Kategoriler
Ev Satın Almak İlk defa ev alacak olanlar

Ev almaya hazır mısınız?

Geçenlerde sormuştum, ‘Sizce hangi evi almalı?’… Kafası karışmış genç bir çifte karar aşamasında yardımcı olmaya çalışıyordum.

Bu arkadaşlar yaklaşık 1,5 senedir ev arıyorlardı ve sonunda seçeneklerini 2’ye indirmişlerdi. Kendileri için doğru olan kararı verip 3+1 daireyi seçtiklerini bildirmelerine rağmen, yaklaşık 1 hafta sonra tekrar karar değiştirip evi almaktan vazgeçtiler!!!

Ev almak zor bir süreç. İşin maddi boyutunun büyüklüğü haricinde bir de psikolojik yükü var. Yanlış bir karar onbinlerce TL kaybetmeye yol açabileceği gibi, evdeki huzuru da kaçırabiliyor.

Son 2 sene içerisinde ev almaya karar verip 3-4 gün içerisinde vazgeçen 5 müşterim oldu. Niye karar değiştirdiler genelde bilemiyoruz, en azından gerçek sebebi bilemiyoruz ama sanırım verdikleri kararın maddi ve manevi yükü altında eziliyorlar ve çözüm olarak kaçışı buluyorlar.

Dolaptan süt çıkardığınızda bir koklama ile bozuk olduğunu anlayabildiğiniz gibi, kendi maddi ve manevi durumunuza da bir koklama testi uygulayarak gerçekten ev almaya hazır olup olmadığınızı anlayabilirsiniz. Örneğin;

– Eve giren para ile anca kredi kartı borçlarınızı ödeyebiliyorsanız,

– Bütçeniz 1+1 veya 2+1 daireye yetiyor ama eşiniz müstakil villa istiyorsa,

– Siz veya eşinizin iş kaybı durumunda kötü günleri geçirmenize yardımcı olacak en az 1 senelik bir birikiminiz yoksa,

– Neyin değerli neyin pahalı olduğunu ayırt edemiyorsanız,

henüz ev almaya hazır değilsiniz demektir.

Burada ve evlenmeuniversitesi.com sayfasında kendi deneyimlerini paylaşan genç ev sahiplerinin başlarından geçenleri okumanız çok sağlam bir ilk adım olacaktır.

‘Peki ev almaya karar verdim, nereden başlayacağım?’ diyorsanız, ilk adım burası

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.