Kategoriler
Konut Projeleri

Ankastre yaygınlaştı, gözünü ‘ekonomik mutfak’a dikti

TÜRKİYE’de kurulduğu 1935 yılından buyana endüstriyel mutfak sektörünün ilk üretici firmaları arasında yeralan Öztiryakiler, özellikle 2000’li yılların başından beri ev tipi mutfak ürünleri pazarında yurtdışında tamamladığı önemli anahtar teslim projeler ile dünya pazarlarında adından söz ettiriyor.

Alman Blanco GmbH ile 1998’de joint venture yaparak Blanco Öztiryakiler Mutfak Donanımı Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi adını alan şirketin Genel Müdürü Nadir Erbil, faaliyet gösterdikleri ev tipi mutfak ürünleri pazarında zirveyi hedeflediklerini belirterek “Ev hanımları için mutfağın kalbi çalışma alanında atıyor. Mutfakta hayata yer açan ankastre ürünler giderek yaygınlaşıyor. Blanco ve Pera markalarıyla Alman teknolojini ve Türk girişimciliğini ve tecrübesini buluşturduk. Özellikle ekonomik ve orta segmentte daha iddialı olacağız.” dedi. Erbil, 4500’ü aşkın, kapsamlı bir ürün çeşitliliğine sahip olduklarını belirterek yeni proje ve hedeflerini Hürriyet Emlak’a anlattı.

Cironun yüzde 70’i ihracat

* Markanızın kuruluşundan ve geldiği noktadan bahsedebilir misiniz?
– Şirketimiz, Blanco ve Öztiryakiler’in ortaklığı ile Mayıs 1998’de İstanbul’da kuruldu. Ev tipi ve endüstriyel mutfakta iki büyük marka, Alman Blanco GmbH ve Öztiryakiler Grubu, Türkiye pazarında ve komşu ülkelerde Alman teknolojisi ve bilgisini Türk girişimciliği ve tecrübesi ile birleştirip kaliteli ürün ve hizmeti birlikte sunmak amacıyla Joint Venture anlaşması yaparak Blanco Öztiryakiler Mutfak Donanımı Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi adını aldı. Blanco, 1925’te, Almanya’nın Oberderdingen şehrinde kurulan, 87 yıldır 120 ülkeye endüstriyel ve ev tipi mutfak ürünlerini sunan bir dünya markası. Öztiryakiler Grubu ise 1935’ten günümüze Türkiye’nin dışında 113 ülkeye profesyonel ve ev tipi mutfak gereçlerini başarı ile sunmaktadır. Merkezi İstanbul Hadımköy’de bulunan Öztiryakiler Grubu bünyesinde 12 şirket, 7 ana mağaza ve bayilikler bulunduruyor. Yıllık ciroya bakıldığında yüzde 70’ini ihracat teşkil etmektedir. Şirketimiz bünyesinde Alman ortağımızın sahip olduğu Blanco markası, önceden de değindiğim gibi neredeyse bir asıra yaklaşan süreç içinde sektörde takdirle karşılanan bir marka konumuna geldi. Diğer taraftan şirketimizin kuruluş yılında kendi markamız olarak patentini aldığımız Pera ise ağırlıklı olarak yerli üretimi içermektedir. Pera, 13 yıllık bir dönemde yurt içi ve komşu ülkelerde beğeni ile karşılanan bir marka oldu. İşin başında Pera markası ile sadece birkaç model paslanmaz çelik eviye ve armatür ile pazara girmişken geldiğimiz noktada eviyeden bulaşık makinesine, ankastre cihazlara varan geniş bir ürün gamımız ve beklentileri başarı ile karşılamaya çalışan güçlü bir ekibimiz var.

Çamaşır makinesi


* Ürün gamınızda neler bulunuyor, kısaca bahsedebilir misiniz?
– Gerek Blanco gerekse Pera markalarımızla tüketiciye sunduğumuz ürün gruplarını şöyle özetleyebilirim:
Blanco marka ürünlerimiz arasında ev tipi mutfak eviyeleri, ankastre eviyeler, tezgah altı ve tezgaha sıfır eviyeler, steelArt konsepti ile proje bazında çalıştığımız komple paslanmaz çelik tezgah ve eviyeler mutfak armatürleri, atık saklama sistemleri, davlumbaz ve aspiratörler ve aksesuvarlar, Pera marka ürünlerimiz arasında ise, ev tipi mutfak eviyeleri, ankastre eviyeler, tezgah altı eviyeler, tezgah üstü eviyeler, ankastre bulaşık makineleri, mutfak armatürleri, ankastre ocaklar, ankastre fırınlar, mikrodalga fırınlar, davlumbaz ve aspiratörler, aksesuarlar yera alıyor. Bu yıl ikinci yarıda ürün gamımıza çamaşır makinelerini de ekleyeceğiz. Firmamız hem Blanco hem de Pera dikkate alınırsa çok geniş bir ürün gamına sahip olmanın avantajını yaşıyor ve bu nedenle tüketicinin almak istediği bir ürün mutlaka bizde bulunuyor.

Ankara ve İzmir de var

* İnşaat sektörü son yıllarda yükselen bir ivme kazandı. Hangi büyük projelerde yer aldınız?
– Birçok büyük inşaat projesinin mutfağında bugün Blanco ve Pera markalarının yer aldığını söyleyebiliriz. Bunlar arasında İstanbul için Trump Towers, Mashattan, Ağaoğlu My World, Soyak Evreka Evleri, Spradon Evleri, Eltes Gold, İstinye Park ilk önce akla gelenler. Bunun dışında Ankara ve İzmir’de de birçok büyük projeye markalarımızla değer katıyoruz.


Marttan sonra hareket başladı


* 2012 yılı sektörünüz açısından nasıl geçti bu gelişmeler ışığında yeni dönem beklentilerinizi öğrenebilir miyiz?
– Bu yılın ilk çeyreği genel olarak beklentilerin altında gerçekleşti. Birçok firmanın satışlarında bir önceki yıla göre yüzde 30’lara varan azalma olduğu haberleri geldi. Olumsuz hava koşullarının ve tabii ki Avrupa kaynaklı ekonomik sıkıntıların ülkemizdeki yansımalarının büyük etkisi oldu. Ancak, mart sonlarında hareket başladı ve mevsimsel hareketlilikten dolayı da pazarın olumlu yönde gelişmesini bekliyoruz. Şirketimiz açısından durum farklı oldu ve özellikle yurt içi projelerin ve ihracatın etkisi ile 2012’nin ilk çeyreğinde, geçen yıla oranla yüzde 22’lik bir artış yaşadık. Yılın geri kalanında 2011’deki kadar olmasa da bu civarlarda bir büyüme bekliyoruz. İnşaatta bu yıl kesinlikle geçen yıla oranla bir daralma olacak ve bunun önemli nedenlerinden biri de konut kredi faizlerindeki artış. Arz talep dengesi dikkate alındığında konut arz fazlalığı bazı marka projeler hariç, yeni projelerin hayata geçirilmesindeki süreci uzatacak. Diğer taraftan, hükümetin desteklediği ve riskli bölgelerdeki depreme dayanıksız konutların yıkılarak yeni konut inşasına yönelik projeler, hareketliliğin devam etmesi gerektiği öngörüsünü güçlendiriyor.

Ciromuz yüzde 20 artacak

* 2011 yılı büyüme rakamınız nedir, yeni dönemde bu rakamı yüzde kaç artırmayı planlıyorsunuz?
– Pera ve Blanco markalarımızla birlikte 2010 yılına göre 2011’de yaklaşık yüzde 55 büyüme gerçekleştirerek oldukça verimli bir yılı geride bıraktık. Pera markasında çeşitli dönemlerde gerçekleştirdiğimiz kampanyalardan son derece güzel geri dönüşler aldığımızı söyleyebilirim. Sektörde istikrarlı sürdürdüğü bir pazar payı var. 2012 yılında da yine birbirinden güzel, şık, estetik, fonksiyonel ve özgün tasarımlarıyla sektöre ilham verecek. Öte yandan yurt dışı pazarında bu yıl daha aktif olmak amacıyla çalışmalarımızı sürdürüyor ve ciromuzu 2012 yılında 2011’e göre en az yüzde 20’lik bir artışla tamamlamayı hedefliyoruz. 2012 yılı büyüme hedefimize ulaşmanın yollarını zaten 2011’de belirledik. Bu yıl yine konut projeleri ilk sırada. Geçen yıldan takip ettiğimiz projelerin yanı sıra bu yıl başlayacak olanları da dikkate alıyoruz. Özellikle üst segmentte geçtiğimiz yıllar içinde yakaladığımız başarının, Blanco ürünleri ile bu yıl da devam edeceğini ümit ediyoruz.


Güvenilir marka olmak  satıştan daha önemli

BLANCO Öztiryakiler Genel Müdürü Nadir Erbil, kendi kulvarımızda satış yapan diğer markalarla değerlendirildiğinde eviye pazarında Blanco olarak ilk üç, ankastre cihaz pazarında ise ilk 5 firma arasında olduklarını söyledi. Erbil iki markanın hedeflerini şöyle anlattı: “Planımız orta vadede özellikle Pera markamız ile ilk üç sırada yer almaktır. Bu yönde yoğun çalışmalarımızı sürdürmekte ve gelişmeleri yakından takip etmekteyiz. Burada belirtilmesinde yarar olan husus, sayısal artışlardan çok, güvenilir marka ve firma olarak anılmaktır. Markalaşmanın en önemli unsuru olan satış sonrası müşteri memnuniyetine çok önem vermekteyiz ve bunu yaygın bir şekilde artıracak gerekli tedbirleri almaktayız.”


İhracatı yüzde 20 artıracağız

BLANCO Öztiryakiler Genel Müdürü Nadir Erbil, ihracatı en az yüzde 20 artırmak olduklarını belirterek şunları söyledi; “Halen iki ayrı ülke ile ilgili anlaşmaları tamamlamak üzereyiz. Önümüzdeki 6 ay boyunca ilave edilecek ülke sayısını 5’e çıkarmayı hedefledik. Ayrıca bu yıl yine kampanyalara devam edeceğiz ki bu da yıllık ciro artışımızda oldukça önemli rol oynuyor. Yeni bayilikler oluşturma, market zincirleri ile olan ilişkileri güçlendirme ve benzeri standart faaliyetlerimiz devam edecek. Bu yıl satış sonrası hizmet kalitemizi daha üst düzeye çıkarmayı da planladık. İhracatımızı yurt dışı bayilik ve Öztiryakiler Grubu’na ait yurt dışı mağazalar vasıtasıyla yürütmekteyiz. Kazakistan, Türkmenistan, Gürcistan, Irak, Suriye, Dubai, Azerbaycan, İran ve Kıbrıs olmak üzere gerçekleştirdiğimiz ihracatın ciromuz içindeki payını yüzde 30’lara yükseltmeyi hedefliyoruz.”

Ömür KIRBAŞLI

Kaynak: http://www.hurriyetemlak.com/ankastre_yayginlasti,_gozunu_%e2%80%98ekonomik_mutfak%e2%80%99a_dikti/emlak-yasam-sektorden-haberler/zuC60GJqQRc=/Ks1koaHZTSk=

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.