Kategoriler
Genel

Facebook, Kadınlar ve Gayrimenkul

Özet
Kadınların Facebook ve Facebook un Gayrimenkul üzerindeki etkileri. Milleti pokelayacağıma, kendi işime bir parmak atıyım dedim.


Geçen gün 22 senedir görmediğim ilkokul arkadaşlarımla buluştum; tabii ki son ayların favori sanal mekanı Facebook sayesinde. Resimler, şarkılar, sanal pastalar ve tokatlar, ve daha nicelerinin paylaşıldığı Facebook aleminin emlak sektöründe nasıl kullanıldığını veya kullanılabileceğini düşündüm ve araştırdım.
Dünyada kullanıcı sayısında en hızlı artış gösteren ve en fazla kullanıcısı olan 5. ülke konumundaki Türkiye mizde, bugün itibari ile 2 milyon kullanıcı olduğu söyleniyor. Bu 2 milyonun %60 ı 24 yaş ve üzerinde. 35 yaş ve üstü de en hızlı büyüyen kullanıcı grubu.
1,2 milyon 24 yaş üzeri kullanıcının en az yarısını kadınlar oluşturmakta. Her ne kadar Türk kadınlarımızın “Türkiye Malezya olmasın Ukrayna olsun” gibi gruplara katılımı az olsa da, facebookta çok güçlü bir varlıkları olduğu aşikar.
Yuvayı dişi kuş yapar mantığından hareketle, yeni bir ev alırken verilecek kararın en az yarısında payı olacak kadınlarımıza yaratıcı gayrimenkul pazarlıyıcılarımızın facebookta bir şekilde ulaşmaları gerekiyor. Özellikle Kadınları hedeflememin nedeni, yeni ev alırken insanların en önem verdikleri konuların okul ve iş yakını olması, güvenlik ve depreme dayanıklılık, ve sonra fiyat olması; bu da bana kadınların yeni ev alınması esnasında baskın taraf olduklarını anlatıyor. Peki bu insanlara facebookta nasıl ulaşılabilir:

1. Daha önce müşterileri olmuş kişileri, sadece kadın olmasına gerek yok, friends listelerine ekleyip, onlarla kontaklarını koruyarak.

2. Projeye özel Gruplar kurarak… Örneğin daha çok genç nüfusun tercih ettiği Mavişehirdeki kocaman sitelerden birisi, örneğin Soyak, bir Soyak Mavişehir grubu kursa, mevcut müşterilerini bu gruba eklese, bu kişileri birbirleriyle telefon veya konuşma zorunluluğu olmadan birbiriyle tanıştırsa, bu kişiler ortak noktalarını bulup bir komşuluk ilişkisi başlatsalar, birbirlerini seven bu komşular daha sonra ev almayı düşünen diğer arkadaşlarını da bu gruplara soksalar ve Soyak da bu sayede mevcut müşteriler üzerinden pazarlamanın en kısa ve kuvvetli olanını yapsa fena mı olur?

3. Neighborhoods application ını kullanarak ev aradığınız veya satacağınız semtteki insanlar ile onları rahatsız etmeden ve onların isteyeceği formatta iletişime geçebilirsiniz.

4. Haber grupları kurarak… İnsanların size güven duymasını sağlayacak bilgi ve deneyimlerinizi facebookta kuracağınız bir grup ile diğer meraklılar ile paylaşarak.

5. Kullanıcı kitlesinin kalitesinin artması ile beraber müthiş detaya inerek hedefleyebileceğiniz gruplara facebook üzerinden ulaşarak… Örneğin, 35-44 yaş arası, evli, BAL mezunu, İzmirde çalışan bayan ve erkeklere Bornova Forum karşısında yapmakta olduğunuz 20 evlik sitenin haberini ulaştırabilirsiniz.

6. Kadınların çoğunlukta oldukları gruplara katılarak, örneğin Kağıt VS., çocuklara yönelik el işleri yapmayı öğreten bir dergi veya SEV 1.C anneleri grubu gibi….

Yaniiiiiii, bir daha o bin senedir görmediğiniz arkadaşınızı Rakı Sofrasına davet ederken, bütün bu paylaşımların bir şekilde ev veya komşu arayışınıza veya evinizi satmanıza bile yardımcı olabileceğini unutmayın.

“Facebook, Kadınlar ve Gayrimenkul” için bir yanıt

Cok akillica dusunmussunuz, boyle bir grup kurmayi dusunurseniz lutfen haberimiz olsun da facebooku biraz daha yararli kullanma sansini yakalabilelim.

Iyi calismalar,

Caglar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.