Konut kredisi taksitlerini / toplam ödemeyi düşürmenin 6 yolu!

19 Aralık 2011

Konut kredisi sağlayan bankaların ve ev satıcılarının yaratıcı ve esnek planlamaları sayesinde, konut kredisi kullanarak yeni ev almak isteyenler için konut kredisi taksitlerini ödemek her geçen gün nispeten kolaylaşıyor.

Konut kredisi taksitlerinin düşmesi her zaman toplam maliyetin düşmesi anlamına gelmiyor. Burada biraz matematik bilmek gerekiyor ama bilmeseniz dahi bankanıza veya bir bilene danışabilirsiniz.

Konut kredisi taksitlerinizi veya toplam maliyetinizi düşürecek 6 yol var;

1. Maaşınızın zaman içerisinde enflasyon üzerinde artacağına inanıyorsanız, artan ödemeli bir plan kullanarak ilk 4 seneki ödemelerinizi düşürebilirsiniz. Örneğin;

2. Kısa vadede, yani en fazla 1-2 içerisinde maaşınızın ciddi şekilde artacağınız veya örneğin eşinizin de iş hayatına katılarak çift maaşlı bir aile olacağınızı biliyorsanız, bu süre boyunca sadece faiz ödeyerek taksitlerinizi düşürebilirsiniz. Örneğin;

3. Senede en az bir maaş ikramiye alıyorsanız, aylık yaptığınız ödemeleri 1/12 kadar arttırarak 120 aylık kredinizi 18 ay daha kısa sürede bitirebilir, toplam maliyetinizi %10’a yakın düşürebilirsiniz. Örneğin;

4. Üç beş sene içerisinde elinize geçecek toplu bir para var ise, örneğin emeklilik ikramiyesi veya satışını beklediğiniz bir gayrimenkulden gelecek para, ING’nin ‘her keseye mortgage isimli ödeme alternatifi tam sizlik olabilir. Ben ilk önce biraz korkmuştum ama inceledikçe ısındım. Olayın esprisi şu; taksitleriniz %20 daha düşük ve her sene kredi miktarının %20’sine kadar cezasız erken ödeme yapmanıza izin veriyor.

5. Erken ödeme cezası olarak %2’yi göze alarak her sene toplu ara ödemeler yapabilirsiniz. 10 senelik bir kredinin ilk senesinin sonunda yapacağınız 10.000 TL lik bir erken ödemenin cezası 200 TL iken, size tasarruf ettireceği faiz yükü 20.000 TL’ye yakın olacaktır.

6. Her ne kadar gün bunun günü değilse bile faizler düştüğünde yeniden yapılandırma ile konut kredisi taksitlerinizi ve toplam maliyetinizi düşürebilirsiniz. 100.000 TL 120 ay vadeli bir kredi için bugünün koşullarında geçerli olan %1,24’lük faiz oranının en az %1,10 lara gerilemesi durumunda refinansman mantıklı olacaktır.

Borç yiğidin kamçısıdır…

Be Sociable, Share!