Bornova Plaza Nova projesi ve fiyatları hakkında değerlendirmem!

14 Ocak 2012

Bornova Yeşilova bölgesi yaklaşık 2 senedir radarımda. Bu bölgenin ulaşım kolaylığı, konumu, çevresindeki büyük işverenlerin çokluğu, alışveriş ve sağlık merkezlerinin zenginliği sebebiyle büyük potansiyel sahibi olduğunu daha önce de belirtmiştim.

Bornova merkezde yer kalmaması ile bu bölgeye yoğunlaşan müteahhit çokluğu, yeni yeni inşaatların hızla başlamasına sebep oldu.

Bu projelerden bir tanesi Plaza Nova adı ile bir kaç ay önce gazetelerde ilanlar ile duyuruldu. Projeyi inceledim ve görüşlerim şöyle;

Beğenmediklerim:

– Proje hakkında bilgi almam çok uzun sürdü. Kendi ismimle aramak istemediğim için arattırdığım bayanlara dönüş olmadı, olduysa da 3. veya 4. aramadan sonra oldu.

– Projenin önündeki benzinlik

– Projenin arka tarafındaki yolda yaptıkları kazıların kapatılmamış olması, arabayla geçmek ciddi problem.

– Şantiye gördüğüm en düzenli şantiye değildi.

– Bazı dairelere girdikten sonraki uzun ve karanlık holler.

Beğendiklerim:

– İnşaat gayet kaliteli ve hızlı ilerliyor

– Konumu çok güzel. Çevre yoluna, Forum’a, Yaşar Üniversitesi’ne vs… ulaşımı çok kolay. Her ne kadar çevresindeki sanayii şimdilik dezavantaj olsa da, zaman içerisinde çok daha değerli olacak bir noktada. Hele hele karşısındaki arsaların AVM olacağı dedikodusu doğru ise…

– Bina gayet yakışıklı. Kapalı otopark ve altında alışveriş imkanı olması çok iyi.

– 1+1 daireler gayet kullanışlı ve aydınlık. Diğer tip dairelerdeki karanlık daire girişi ve antre olayı 1+1 dairelerde nispeten yok.

– Görsellere bakılırsa daire içleri gayet modern yapılacak.

– Arsa pasta gibi, proje güzel konumlanmış.

– Projenin adı hem genç hem de BorNOVA’ya yakışır olduğu için çok beğendim.

Plaza Nova’nın fiyatları 2500 TL/m2 civarında ama ödeme planlarına bakılırsa peşin alımlarda indirim söz konusu olabilir. Her ne kadar bu fiyatlar o bölge için yüksek sayılsa da, Bornova’nın daha merkezi bölgelerindeki emsal daire fiyatlarına göre uygun. Bu fiyatlar orta vadede prim yapacaktır.

Diğer önemli bir nokta da, Plaza Nova net m2 üzerinden satıyor, yani 52 m2 net 1+1 daire 2500 TL/m2 iken, çoğumuzun yaptığı gibi brüt m2’den satsa (kat holleri, kapalı otopark alanı, sığınak, ortak alanlar vs…) yaklaşık 80 m2 brüt olması gerekir ki  o da brim m2 satış fiyatını 1600 TL/m2 düşürür.

İyi müşteriler Plaza Nova’yı yapan arkadaşlar.

Not: Yapan şirketi tanımıyorum, anladığım kadarıyla Kuşadası’nda turizmci bir grup. Arsayı satın almışlar, para bol demek…

 

Be Sociable, Share!