Kategoriler
Genel İzmir Satılık Ev Siteler

Ev Ararken Dünyanın En Kısmetsiz Adamı Reşit Ağa’dan Öğrenebileceğimiz 5 Şey!

Reşit benim üniversiteden bir arkadaşım. Dünyanın en kısmetsiz adamı. Reşit’in yanında çölde çok bahsi geçen  Şanssız Deve yılbaşı ikramiyesini tekbaşına kazanmış kadar kısmetlidir.

Daha önce Ev Alırken ve Ararken namı değer Ezel ve Behlül’den, arkadaşım Mimar Mustafa’dan ve hatta Ayşe Arman’dan  öğrenmemiz gerekenleri yazmıştım. Bu karakterler ve kişilerin hepsi özenebileceğimiz özelliklere sahipken, dünyanın en kısmetsiz adamı Reşit’ten ne öğrenebilirim diye düşünmeye başladım. Tam yazıya başlayacakken Reşit’ten bir bomba daha düştü!!

Reşit’in başından geçen olaylardan bazı başlıklar şöyle;
– Boğaz’da arabada köfte yerken arabasına gemi çarptı
– Burnuna mandalina ve nazar boncuğu kaçırdı
– Çenesi ve kafası dahil her yerini kırdı
– Amerika’da 8 ay master yapıp kısa dönem askerlik yapmak için yurda döndü ve 24 ay askerlik yaptı
– vs…

Bütün bu kısmetsizliklere rağmen EV ALIRKEN KAZANMAK için Reşit’ten öğrenmemiz gereken 5 şey var;

1. Herşeye Açık Olmak; Reşit kısmetsizliğine küsüp kenarda oturan bir adam değildir. Herşeyi dener, dersini alır, devam eder. Ev ararken ve alırken de başkalarının başından geçenlerden ders alıp, size ve ailenize en uygun evi bulana kadar tüm alternatifleri araştırmak gerekir. Farklı alternatiflere açık olup korkmadan, çekinmeden değerlendirmek gerekir.

2. Kendine Gülebilmek; Reşit her başına gelen garip olayı anlatır ve biz gülmeden önce kendi güler. Kendini ve başına gelenleri çok ciddiye almaz. Ev almak ciddi bir iştir ama en iyisini kendim biliyorum diyip başkalarının uyarılarını ve tavsiyelerini ciddiye almazsanız sonunuz kendinize gülmek yerine dizlerinizi dövüp ağlamak olabilir.

3. Olmaz Olmaz Dememek; Reşit geçen yaz katıldığı yarışmada İstanbul boğazında yüzerken kendisine bir adam çarpmıştı, boğazın ortasında. Hiç şaşırmamıştım! Reşit de! Bu sebeple Reşit hiçbir zaman Olmaz Olmaz demez! Ev alırken de böyle; başkalarının başından geçmiş şeyler size olmazmış gibi ümid etmeyin. Özellikle kooperatif işlerinde çok çok ucuz fiyatlara ev sahibi olacağını ümid eden insanların o kadar uyarılara rağmen paraları çarpılınca Olmaz Olurmuş dediklerini düşünün.

4. Kötü karşısında İyi Durmak; Reşit’in bunca kısmetsizliğine rağmen çok başarılı ve mutlu olmasının sebebi, kalbinin iyiliği. Bu kadar kısmetsiz bir adam insanlar hakkında hep iyi düşündüğü için kısmetsizliklerinden daha fazla iyi şeyler de başına geliyor. Şansız olaylardan dolayı başkalarına kızıp kötü demektense, iyi düşünüyor ve çalışıyor. Ev alırken de iyi düşünün ve iyi insanlar ile çalışın. Herkesin sizi kazıklamak ve kandırmak için beklediğini düşünmeyin ama yine de hazırlıklı olun 🙂 Kötü niyetli satıcıların ve müteahhitlerin karşısında da iyi durun ki onların gerçek yüzünü görebilin.

5. Kendini Bilmek; Reşit Palmiye Park Gaziemir’den proje aşamasında ev almıştı. Kendi seçtiği yemeğin her zaman en kötüsü olduğunu bildiği için dairesini benim seçmemi istemişti. Böyle olunca da en güzel dairelerden birisinin sahibi olmuştu. Siz de ev ararken ve alırken sınırlarınızı bilin, gerektiği yerde gayrimenkul danışmanlarından yardım alın. Kendinizi bilin ki kandırılmayın!

Çok yaşa Reşo!

“Ev Ararken Dünyanın En Kısmetsiz Adamı Reşit Ağa’dan Öğrenebileceğimiz 5 Şey!” için bir yanıt

Serdar Kardesim. Sen de cok yasa! Her ne kadar beni dunyanin en kismetsiz adami olarak lanse etmis olsan da arkadas konusunda en kismetlilerden sayilirim, Levent, Ahmet ve senin gibi dostlarimin sayesinde! Ayse Arman'in itiraz ettigi hususlar vardi. Benim sadece bir tane var. Mandalinayi 4 yasindayken, boncugu da 7 yasindayken burnuma kacirdigini belirtseydin de 38 yasimin verdigi imaji zedelemseydin!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.