 2 yanıt

Bu bilgileri öğrenmek, daha güvenli hareket etmememizi sağlıyor. Çok teşekkürler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.