Kategoriler
Ev Satın Almak İlk defa ev alacak olanlar

Tek taş pırlanta alır gibi ev almak!

Hangisi daha az seviliyor bilmiyorum ama kuyumcular da en az araba satıcıları, emlakçılar, müteahhitler ve avukatlar kadar sempati yoksunu bir grup!

Yüzüksüz evlenme teklifi edecek kadar bu yüzük alma işini sevmemiş birisi olarak, Banu Kitiş’in Gustology.com sayfasında yazdığı acemilere pırlanta dersleri tadında ‘Pırlanta 101’ yazısını okuyunca, ev almak ile pırlanta almak arasındaki benzerliğe bayıldım. Belki de bu yüzden kadınlar daha kolay ev seçebiliyorlar!

Pırlantanın değerini belirleyen 4C’si varmış, carat, color, clarity, cut… (karat, renk, berraklık, kesim)

Madem hap kadar pırlantanın 4C’si var, koca koca evin niye 5K‘sı olmasın! İşte özellikle ilk evini alacaklar için ev almanın 5K kuralı;

Konsept: Evin ve projenin mimarisi sizin ve ailenizin önceliklerinizi, değerlerinizi, beklentilerinizi karşılıyor mu? 20’li yaşların sonunda yeni evli bir çiftin şehir dışında müstakil bir evde tek başlarına ve tüm sosyal hayattan uzak yaşamaları çok hatalı bir konsept seçimi olabilir.

Kalite: Alacağınız evin sadece parkesi, seramiği değil, tüm inşaatı bir kalite programı dahilinde yapılıyor mu? Gömme rezervuarlı ev alacaksınız diye deprem yönetmeliklerine bile uymayan bir evin altında gömülüp kalmayın!

Komşu: Bence 5K’nın en önemlisi bu. Adamı vezir de eder rezil de. Koklayıp anlayamıyoruz ama en azından biraz daha detaylı soruşturup, kimlermiş, kimlerdenmiş vs… öğrenip sonra sizi çok üzecek bir durumu daha baştan engelleyebilirsiniz. Ayrıca artık internet var, girin adını soyadını herkesin seceresi çıkıyor.

Katma Değer: Evin bulunduğu bölgeye değer katacak mevcut veya planlanan yapılaşma, hizmetler, altyapı vs… gibi gelişmeler evinizin değerini zaman içerisinde kat ve kat artıracak değerlerdir. Örneğin; yeni bir metro istasyonu, kavşak, üniversite kampüsü, hastane, okul vs…

Kim: Soyak bunun çok güzel bir reklamını TV’lerde döndürüyor. Kıza babası demiş ki, fiyattan önce kimin yaptığını sor! Kesinlikle çok doğru. Parayı ödediniz, evi aldınız, ya peki sonrası??? Uzay mekiğinde bile arızalar çıkarken evinizde problem olmayacağını düşünmek biraz Pollyannacılık oluyor. Peki problem çıktığında evi aldığınız kişi sorumluluk kabul edip hemen o problemi çözmek için harekete geçecek mi? Yoksa size çin işkencesi mi yapacak??? Problemi geçtim, evinizin değerinin zaman içerisinde artması o binada kimin oturduğu kadar kimin eseri olduğu ile de ilgili. Tabii eğer yapan kişi o binaya sadece kar amacıyla değil, eser gözüyle de yaklamış ise!

Eline sağlık gustology.com

 

“Tek taş pırlanta alır gibi ev almak!” için 10 yanıt

Çok güzel bir analiz olmuş gerçekten de.İnsanlar konsept ! uğruna kendilerine uymayan evler alıp, ailelerini, hobilerini başkalarının belirlediği bu yeni yaşam tarzına uyarlamaya çalışıyorlar.sonuç ta biraz hüsran oluyor tabii

Sagda Emlak kulisindeki soru cvp bolumune link vardı kaldırmıssınız? Emlak kulisi uzerinden gitmek zor geldi valla, yeniden ekleseniz:)

Tüm K’lara tamam, ama Soyak Siesta’daki satış görevlisi brüt 103 metrekare 3+1 evi satarken “biraz küçük değil mi” diye sorduğumda “hayır, konsept böyle, gereksiz alanlar bık bık bık” (ˈkɒnsept) dediğinden beri konsept kelimesine antipati duyuyorum. Tüketicinin haklarını gasp edip “müessesemizin kuralları gereği….” diye açıklamaya benzetiyorum. Modern hali.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.